Rändnäitus „Mineraalid-superstaarid! Maa alt koju“

Näitus

kuni

TalTech majandusteaduskonna fuajee, Akadeemia tee 3

Näitust on võimalik külastada 30. jaanuar - 17. mai  Taltechi majandusteaduskonna fuajees, Akadeemia tee 3

Interaktiivne näitus tutvustab mineraalide ja metallide rolli meie igapäevaelus ning kirjeldab metallide teekonda alates suurest paugust kuni tänapäevani, mil neist on saanud tsivilisatsiooni alus.

Eeskätt 8-17 aastastele noortele mõeldud rändnäitusel saab vastuseid küsimustele:
- Kuidas universum ja metallid tekkisid?
- Milline on metallide teekond alates suurest paugust kuni tänapäevani, mil neist on saanud tsivilisatsiooni alus?
- Miks on metallid hädavajalikud eluks nii tänapäeval kui tulevikus?

Näituse I OSA tutvustab universum ja metallide teket – mineraalide väljapanekul on värvikirevad ja erikujulised metalle sisaldavad mineraalid. Pärast universumi väärtuslike aaretega tutvumist ootab külastajaid ees videoringkäik kaevandusse, mis tutvustab metallimaagi leidmist ja kaevandamist.

II OSAS leiavad külastajad terve köögitäie esemeid argielust, mis annavad aimu, kuidas mineviku ja oleviku tsivilisatsioonid on metallidele oma igapäevaelus kasutust leidnud.

III OSA tutvustab interaktiivse tehnoloogia abil inimkonna käekäigu sõltuvust Maa ressurssidest.

NÄITUS ON TASUTA!

Rändnäitus on mõeldud eeskätt lastele ja noortele vanuses 8–17 aastat, kuid palju põnevat leidub ka teistele külastajatele.

Praktilised töötoad gümnaasiumiklassidele

Gümnaasiumiastme klassidele pakume võimalust tellida juurde töötubasid, kus saab põnevaid teadmisi geoloogiast ja mäendusest.

1. Kaevandame šokolaadi!

Magus töötuba annab ettekujutuse mäetööstuse põhitõdedest. Šokolaadiküpsiste abil saavad osalejad ülevaate kaevandamise ja rikastamise protsessidest: eraldavad maagist väärtuslikku toorainet ning arvutavad maavara kaevandamisväärsust.

2. Kust tuleb kahvel?

Töötoas õpid eristama lihtsamaid mineraale ja kivimitüüpe. Mineraalide näited ootavad määramist kõvaduse, värvi, maitse ja teiste tunnuste järgi. Otsime vastust küsimusele, millised võiksid olla ühe või teise mineraali kasutusalad ning kuidas need toormed aitavad maailma muuta?

Töötoa pikkus on 60 minutit. Töötuba on tasuta, kuid töötubade toimumiskordade arv on piiratud.

Ootame Sind tänase teadmise põhjal uudistama näitust ja osalema töötubades maikuus.

Kui  ootamatusi rohkem ei tule, siis planeeritud EV valitusest otsusest eriolukorra kohta lähtuvalt võtame aprilli viimasest nädalast külastussoove vastu. Kõigi nendega, kelle külastus tühistus seoses viiruse puhangust tulenevad liikumispiirangutega, võtab geoloogia instituut ise ühendust.

Palume kooligruppidel näituse külastamiseks teada anda aadressil carina.potagin@taltech.ee . Näitusega kaasnevad töölehed, mis annavad lisainfot eksponaatide kohta.

Näitust rahastab Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituudi (EIT) toormaterjalide innovatsioonivõrgustik EIT RAW MATERIALS Euroopa projekti TravelEx raames, mille eesmärk on tõsta teadlikkust maavaradest ja nende väärtusest. Näituse on loonud viie eri riigi kõrgkoolid ja teadusasutused: Lorraine’i Ülikool Prantsusmaalt, FCT-Universidade Nova de Lisboa Portugalist, Tšehhi Geoloogiateenistus, Oulu Ülikool Soomes ja Tallinna Tehnikaülikool.