Konnekt viib rahakotid taskust mobiili

2021. aasta Õpilasleiutajate riiklikult konkursilt pälvis õpilasfirma Konnekt mitmeid tunnustusi ning võimaluse esindada Eestit rahvusvahelisel inseneeria- ja tehnoloogiakonkurssil ISEF. Noorte eesmärgiks on pakkuda mugavat ja keskkonnasõbralikku alternatiivi plastikust kaartidele, olgu nendest õpilas- ja bussikaardid või rahakotti paksuks tegevad kliendikaardid.

Konnekt sai alguse eelmise aasta alguses, kui grupp Hugo Treffneri Gümnaasiumi aktiivseid noori osalesid STARTERi ideehäkatonil. Tartu Ülikooli Delta keskuse köögis tehtud ajurünnaku tulemusena saadi aru, et meie kõigi rahakotte ummistavad plastikkaardid on tüütud, teevad elu ebamugavaks ning lisaks kõigele saastavad ka keskkonda. Seega leiti meid kõiki puudutav probleem, mis vajab nutikat lahendust.

Millise lahenduse pakub Konnekt plastikkaartide rohkuse probleemile? 

Konnekt on loonud mugavalt ja lihtsalt kasutatava mobiilse kaarditasku. Konnekti mobiiliäpis on võimalik kasutada kõiki argipäevaseid kaarte - alates õpilaspiletist, ukse- ning kliendikaartideni välja. Veelgi enam, mobiilse kaarditaskuga leevendatakse ka plastikkaartide poolt loodavat keskkonnareostuse probleemi. Konnekti back-end arendaja Grete Paat selgitab. “Eestlaste poolt tekib ühe eluea jooksul üle 20 Mount Everesti jagu plastikkaarte - see on meeletu kogus. On teada, et keskmisel inimesel on rahakoti vahel lausa seitse kaarti, mis vahetatakse tavaliselt välja iga kahe aasta tagant.” Just seetõttu leiavad noored, et plastikkaardid kuuluvad minevikku ning on viimane aeg tuua nende funktsionaalsus 21. sajandusse.

Ambitsioon ja julged eesmärgid viivad sihile

Ambitsioonikad noored on Konnekti töö muutnud võimalikuks tänu suurepärasele meeskonnatööle ning enda oskuste järjepidevale arendamisele. Sama käib ka pakutava lahenduse kohta. Noored alustasid ligi kaks aastat tagasi tööd hoopis nutika puidust käevõru loomisega, mida oleks saanud sarnaselt praegusele lahendusele kliendikaartide asemel kasutada. Peagi aga selgus, et käevõru hind oleks kasvanud tarbija jaoks liiga kõrgeks. Niisiis oli vaja leida atraktiivsem alternatiiv ning laiendada enda teadmiste pagasit. Uue lahenduse loomiseks vajaminevad teadmised on noored omandatud erinevate kursuste ja veebipõhiste platvormide kaudu. Seda mõnel juhul ka loetud nädalate jooksul: “ näiteks meie front-end arendaja Paul õppis kolme nädalaga ära kõik vajaliku ja ületas täielikult meie kõigi ootusi,” lisas Grete. 

Tänaseks on Konnekti lahendus äpina valmis ja igaüks saab selle alla laadida - mobiilis on võimalik kasutada õpilaspiletit ning edaspidi on lisandumas kliendikaardid ning ukse- ja ühistranspordikaardid. Grete sõnul on Konnekti tulevikus ootamas kindlasti ka lisaarendused, mis aitavad pakutaval veelgi edasi areneda. Aktiivselt suheldakse juba ettevõtetega ja mitmete investoritega, et arendada koostööd ning kaasata vajalikku kapitali, et tulevikus välisriikidesse laieneda. 

Eesti õpilasfirma Konnekt Ameerika Ühendriikide lavale
Lühikese tegutsemisaja jooksul on noored saavutanud juba palju ning teevad paljudele silmad ette. Konnekt on olnud parima kümne meeskonna seas nii õpilasfirmade kui roheideede Negavatt konkursil, lisaks on osalenud noorte äriideede konkursil Kaleidoskoop ning jõutud Wise´i üleeuroopalisel parimate noorte ettevõtjate konkursi 20 Under 20 finaali. Hiljuti pälvis Konnekti meeskond Eesti Teadusagentuuri Õpilasleiutajate riiklikul konkursil II preemia ja eriauhinna majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumilt. Silmapaistev lahendus ja meeskond on tuleval aastal esindamas Eestit ka Ameerika Ühendriikides toimuval rahvusvahelisel inseneeria ja tehnoloogiakonkursil ISEF.

Konnekt
Konnekti esindaja Paul Jürgens Õpilasleiutajate
riikliku konkursi auhindamisel. Foto: Aron Urb

Kes on aga noori sel peadpööritavalt huvitaval ja edukal teekonnal aidanud? Lisaks Hugo Treffneri Gümnaasiumi juhendajale Ülle Seevrile toob Grete välja Treffneri Gümnaasiumi õpilasfirmade kommuuni, mis on läbi aastate kõiki õpilasfirmade noori enda kogemuste ja hea nõuga toetanud. “Meile on suureks abiks olnud MÜNT, uue nimega Others, Brand ja teised meie kooli õpilasfirmade tegijad, kellest tänaseks on saanud vilistlased. Lisaks on meie suureks toeks turundusmentor Luulea Lääne, ärimentor Triin Kask ja teised, kes on meid aidanud erinevatel üritustel,” selgitab Grete. Oma õla on noorte ideele alla pannud ka Startup Estonia enda konsultatsioonide, kontaktide ja võrgustumise võimalustega.

 

Kõlab huvitavalt? Lae endale Konnekt alla ning ela noorte tegemistele kaasa Facebooki, Instagrami, Youtube ja TikToki vahendusel. Kui aga ka sinul on on mõni äge ning uudne idee, mida maailmaga jagada, esita see Õpilasleiutajate riiklikule konkursile, kus parimate tööde vahel jagatakse välja 25 950 euro suurune auhinnafond.

 

Autor: Mare Vahtre