Physicumi seminar: Nobeli füüsikapreemia 2021

Sündmus

16:15 kuni

Physicum A106 ja Zoomis

Nobeli füüsikapreemia

Kolmapäeval, 20. oktoobril 2021 kell 16:15 toimub TÜ Physicumi suures auditooriumis (ruum A106) ja veebis Zoom-keskkonnas (link all) kliimateemaline hübriidseminar „Nobeli füüsikapreemiad 2021“ 

Tänavuse Nobeli füüsikapreemia pälvisid Syukuro Manabe ja Klaus Hasselmann, kes modelleerisid Maa kliimat ja ennustasid usaldusväärselt globaalset soojenemist ning Giorgio Parisi, kes avastas peidetud mustreid isegi näiliselt korrapäratutes materjalides. Seminari kavas on lühikesed ettekanded TÜ füüsika instituudi teadlastelt: 

Piia Post „Nobeli preemia atmosfäärifüüsikutele“ 

Miks anti füüsikapreemia kliimateadlastele? Syukuro Manabe ja Klaus Hasselmann kujundasid füüsikalise arusaama Maa kliimast. 

Velle Toll „Kliimamudeli sünnist ja ennustusvõimest“ 

Milles seisneb Syukuro Manabe eelmise sajandi kuuekümnendatel loodud kliimamudeli geniaalne lihtsus? Klaus Hasselmann selgitas kliima ennustatavuse piire: kuivõrd on kliima prognoositav? 

Jaak Kikas “Spinnklaasid ja palju muud“ 

Giorgio Parisi leidis efektiivsed matemaatilised meetodid spinnklaaside (interakteeruvate magnetmomentide kollektiivid tahkistes) termodünaamika kirjeldamiseks, mis hiljem on osutunud tulusaks väga erinevate komplekssüsteemide korral. 

-------------------------------------

Zoomi link 

Meeting ID: 967 1134 2793
Passcode: 166600
 

-------------------------------------

Kõik huvilised on teretulnud!