Viie sammuga leiutajaks!

Konirobot, Kaspar Martin Grubnik (2022)

Suve saabudes kui huviringid on puhkusel, võib olla ootamatult palju vaba aega. Sel hetkel on ideaalne võimalus avastada enda jaoks uus hobi – leiutamine! Miks mitte? Võta aega mõtisklemiseks, lase oma ideedel lennata ja anna endale võimalus. Parim osa on see, leiutada võib igal pool - kodus, õues ja isegi reisil olles. Kuidas peale hakata? Siin on mõned sammud, mis võivad aidata sul leiutamisega algust teha: 

  1. Probleemi sõnastamine: Alusta ideede kogumisest ja mõtle läbi, millised probleemid või vajadused sind huvitavad. Pane kirja kõik mõtted, mis sulle pähe tulevad, hoolimata sellest kui ulmelised need võivad tunduda. Küsi pidevalt küsimusi: "miks?" ja "mis siis, kui?" ja kahtle traditsioonilistes lähenemistes. Nii hästi, kui oskad  probleemi mõista ning sõnastada, nii hästi oskad seda ka lahendada. Lisaks aitavad ideid korrastada ja seoseid luua mõttekaardid ja visuaalsed skeemid. 

  1. Uurimistöö ja analüüs, mis aitab probleemi lahendada: Uuri välja, kas sarnaseid ideid või leiutisi on juba olemas. Uuri valdkondi põhjalikult, milliseid tehnoloogiaid või meetodeid saaksid oma idee elluviimiseks kasutada. Kas ja kuidas lahendus loodussäästliku mõtteviisiga haakub?  

  1. Idee arendamine: Vali välja üks või mitu ideed, mida soovid edasi arendada. Mõtle läbi selle võimalikud rakendused, kasutegur ja potentsiaalne turg. Visualiseeri, kuidas sinu leiutis võiks välja näha või kuidas see toimiks. Mõtle „kastist välja“ ja leia erinevate valdkondade vahel seoseid. Oma ideed arendades, ära unusta, kes on selle leiutise kasutaja ning mis probleemi see nende jaoks lahendama peaks.

  1. Mudeli loomine: Hakka looma esialgset mudelit, et oma ideed reaalselt testida. See võib hõlmata käsitsi tehtud maketti, 3D-printimist, programmeerimist või muid meetodeid vastavalt sinu ideele. Mudel aitab sul paremini mõista idee tööpõhimõtet ja avastada võimalikke parandusi või täiendusi. Soovitus on teha vähemalt kolm erinevat , millel on erinevad omadused, suurused või lähenemisviisid. 

  1. Testimine ja täiustamine: Katseta oma mudeleid erinevates tingimustes ja keskkondades. Kogu tagasisidet teistelt inimestelt, ekspertidelt või isegi potentsiaalsetelt kasutajatelt. See aitab sul tuvastada probleeme ja leida võimalusi oma idee täiustamiseks. 

Nüüd on sul suurepärane võimalus jagada oma ideed ja esitada oma töö õpilasleiutajate konkursile. Rohkem infot: www.etag.ee/opilasleiutajad 

Edasi tasub mõelda ka järgmistele sammudele: 

  1. Patentimine ja kaitse: Kui oled jõudnud oma idee kaugele arendamiseni ning usud selle turuväärtusesse, kaalu võimalust taotleda patenti. See annab sulle õigused oma leiutisele ning kaitseb seda teiste eest. 

  1. Edasi on juba mõnede leiutiste puhul võimalus ka see, et see toode või teenus päriselt turule tuua.  

Mõtle leiutamisele kui järjepidevale protsessile, mis võtab aega ja nõuab kannatlikkust. Oluline on uskuda oma ideesse, olla valmis võtma riske ning õppima läbi katsetamiste ja tagasilöökide. Leiutamine ongi katsetamine ja eksimine. Isegi kui see ei tööta, on see  proovimist väärt. Oluline on jääda avatuks, loominguliseks ja kannatlikuks, sest parimad leiutised võivad sündida ootamatutest kohtadest.