Ameeriklanna töötas välja seadme süljest veresuhkru mõõtmiseks
17-aastane ameeriklanna Kendra Zhang Jerichost New Yorgist lõi oma uurimistöö käigus paberist mikroobse kütuseelemendi, mille abil saab jälgida glükoositaset süljes. Tema töö pälvis Euroopa noorte teadlaste konkursil Danone eripreemia.
Diabeedihaigeid on maailmas üha rohkem ja Zhang rääkis, et praeguste veresuhkru taseme mõõtmise süsteemide puhul peab iga päev vere võtmise jaoks sõrmeotsa augu torkama, mis on valulik ja samas on vere analüüsimine ka kulukas. Tema meetod kasutab aga sülge, mis on hea glükoositaseme indikaator, sest näitaja korreleerub vere glükoositasemega. „Kuna minu isal on suhkruhaigus, siis hakkasin mõtlema, mida saaksin teha, et tal oleks natuke parem,“ selgitas Zhang.
Soodne ja lihtne seade
Et süljest veresuhkru taset mõõta, töötas Zhang välja uudse kolmekihilise paberist kütuseelemendi, mis koosneb anoodist, anoodsest mahutist/vahamembraanist ja õhkkatoodist.
Ühe sellise uuendusliku seadme tootmisele kulub umbes 0,15 dollarit (12 eurosenti) ja selle näidu lugemiseks on vaja umbes 2 dollarit (1,6 eurot) maksvat voltmeetrit, mis tähendab, et ühel inimesel läheks aastase veresuhkru taseme mõõtmise vahendite peale vähem kui 110 dollarit (umbes 100 eurot) aastas. Praegu kasutusel olevate veresuhkru taseme mõõtmise süsteemide korral kulub Ameerika Ühendriikides ühe inimese jaoks ligi 290 eurot aastas.
Edasiarendus teiste tervisemurede jaoks
Zhang möönis, et alati saab seadet ja süsteemi veel täiustada, aga samas on ta kuskile maale juba jõudnud. „Minu seade töötab ilma elektrita ja tänu sellele saab seda kasutada kõikjal maailmas,“ ütles ta.
Väike paberist seade võib tulevikus aidata ka teiste tervisemurede tuvastamisel ja biomarkerite analüüsimisel, näiteks allergia puhul. Zhang plaanib töörühmas uurimist jätkata ja lisaks sellele ootavad teda ka ülikoolide sisseastumiskatsed.
Marii Kangur
Sündmused
Õpetajate teaduspäev
Riia 23b/2 – 105, Tartu
Hullu Teadlase eksperimendihommikud
Tartu Ülikooli muuseum, Lossi 25
Suvine aialinnupäevik
üle Eesti
Elektrivaldkonna noortefestival: Positron 2024
Eesti Näituste messikeskuses
Õpilasleiutajate riiklik konkurss
Näitused
Tartu loodusmaja Seenenäitus 2024
Tartu Loodusmaja, Lille 10, Tartu
Ahhaa, adrenaliin!
AHHAA Teaduskeskus
Lapsesuu välinäitus Tallinna sadamas
Tallinna sadam
Tervisemuuseumi näitus “Palju õnne!?”
Mis on valgus? Georg Friedrich Parroti füüsikakabinet
Tartu Ülikooli muuseum, Lossi 25