Ameeriklanna töötas välja seadme süljest veresuhkru mõõtmiseks

17-aastane ameeriklanna Kendra Zhang Jerichost New Yorgist lõi oma uurimistöö käigus paberist mikroobse kütuseelemendi, mille abil saab jälgida glükoositaset süljes. Tema töö pälvis Euroopa noorte teadlaste konkursil Danone eripreemia.

Foto: Euroopa Komisjon

Diabeedihaigeid on maailmas üha rohkem ja Zhang rääkis, et praeguste veresuhkru taseme mõõtmise süsteemide puhul peab iga päev vere võtmise jaoks sõrmeotsa augu torkama, mis on valulik ja samas on vere analüüsimine ka kulukas. Tema meetod kasutab aga sülge, mis on hea glükoositaseme indikaator, sest näitaja korreleerub vere glükoositasemega. „Kuna minu isal on suhkruhaigus, siis hakkasin mõtlema, mida saaksin teha, et tal oleks natuke parem,“ selgitas Zhang.

Soodne ja lihtne seade

Et süljest veresuhkru taset mõõta, töötas Zhang välja uudse kolmekihilise paberist kütuseelemendi, mis koosneb anoodist, anoodsest mahutist/vahamembraanist ja õhkkatoodist.

Ühe sellise uuendusliku seadme tootmisele kulub umbes 0,15 dollarit (12 eurosenti) ja selle näidu lugemiseks on vaja umbes 2 dollarit (1,6 eurot) maksvat voltmeetrit, mis tähendab, et ühel inimesel läheks aastase veresuhkru taseme mõõtmise vahendite peale vähem kui 110 dollarit (umbes 100 eurot) aastas. Praegu kasutusel olevate veresuhkru taseme mõõtmise süsteemide korral kulub Ameerika Ühendriikides ühe inimese jaoks ligi 290 eurot aastas.

Edasiarendus teiste tervisemurede jaoks

Zhang möönis, et alati saab seadet ja süsteemi veel täiustada, aga samas on ta kuskile maale juba jõudnud. „Minu seade töötab ilma elektrita ja tänu sellele saab seda kasutada kõikjal maailmas,“ ütles ta.

Väike paberist seade võib tulevikus aidata ka teiste tervisemurede tuvastamisel ja biomarkerite analüüsimisel, näiteks allergia puhul. Zhang plaanib töörühmas uurimist jätkata ja lisaks sellele ootavad teda ka ülikoolide sisseastumiskatsed.

Marii Kangur

Õpilaste teadusfestival 2024 autasustamine

Õpilaste teadusfestivali autasustamine 2024

Õpilaste teadusfestival 2024 kutsub osalema!

Õpilaste teadusfestival 2024

Kuidas teha mõjusat posterettekannet?

Kuidas teha mõjusat posterettekannet?