Leedukas arendas rakenduse mesilaste jälgimiseks

18-aastane leedukas Matas Aliuškevičius uuris helisid, mis paljastavad mesilasperede taruelu saladusi. Tema inseneriteaduse valdkonna projekt pälvis Euroopa noorte teadlaste konkursil Euroopa toidu- ja joogitööstuse eripreemia, millega kaasneb 2000 eurot.

Aliuškevičius rääkis, et tema vanaisal on maal mesilastarud ja ta on alati mesilaste käekäigu kontrollimise juures olnud. „Suvel peab mesilasperesid tihti läbi vaatama, aga iga taru avamine segab perede normaalset tegevust. Üle on vaja vaadata kuninganna, munad ja vastsed. See on mesilastele häiriv ja mesinikule ajakulukas,“ selgitas ta oma uurimistöö ajendit.

Foto: Euroopa Komisjon

Tema projekti tulemus vähendab mesiniku tööd ja, mis põhiline, mesilaste stressi. Viimane on noormehe sõnul oluline, sest mesilased mängivad õistaimede tolmeldamises väga suurt rolli kogu maailmas. „Kasutan mesilaste suminat praktiliselt,“ märkis ta.

Mikrofon aitab taru seest infot saada

Leeduka arendatud meetod põhineb mesilaste sumina spektraalanalüüsil, mille abil saab ta ära tunda mesilasperes toimuvad protsessid (näiteks pereheitmine), probleemid (näiteks kuninganna kadumisest tingitud agressiivsus) ning hinnata pere tegutsemise tõhusust.

Oma töö käigus arendas noormees akustilise diagnostikaseadme Beegnostic, mis koosneb Beegnosticu rakendusega nutitelefoni ja mikrofonist, mis püüab helisid igast suunast. Selline seade lubab mesilasi jälgida kaugemalt. Lisaks, nii kestab ülevaatlus vaid paar minutit ja ei sega mesilaste elu. Huvilised saavad rakenduse juba praegugi enda nutiseadmesse laadida.

Aliuškevičiust üllatas tõsiasi, et suveöödel mesilased peaaegu ei sumise, samas kui talvel sumisevad nad kogu päeva ja öö. „See nähtus on väga sarnane „kesköö fenomenile“, mis tähistab mesilaste elektromagnetiliste impulside äkilist lõppemist keskööl. See fenomen väheneb samuti just suveöödel,“ rääkis ta.

Kriitika aitab täiustada

Edasi plaanib noormees luua pilve, mis koguks rakendusest andmeid ja nii saaks hinnata mõne kindla mesilastaru või näiteks kogu piirkonna mesilasperede käitumist. Lisaks tahab ta peagi Beegnosticu rakenduse täisversiooni kogu maailma mesinikele kättesaadavaks teha.

Euroopa noorte teadlaste konkursi kohta ütles Aliuškevičius, et kohtas huvitavaid inimesi ja sai paljudest uutest ideedest aimu. Lisaks oli ta tänulik žüriile, kes tema projekti kriitiliselt hindas.

Praegu õpib noormees oma kodulinnas Jonavas gümnaasiumi viimases klassis, pärast lõpetamist plaanib ta kandideerida Kaunase ja Vilniuse ülikoolidesse. „Teadlasekarjääri ma veel ei planeeri, enne pean ülikooli sisse saama ja selle ka ära lõpetama,“ ütles ta.

Marii Kangur

Õpilaste teadusfestival 2024 autasustamine

Õpilaste teadusfestivali autasustamine 2024

Õpilaste teadusfestival 2024 kutsub osalema!

Õpilaste teadusfestival 2024

Kuidas teha mõjusat posterettekannet?

Kuidas teha mõjusat posterettekannet?