Leedukas arendas rakenduse mesilaste jälgimiseks
18-aastane leedukas Matas Aliuškevičius uuris helisid, mis paljastavad mesilasperede taruelu saladusi. Tema inseneriteaduse valdkonna projekt pälvis Euroopa noorte teadlaste konkursil Euroopa toidu- ja joogitööstuse eripreemia, millega kaasneb 2000 eurot.
Aliuškevičius rääkis, et tema vanaisal on maal mesilastarud ja ta on alati mesilaste käekäigu kontrollimise juures olnud. „Suvel peab mesilasperesid tihti läbi vaatama, aga iga taru avamine segab perede normaalset tegevust. Üle on vaja vaadata kuninganna, munad ja vastsed. See on mesilastele häiriv ja mesinikule ajakulukas,“ selgitas ta oma uurimistöö ajendit.
Tema projekti tulemus vähendab mesiniku tööd ja, mis põhiline, mesilaste stressi. Viimane on noormehe sõnul oluline, sest mesilased mängivad õistaimede tolmeldamises väga suurt rolli kogu maailmas. „Kasutan mesilaste suminat praktiliselt,“ märkis ta.
Mikrofon aitab taru seest infot saada
Leeduka arendatud meetod põhineb mesilaste sumina spektraalanalüüsil, mille abil saab ta ära tunda mesilasperes toimuvad protsessid (näiteks pereheitmine), probleemid (näiteks kuninganna kadumisest tingitud agressiivsus) ning hinnata pere tegutsemise tõhusust.
Oma töö käigus arendas noormees akustilise diagnostikaseadme Beegnostic, mis koosneb Beegnosticu rakendusega nutitelefoni ja mikrofonist, mis püüab helisid igast suunast. Selline seade lubab mesilasi jälgida kaugemalt. Lisaks, nii kestab ülevaatlus vaid paar minutit ja ei sega mesilaste elu. Huvilised saavad rakenduse juba praegugi enda nutiseadmesse laadida.
Aliuškevičiust üllatas tõsiasi, et suveöödel mesilased peaaegu ei sumise, samas kui talvel sumisevad nad kogu päeva ja öö. „See nähtus on väga sarnane „kesköö fenomenile“, mis tähistab mesilaste elektromagnetiliste impulside äkilist lõppemist keskööl. See fenomen väheneb samuti just suveöödel,“ rääkis ta.
Kriitika aitab täiustada
Edasi plaanib noormees luua pilve, mis koguks rakendusest andmeid ja nii saaks hinnata mõne kindla mesilastaru või näiteks kogu piirkonna mesilasperede käitumist. Lisaks tahab ta peagi Beegnosticu rakenduse täisversiooni kogu maailma mesinikele kättesaadavaks teha.
Euroopa noorte teadlaste konkursi kohta ütles Aliuškevičius, et kohtas huvitavaid inimesi ja sai paljudest uutest ideedest aimu. Lisaks oli ta tänulik žüriile, kes tema projekti kriitiliselt hindas.
Praegu õpib noormees oma kodulinnas Jonavas gümnaasiumi viimases klassis, pärast lõpetamist plaanib ta kandideerida Kaunase ja Vilniuse ülikoolidesse. „Teadlasekarjääri ma veel ei planeeri, enne pean ülikooli sisse saama ja selle ka ära lõpetama,“ ütles ta.
Marii Kangur
Sündmused
Elektrivaldkonna noortefestival: Positron 2024
Eesti Näituste messikeskuses
Rakett69 teadussessioon koos Rakett69 võitja Andri Türksoniga
Rakett69 teadusstuudiod, Valukoja 12, Tallinn
Õpilasleiutajate riiklik konkurss
Harrastusteaduse seminar
WAF lounge, Raekoja plats 10, Tartu
Build-a-Thon Energy 2024