Pikad järjekorrad inspireerisid Kanada noort olukorda parandama

Vaid 14-aastane Kanada noormees Danish Mahmood lõi kulutõhusa elutähtsate näitajate jälgimise süsteemi W.I.N.I.T.S. (Wireless Interconnected Non-Invasive Triage System*), mis aitab meditsiinitöötajatel kriitilises ja kiires olukorras patsientide tervisenäitajatel silma peal hoida. Tema uurimistöö pälvis 2017. aasta Euroopa noorteadlaste konkursil esimese preemia ehk 7000 eurot.

Foto: Euroopa Komisjon

Mahmood sai inspiratsiooni pikkadest järjekordadest haigla ooteruumis. „Meedikud töötavad nii kiiresti, kui suudavad, aga minu süsteem võib neil aidata efektiivsemalt tegutseda, sest nii saavad nad ootajaid juba enne arstile jõudmist monitoorida ja vajadusel kiiresti sekkuda,“ selgitas ta.

Väike juhtmeta seade

Mahmoodi väljatöötatud süsteem põhineb uuenduslikul kaasaskantaval biomeditsiinilisel seadmel W.I.N.I.T. Band. Selle seadme saab kinnitada patsiendi sõrme külge näiteks paljude ohvritega õnnetuse puhul ning see edastab parameedikutele ja haiglatöötajatele reaalajas uuenevaid andmeid patsiendi vererõhu, pulsi, vere hapnikusisalduse ja kehatemperatuuri kohta.

Seade edastab andmed  internetis asuva paneeli ja seadmel oleva väikse kuvari kaudu, tänu millele pole vajadust patsiendi seisu korduvalt kontrollida. Meditsiinitöötajate jaoks muudab seadme ilmselt väga mugavaks ka see, et algoritmid kohanduvad automaatselt iga patsiendiga, need ei vaja kalibreerimist. Mahmood lisas, et tema tehtud W.I.N.I.T. Band on parem kui müügilolevad jälgimissüsteemid, sest see ei vaja vererõhu mõõtmiseks mansetti ja elektrokardiogrammi (EKG) mõõtmiseks elektroode.

Süsteemne tegevus

Kanada noormehe teadushuvi on pärit väga toetavast perekonnast, kes teda alati teadmiste poole suunanud on. Selle projektiga alustas ta 5. klassis. „Kõigepealt on idee, seejärel peab hakkama materjali lugema ja uurima ja mõistma. Ja alles siis saab alustada oma teadmiste idee tarbeks rakendamisega,“ kirjeldas ta.

W.I.N.I.T.S. Projektiga soovib Mahmood loomulikult jätkata. Suvel pärast Kanada noorte teadusmessi võitmist ütles ta väljaandele The London Free Press antud intervjuus, et ei näe põhjust miks ei võiks tema süsteem olla kasutusel näiteks perearstide juures, kes saaksid jälgida alles ooteruumis viibivate patsientide näitajaid.

* Traadita omavahel ühendatud mitte-invasiivne triaaži süsteem.

Marii Kangur

Karjäär, mis muudab: insener saab ja peabki olema loominguline

Karjäär, mis muudab: insener saab ja peabki olema loominguline

Õpilaste teadusfestival 2024 autasustamine

Õpilaste teadusfestivali autasustamine 2024

Õpilaste teadusfestival 2024 kutsub osalema!

Õpilaste teadusfestival 2024