Prantslased arendasid õhukvaliteeti hindava seadme

Orléansist pärit prantslased Benoit Simon PâquesLouis Marie Godron ja Pierre Nicolas Boulanger olid šokeeritud, kui said teada, et õhusaaste põhjustab maailmas kaks miljonit enneaegset surma aastas.

Inimtegevuse käigus tekkivad ja atmosfääris levivad tahked osakesed on need õhusaaste komponendid, mis põhjustavad suurt hulka haiguseid ja vähendavad inimeste eeldatavat eluiga. Noormeeste keskkonna valdkonna projekti eesmärgiks oli arendada välja soodsa hinnaga kaasaskantav seade, et linnade saastet täpselt ja kolmemõõtmeliselt kaardistada.

Foto: Euroopa Komisjon

Sama täpne kui seirejaam

Nad töötasid välja seadme nimega DusTrack’R, mis koostab reaalajas prognoosimudelid, et arvutada välja tahkete osakeste kontsentratsioon. Seade kasutab selleks erinevaid andureid, mis mõõdavad temperatuuri, rõhku, niiskust ja määravad asukoha. Andurid valmistati ja neid programmeeriti ning katsetati erinevates tingimustes, näiteks ajal, mil õhusaaste saavutas Pariisis tipptaseme.

Boulanger rääkis, et nende seadme tulemused olid sama täpsed nagu Prantsusmaa valitsuse kasutatavate kallite õhukvaliteedi seirejaamade omad. DusTrack’R-i saab kinnitada ka drooni külge, seega saab see ligi erinevatele kohtadele ning nii saab andmeid mõõta kõikjalt.

Prantslased on oma projektiga tegelenud aasta aega, mille käigus on nad muuhulgas kohtunud spetsialistidega ja katsetanud oma seadme toimimist erinevatel kõrgustel ning erinevates oludes.

Tutvus suure firmaga

Sel sügisel keskkooli viimast klassi alustanud noorte edasiõppimise plaani mahuvad nii inseneriteadused kui meditsiin. Noormehed ütlesid, et teadustöö juures meeldis neile nii teooria õppimine kui praktiline tegevus, eriti eksperimenteerimine. „Äge on mõelda lahendusi ja neid välja töötada,“ ütles  Pâques.

Euroopa noorte teadlaste konkursil osalemine jättis neile väga positiivse mulje ja nad tundsid end õnnesärgis sündinutena, et sellise kogemuse said.

Prantsusmaa noorte teadlaste võistlusel tutvusid noormehed arvutifirma IBM esindajatega, kes olid nende projektist huvitatud. Godron avaldas lootust, et koostöös õnnestub neil praegusest prototüübist väiksem ja odavam versioon teha.

Marii Kangur

Karjäär, mis muudab: kohalikust planetaariumist Euroopa Kosmoseagentuuri

Karjäär, mis muudab: kohalikust planetaariumist Euroopa Kosmoseagentuuri

Karjäär, mis muudab: insener saab ja peabki olema loominguline

Karjäär, mis muudab: insener saab ja peabki olema loominguline

Õpilaste teadusfestival 2024 autasustamine

Õpilaste teadusfestivali autasustamine 2024