Voltimiskunst toetab matemaatikat

Sloveeniast Vipava oru piirkonnast Itaalia piiri lähistelt pärit Tjaš Božič, Miha Torkar ja Sara Maraž osalesid Euroopa noorte teadlaste konkursil matemaatika valdkonna tööga „Matemaatiline origami: võrdkülgse kolmnurga matemaatiline uurimine paberi voltimise abil“.

Foto: Euroopa Komisjon

Torkar rääkis, et jaapani paberivoltimiskunst origami võib matemaatikas vahel olla parem abimees kui traditsiooniline geomeetria. „See oli lõbus, me lihtsalt voltisime ja vaatasime, mis saab,“ selgitas Maraž ja märkis, et selline voltimine püüdis ka nende noorte sugulaste tähelepanu ehk et origaamika võib olla heaks abinõuks laste esimesel tutvumisel matemaatikaga.

Tõestus hüpoteesidele

Božič rääkis, et sellise teema valisid nad sellepärast, et Sloveenia võistlusel millegi unikaalsega esineda. Samas tunnistas ta, et mõned hetked kaheksa-kuulise protsessi ajal olid päris keerulised. Noored sloveenid soovisid püstitada ja tõestada võimalikult palju võrdkülgse kolmnurga voltimisest tulenevaid matemaatilisi hüpoteese ehk probleeme. Neil õnnestus tõestada enam kui 30 hüpoteesi.

Edu riigisisesel konkursil ja võimalus osaleda ühel üritusel koos Euroopa absoluutse paremikuga tuli Torkari sõnul suure üllatusena. „Need päevad on meie jaoks vägagi silmi avavad olnud,“ rääkis ta. Maraž kiitis head organiseeritust. Božič lisas omalt poolt, et Tallinnas tundsid nad end korraga väga koduselt, sest Eesti on Sloveeniale sarnaselt väike riik, ja samas nagu Hollywoodi staarid.

Piirideta teadus

Sel sügisel alustasid kõik kolm sloveeni ülikooliõpinguid – Maraž meditsiini-, Torkar füüsika- ning  Božič arvutiteaduse ja matemaatika alal. Teadusel näevad nad oma elus tulevikus suurt rolli. „Teadus on kogu elu aluskivi, kõik maailmas toimib teaduslikel alustel ja samas pole maailma teaduse abil parandamisel piire,“ sõnas Maraž.

Matemaatiline origami on origami eriliik, kus volditakse paberilehte kui tasapinnalist mudelit ning seejärel uuritakse tasapinnale tekkinud objektide matemaatilisi atribuute, näiteks sirgjooni ja tippe. Kazuo Haga nimetas selle origaamikaks ning see on osutunud tugevamaks matemaatiliseks tööriistaks kui nurgik ja sirkel. Näiteks on paberi voltimise abil lahendatud nii kuubi duplikatsiooni kui nurga kolmeks jagamise ülesanded, kuna kuupvõrrandeid saab samamoodi lahendada.

Kõik matemaatika valdkonna tööd pälvisid 2017. aasta Euroopa noorte teadlaste konkursil Wolfram Research eripreemia ehk aastase Mathemathica and WolframAlphaPro programmi kasutuslitsentsi.

Marii Kangur

Õpilaste teadusfestival 2024 autasustamine

Õpilaste teadusfestivali autasustamine 2024

Õpilaste teadusfestival 2024 kutsub osalema!

Õpilaste teadusfestival 2024

Kuidas teha mõjusat posterettekannet?

Kuidas teha mõjusat posterettekannet?