Voltimiskunst toetab matemaatikat
Sloveeniast Vipava oru piirkonnast Itaalia piiri lähistelt pärit Tjaš Božič, Miha Torkar ja Sara Maraž osalesid Euroopa noorte teadlaste konkursil matemaatika valdkonna tööga „Matemaatiline origami: võrdkülgse kolmnurga matemaatiline uurimine paberi voltimise abil“.
Torkar rääkis, et jaapani paberivoltimiskunst origami võib matemaatikas vahel olla parem abimees kui traditsiooniline geomeetria. „See oli lõbus, me lihtsalt voltisime ja vaatasime, mis saab,“ selgitas Maraž ja märkis, et selline voltimine püüdis ka nende noorte sugulaste tähelepanu ehk et origaamika võib olla heaks abinõuks laste esimesel tutvumisel matemaatikaga.
Tõestus hüpoteesidele
Božič rääkis, et sellise teema valisid nad sellepärast, et Sloveenia võistlusel millegi unikaalsega esineda. Samas tunnistas ta, et mõned hetked kaheksa-kuulise protsessi ajal olid päris keerulised. Noored sloveenid soovisid püstitada ja tõestada võimalikult palju võrdkülgse kolmnurga voltimisest tulenevaid matemaatilisi hüpoteese ehk probleeme. Neil õnnestus tõestada enam kui 30 hüpoteesi.
Edu riigisisesel konkursil ja võimalus osaleda ühel üritusel koos Euroopa absoluutse paremikuga tuli Torkari sõnul suure üllatusena. „Need päevad on meie jaoks vägagi silmi avavad olnud,“ rääkis ta. Maraž kiitis head organiseeritust. Božič lisas omalt poolt, et Tallinnas tundsid nad end korraga väga koduselt, sest Eesti on Sloveeniale sarnaselt väike riik, ja samas nagu Hollywoodi staarid.
Piirideta teadus
Sel sügisel alustasid kõik kolm sloveeni ülikooliõpinguid – Maraž meditsiini-, Torkar füüsika- ning Božič arvutiteaduse ja matemaatika alal. Teadusel näevad nad oma elus tulevikus suurt rolli. „Teadus on kogu elu aluskivi, kõik maailmas toimib teaduslikel alustel ja samas pole maailma teaduse abil parandamisel piire,“ sõnas Maraž.
Matemaatiline origami on origami eriliik, kus volditakse paberilehte kui tasapinnalist mudelit ning seejärel uuritakse tasapinnale tekkinud objektide matemaatilisi atribuute, näiteks sirgjooni ja tippe. Kazuo Haga nimetas selle origaamikaks ning see on osutunud tugevamaks matemaatiliseks tööriistaks kui nurgik ja sirkel. Näiteks on paberi voltimise abil lahendatud nii kuubi duplikatsiooni kui nurga kolmeks jagamise ülesanded, kuna kuupvõrrandeid saab samamoodi lahendada.
Kõik matemaatika valdkonna tööd pälvisid 2017. aasta Euroopa noorte teadlaste konkursil Wolfram Research eripreemia ehk aastase Mathemathica and WolframAlphaPro programmi kasutuslitsentsi.
Marii Kangur
Sündmused
Õpetajate teaduspäev
Riia 23b/2 – 105, Tartu
Hullu Teadlase eksperimendihommikud
Tartu Ülikooli muuseum, Lossi 25
Suvine aialinnupäevik
üle Eesti
Elektrivaldkonna noortefestival: Positron 2024
Eesti Näituste messikeskuses
Õpilasleiutajate riiklik konkurss
Näitused
Tartu loodusmaja Seenenäitus 2024
Tartu Loodusmaja, Lille 10, Tartu
Ahhaa, adrenaliin!
AHHAA Teaduskeskus
Lapsesuu välinäitus Tallinna sadamas
Tallinna sadam
Tervisemuuseumi näitus “Palju õnne!?”
Mis on valgus? Georg Friedrich Parroti füüsikakabinet
Tartu Ülikooli muuseum, Lossi 25