Insener leiab tööd mänguväljakult kosmoseni
29. märts 2022
Drooni programmeerimine Foto autor: Renee Altrov
Hiljuti valminud inseneeriapuu tutvustab loova ameti mitmekülgsust – insenere, kes nuputavad välja ja ehitavad midagi uut, on alati tarvis, mistõttu on inseneride ees maailm valla!
Inseneeriapuu üks autoritest, Tallinna tehnikakõrgkooli ehitusinstituudi lektor Anneli Ramjalg nendib, et ka tema jaoks tulid mõned inseneri ametid üllatusena, näiteks atmosfäärikeemik, kes kasutab oma töös teadmisi füüsikast, okeanograafiast, keskkonnakeemiast, vulkanoloogiast ja mujalt. Niisamuti leidub sellised insenere nagu mürakonsultant, kes leiab tööd lennujaamades, ehituses, koolides; proteesitehnik, kes loob puidust, metallist ja plastist kunstlikke jäsemeid; katastroofiabi spetsialist, kes kavandab seadmeid otsingu- ja päästetöödeks ning vee- ja kanalisatsioonisüsteemide haldamiseks pärast haiguspuhanguid jne; nutilinnaspetsialist; tarneahela disainer; kosmosestruktuuride insener; nanotehnoloog; rõivainsener; sertifitseeritud eetiline häkker; tuumaenergeetikainsener; kosmeetikakeemik; maastikuarhitekt jne. Loetelu on oluliselt pikem ning kõiki neid iseloomustab oskus ja huvi luua midagi uut, mis muudab inimeste elu paremaks, mugavamaks, ohutumaks.
Taltechi rakendusliku tehisintellekti professor Tanel Tammeti hinnangul sobib inseneri elukutse inimestele, kellele meeldib lahendada probleeme. „Mulle meeldib tarkvara ehitus, see on erakordselt loominguline ja samas käega katsutavat tulemust andev tegevus. Justkui tühjast kohast hakkad midagi tegema ja see hakkab päriselt elama. Väga nauditav!“ Tammeti nimetaks ka skulptoreid ja maalikunstnikke insenerideks, sest nendegi töös läheb vaja häid käsitööoskusi ja loomingulisust. Insenerid peavad oskama ka planeerida, näha tervikut ning tervikliku tulemuse saavutamiseks vajadusel koondama kokku ja juhtima eri oskustega spetsialiste. „Insener on kui leiutaja ja samas liider, kes paneb teisedki inimesed tegutsema,“ lisab Ramjalg. Ta täpsustab, et amet sobib väga hästi nii naistele kui ka meestele ja toob näiteks „Rakett69“ saate kunagise võitja Frida Laigu. „Amet annab põneva väljakutse, sest kasutama ei pea mitte toorest jõudu, vaid mõistust.“
Tehnikakõrgkooli info- ja karjääripäevadel ning avalikes töötubades noori huvilisi Ramjala sõnul jagub. Elevust tekitab alati ise proovimine ja eduelamuse toob kogemus midagi tööle saada, olgu selleks kas või põlema süttiv lambipirn elektritehnika laboris.
Kuigi mitmekülgse ettevõtluse kogemusega, sh ASis GuardTime ja Cybernetica ASis, saab Tanel Tammet ka ülikooliseinte vahel tegevinsenerina tegutseda. „Enamus minu tehtavast teadusest ongi inseneri töö, minu teadus on ehitada uusi tehisintellekti süsteeme,“ selgitab ta. Noorte huvi infotehnoloogia vastu üldisemalt on jätkuvalt suur ning Tammet püüab 300-400 pealistes loengutes tekitada esmakursuslastes arusaama keerulistest süsteemidest ning huvi nende ehitamise vastu. Noortele, kes alles valimas ja kaalumas, mida oma elus edasi teha, soovitab Tammet eht-insenerlikult lihtsalt proovida ja katsetada.
Ramjala sõnul ei ole inseneri elukutset tutvustav inseneeriapuu lõplikult valmis, sest insenerikutseid võib eri valdkondades juurde tulla, kui nendeks on vajadus. Insenerikutse tasemeid on kolm: 6., 7. ja 8. tase. Inseneride kutseid väljastab SA Kutsekoda. Seetõttu lähtub inseneeria puu struktuur SA Kutsekoda valdkondade jaotusest.
Autor: Sigrid Rajalo
Avaldatud: 29.03.2022
Sündmused
Õpetajate teaduspäev
Riia 23b/2 – 105, Tartu
Hullu Teadlase eksperimendihommikud
Tartu Ülikooli muuseum, Lossi 25
Suvine aialinnupäevik
üle Eesti
Elektrivaldkonna noortefestival: Positron 2024
Eesti Näituste messikeskuses
Õpilasleiutajate riiklik konkurss
Näitused
Tartu loodusmaja Seenenäitus 2024
Tartu Loodusmaja, Lille 10, Tartu
Ahhaa, adrenaliin!
AHHAA Teaduskeskus
Lapsesuu välinäitus Tallinna sadamas
Tallinna sadam
Tervisemuuseumi näitus “Palju õnne!?”
Mis on valgus? Georg Friedrich Parroti füüsikakabinet
Tartu Ülikooli muuseum, Lossi 25