Leiutajate konkurss annab tuule tiibadesse
27. september 2022
14 aastat tagasi õpilasleiutajate konkursil osalenud Tarvo Metspalu töötab nüüd süvatehnoloogia idufirmas GScan ning innustab kõiki leiutamishuvilisi katsetama.
„Ära karda eksida ja ükski tee ei ole halb,“ need on peamised mantrad, mida uutele leiutajatele korrutada, naerab Tarvo. „Lisaks see, et teinekord on lihtsalt vaja tegutseda, mitte liiga kaua analüüsida. Kui tegutseme, saame teha vigu ja vigadest saame õppida. Kõlab klišeelikult, aga on tõsi.“
12-klassis veetis Tarvo sügisvaheaja pärast mandlioperatsiooni kodus taastudes ning igavusest võttis kätte ja otsustas proovida, mida leiutamine endast kujutab. Valmis tasku-diktoskäni idee ehk skänner-diktofon tekstide ja nootide skännimiseks, heli salvestamiseks ja transkribeerimiseks. Tarvo meenutab, et toona ei olnud veel iPhone’id võidukäiku teinud, nii et selline vidin tundus keskkooliõpilasele igati vajalik abivahend. „Mõte oli konspekte salvestada ja tuvastada isegi käekirja. Keskkooliajal tehakse palju konspekte ja need visatakse hiljem ära, aga diktoskäniga saaks tekitada korraliku andmemahu, mida kasutada õppematerjalide loomisel,“ meenutab Tarvo oma toonast mõttelendu. Elektroonikaga Tarvo siis veel kokku ei olnud puutunud, kunstikooli taustaga noormees püüdis loomingulise puhangu Photoshopi programmi abil paberile. Valminud idee pälvis oma vanuseklassis III preemia ning auhinnaks iPod Touchi. „Selle üle oli mul väga hea meel, see oli üsna värskelt välja tulnud ning nutiekraaniga asju ei olnud siis palju.“
Tarvol ei olnud leiutamise konkursist osa võttes kõrval juhendajat ega laborit või muid vahendeid, millest oleks olnud abi prototüübi ehitamisel. „Tänapäeval on need võimalused paremad ja ägedamad,“ nendib ta ja lisab muiates, et ju tegi ta need vajakajäämised ülikoolis tasa, sest niipea, kui ta astus Tartu ülikooli füüsikat õppima, liitus ta samas ka Teadusbussi algatusega. Teiste inspireerimine on tema jaoks alati oluline olnud. Teadusbussi tegemistega kaasnenud töötubades näitas Tarvo, kuidas odavatest vahenditest saab teha ägedaid lahendusi. Järgnes töökoja juhtimine Tartus Spark Makerlab’is, kuhu võisid sisse astuda kõik, kel oli soovi oma kätega midagi meisterdada.
Tarvo märgib, et kolm aastat töökoja ülesehitamist ja juhtimist andis talle lisaks tehnilistele oskuste ja juhendamisele ka ettevõtluskogemuse. „See oli 3-aastane ettevõtluspraktika sellest, kuidas tooteid ehitada, turundada, raamatupidamist korras hoida, kujundada, inimesi värvata, projekte hallata, hangetel osaleda, organisatsiooni üles ehitada,“ loetleb ta. Vahepeal tundus, et ise oma töökojas meisterdamiseks aega ei jäägi, mistõttu võttis ta ette ning ehitas elektrilise rula ja sellele liimipüstolist puldi.
Ettevõtluskogemus kulub lisaks loomingulisusele ja tehnilistele oskustele praegu märaks ära tehnoloogia idufirmas GScan, mis, nagu start-upile omane, on alles kasvamas ja arenemas ning vajab kõiki neid teadmisi, mida Tarvo töökoja juhtimisel ise õppis. Niisiis, leiutamise protsessiga kaasneb mitte ainult tehniliste oskuste, vaid ka projektijuhtimislike ja muude üldoskuste arendamine ja lihvimine. Ja mis peamine, katsetamine ja vigade tegemine, et neist kiiremini õppida.
Leiutajast ükssarviku asutajaks
Leiutajate konkursist on oma tehnoloogiaettevõtja teekonda alustanud ka Bolti kaasasutaja Markus Villig. 2013. aastal osales ta enda lahendusega mTakso õpilasleiutajate konkursil ning saavutas gümnaasiumiastme vanuserühmas I preemia. Ta esindas Eestis ka maailma suurimal õpilasleiutajate konkursil ISEF.
Õpilasleiutajate riiklik konkurss ootab nutikaid lahendusi igapäevastele probleemidele kuni 15. oktoobrini. Lisaks uudsetele lahendustele, oodatakse ka juba valminud loov- ja uurimistöid ning õpilasfirmade poolt pakutavaid innovaatilisi lahendusi. Parimaid ootab 25 950 euro suurune auhinnafond, mitmed eripreemiad, tunnustatakse ka silmapaistvamaid juhendajaid ning antakse välja parima kooli tiitel. Gümnaasiumiastme parim saab võimaluse esindada Eestit maailma suurimal teadus- ja inseneeriakonkursil ISEF, mis leiab aset USAs. Loe lähemalt konkursi ja selle tingimuste kohta etag.ee/leiutajad.
Autor: Sigrid Rajalo
Foto: Raadio Elmar
Avaldatud: 27.09.2022
Sündmused
Näitused
Energia Avastuskeskuse näitus “Elu- ja surmaring”
Energia avastuskeskus, Tallinn
Lapsesuu välinäitus Tallinna sadamas
Tallinna sadam
Ahhaa, valguslinn!
AHHAA Teaduskeskus
Tervisemuuseumi näitus “Palju õnne!?”
Mis on valgus? Georg Friedrich Parroti füüsikakabinet
Tartu Ülikooli muuseum, Lossi 25