Matemaatika maailm
08. detsember 2022
Kuuldes sõna matemaatika ei jää vist keegi külmaks – tekib kas soe armastuse tunne või siis lihtsalt pole selle ilu tunnetamiseni veel jõutud. Pahatihti jääbki matemaatikast mulje kui koolitekstülesande lahendamisest ning millegi välja arvutamisest mille jaoks tuleb mingit kindlat valemit teada. Seosena reaalse eluga nähakse ka tihti vaid millegi konkreetse vajaliku asja arvutamist, mitte aga seda peamist – mõtteviisi – mängu abstraktsete objektidega teatud reegleid järgides, süsteemset lähenemist, seaduspärasuse märkamist, defineerimist, tähistamist, analüüsi, mudeli loomist, tõestamist, kontrollimist. Otseselt kõiki koolis õpitavaid valemid ja reegleid tõesti igapäevaelus vaja ei lähe, aga tuleb ette olukordi, kus tuleb analoogselt mõelda. Keegi ei oska veel öelda, millised abivahendid meil kasvõi juba 10 aasta pärast on ning täna õpitud praktilistest oskustest ei pruugi enam kasu olla, aga kindlasti on kasu seoste märkamisest, abstraktsest mõtlemisest ja oskusest olemasolevatest teadmistest uusi tuletada.
Kahel viimasel õppeaastal sidus sõnapaar Matemaatika maailm mitmeid erinevaid piirkondlike matemaatika laagreid ja laagripäevi, mida korraldas Eesti Matemaatika Selts ning mille korraldamist toetas Eesti Teadusagentuur. Laagreid toetasid ka kohalikud omavalitsuste liidud ja korraldavad koolid.
Laagripäevad olid pea kõik erinevate teemadega: lahendati loogikaülesandeid, volditi, mängiti nööride ning täringutega, uuriti kaarditrikke ja kuldset suhet, anti hinnanguid erinevatele suurustele, meisterdati erinevaid objekte, liikumis- ja otsimismängud äppidega ja ilma, saadi teada õhuväe matemaatikast ja fraktalitest, liigutati roboteid, moodustati tesselatsioone, valmistati laagrilehte, õpiti põhjendamist, omandati uusi strateegiaid. Alati aga leiti endale uusi sõpru, kellele meeldib matemaatika, uued teadmised ja ülesanded, mille lahendamisega pole veel kokku puutunud.
Kõrvaltvaatajal ei ole huvitav kui keegi lahendab peas mingit ülesannet, aga lahendaja enda jaoks on see parim ja huvitavaim osa – siis aeg lendab kiiresti, pea on lõpuks väsinud ning kui probleem saab lahendatud, siis on ka rõõm suur.
Sindi Gümnaasiumi õpetaja Kerdi Mihhailova võttis kahepäevase Pärnumaa laagri kokku järgmiste sõnadega „Hea tuju+ matemaatika+ teadus+ mõnus seltskond+ maitsev toit = ideaalne nädalavahetus“.
Parim tagasiside õpilaselt, kes ütles särasilmil, et laagripäev ei olnud üldse selline nagu ta arvas.
Õpilastelt jäi kõikide laagrite korral kõlama, et kui tehakse veel selliseid päevi, siis nad tahaks uuesti tulla ja osaleda.
Aitähh osalejatele ja juhendajatele Võru- ja Põlvamaal, Pärnumaal, Tartu linnas ja – maal, Tallinnas, Ida-Virumaal, Jõgevamaal, Lääne-Virumaal, Järvamaal, Hiiumaal!
Lõpetuseks väike nuputamine nööriga.
On kaks posti pikkusega 150 cm. Nende vahele tuleb panna nöör pikkusega 200 cm nii, et selle maapinnale lähim punkt oleks kõrgusel 50 cm. Kui kaugele tuleks teineteisest need postid paigutada?
Autor: Raili Vilt
Fotod: Eesti Matemaatika Selts
Avaldatud: 08.12.2022
Sündmused
Õpetajate teaduspäev
Riia 23b/2 – 105, Tartu
Hullu Teadlase eksperimendihommikud
Tartu Ülikooli muuseum, Lossi 25
Suvine aialinnupäevik
üle Eesti
Elektrivaldkonna noortefestival: Positron 2024
Eesti Näituste messikeskuses
Õpilasleiutajate riiklik konkurss
Näitused
Tartu loodusmaja Seenenäitus 2024
Tartu Loodusmaja, Lille 10, Tartu
Ahhaa, adrenaliin!
AHHAA Teaduskeskus
Lapsesuu välinäitus Tallinna sadamas
Tallinna sadam
Tervisemuuseumi näitus “Palju õnne!?”
Mis on valgus? Georg Friedrich Parroti füüsikakabinet
Tartu Ülikooli muuseum, Lossi 25