Tartu Ülikooli botaanikaaia palmihoones haiseb – õitseb Rivière’i titaanjuur!

lill

Ülikooli botaanikaaia palmihoones õitseb uhke tõlvikõisik, mille aroomi on juba kaugele tunda. Huvilised kiirustage, sest Rivière’i titaanjuur õitseb lühikest aega.

Rivière’i titaanjuur kuulub võhaliste (Araceae) sugukonda, kuhu kuuluvaid iseloomustab väikestest õitest koosnev tõlvikõisik, mida toetab, katab, varjab erinevat kuju ja värvi kandeleht. Näiteks tema sugulasele hiid-titaanjuurele kuulub maailmarekord – maailma suurim harunemata õisik. Titaanjuured, mida on üle 100 liigi, pärinevad troopilisest Aafrikast ja Aasiast.

Rivière’i titaanjuure ladinakeelne nimetus on Amorphophallus rivieri (sünonüüm A. konjac), millest esimene pool Amorphophallus tähendab tõlgituna „deformeerunud fallos“. Titaanjuurte eluviis on salapärane. Taim veedab suure osa oma elutsüklist puhkavana mulla all ja kui tal puhkus läbi hakkab saama, ilmub mullast välja „nina“, millest vormub erilise kuju, värvi ja lõhnaga õisik või moodustub üks suur ja uhke lehevars. Hästi kasvanud ja toitunud mugulast tuleb esmalt õisik, mis võib venida üle meetri pikaks ja on tumelillakaspunast värvi. Õitsemise kõrghetkel levitab õisik lõhna, mis on muusika porikärbestele ja teistele samasuguse maitse-eelistusega tiivulistele. Rivière’i titaanjuure õisik õitseb vaid paar päeva, umbes kuni 36 tundi.

Õitsemise lõppedes õisik hääbub ja potist hakkab kasvama hiiglaslik leht. Rahvakeeli tuntakse taime kartulipalmina – nimetus iseloomustab lehte, mis on kõrge üksiku varre otsas otsekui suurendatud kartulileht. Kui leht on oma ülasande täitnud ja potis/mullas olev mugul jälle suuremaks kasvatatud ja toidetud, saabub taas mullaalune puhkus.

Tartu Ülikooli botaanikaaed ootab huvilisi Rivière’i titaanjuurt uudistama. Ülikooli botaanikaaia kasvuhooned on avatud iga päev kell 10–17, sissepääs botaanikaaia piletiga.

Lisateave:
Tartu Ülikooli botaanikaaed

botaed@ut.ee
www.botaanikaaed.ut.ee

Õpilaste teadusfestival 2024 autasustamine

Õpilaste teadusfestivali autasustamine 2024

Õpilaste teadusfestival 2024 kutsub osalema!

Õpilaste teadusfestival 2024

Kuidas teha mõjusat posterettekannet?

Kuidas teha mõjusat posterettekannet?