Teadusfestival kutsub õpilasi ja õpetajaid Tartusse

ÕTF 2018

Tekst: Sven Paulus, fotod: Silver Siilak, päisefoto: Sven Tupits

Õpilaste teadusfestival (ÕTF) on pidu kõikidele teadushuvilistele ja mõeldud nii lastele, õpilastele, õpetajatele kui ka lastevanematele. Tänavu toimub õpilaste teadusfestival 14.-15. aprillil Tartus Eesti Rahva Muuseumis.

Tänavu kuuendat korda toimuva teadusfestivali populaarsus on nii osalejate kui ka külastajate seas aina kasvanud. ÕTF-i peakorraldaja, Eesti Teadusagentuuri teaduse populariseerimise osakonna vanemkoordinaator Margit Lehis ütles, et kui 2015. aastal festivali alustades oli  publikut 800 inimese ringis, siis mullune üritus tõi kokku juba 4000 külastajat. „Peamine põhjus festivali ellu kutsumiseks oli väljundi pakkumine õpilaste teadustööde riiklikule konkursile – koolides tehakse väga palju heal tasemel uurimistöid, mille laiemale publikule tutvustamise võimalused seni puudusid. Samuti soovisime järelkasvule mõeldes tuua ÕTF-ile algkooliõpilaste tehtavaid teadusprojekte ning anda võimalus oma tehtava tutvustamiseks teaduse populariseerimisega tegelevatele asutustele,“ lausus Lehis.

ÕTF 2019Teadusfestivalil esinevad stendiettekannetega õpilaste teadustööde riikliku konkursi parimad ehk siis žürii poolt konkursi teise vooru valitud 100 põhikooli ja gümnaasiumi noort tutvustavad oma uurimistöid ja nende seast valitakse riiklike preemiate ja koostööpartnerite poolt välja pandud eriauhindade saajad. Oma lemmiku saavad välja valida ka külastajad.

Õpilased, kellel on põhikoolis või gümnaasiumis uurimistöö tegemine ees või juba käsil, saavad konkursilt uurimistöö teemade ideid, ülevaate kasutatud meetoditest jne ning samuti tutvuda uurimistöö tulemuste esitamise erinevate võimalustega. Uurimistööde juhendajatele annavad konkursitööd ülevaate tehtud õpilasuurimuste eri tahkudest alates teemavalikust kuni nende tasemeni. Koolide uurimistööde koordinaatoritele toimub festivali raames seminar, kus arutatakse uurimistööde korraldamise ja juhendamisega seonduvaid aktuaalseid teemasid.ÕTF 2019

Varasematel aastatel festivalil populariseerijate messialal ja töötubades osalenud Tallinna Tehnikakõrgkooli lektor Anneli Ramjalgi hinnangul peaksid üldhariduskoolide õpilased võimalusel üritusel osalema koos õpetajatega. „Teiste õpilaste teadustöid uudistades tekivad uued ideed, mille põhjal saavad nad ise teadust teha. Oluline on viia õpilasteni mõtteviis, et hea on olla looja, mitte ainult tarbija,“ lausus Ramjalg. Inseneri elukutse populariseerijana on ta kogenud, et ÕTF-il on kohal olulised inimesed, kellega koos saab uusi ideid luua ja edusammudest rõõmu tunda. 

Lisaks teadustööde konkursil võistlejatele uurimistöödele on festivalil väga palju muud  uudistamist. Tihe festivaliprogramm pakub kokkupuudet erinevate teadusvaldkondadega ning rikastab õppetööd koolivälise keskkonnaga. Väljas on algkooliõpilaste uurimistööd, Jakob Hurda saali põnevas lavaprogrammis esinevad teadlased, ettevõtjad ning toimuvad teadusteatrite etendused. Teaduse populariseerijate alal pakuvad ettevõtted ja asutused, kes tegelevad noortes teaduse ja tehnoloogia vastu huvi äratamisega, kõigile võimaluse väljapanekute raames oma teadmisi-oskusi proovile panna. Toimuvad ka erinevad töötoad ja seminarid, kus osalemiseks saab end kirja panna alates märtsist. Uuendusena toimub tänavusel festivalil õpilasleiutajate riikliku konkursi autasustamine ja vaadata saab näitust 2019. aasta vahvamatest õpilaste ideedest. 

IÕTF2019nnovatsioonikeskuse INNOKAS juhataja Angela Leppiku sõnul andis ÕTF neile oma positiivse ja laengut täis ōhkkonnaga indu organiseerida sarnane sündmus Haapsalus. „Haapsalus toimuval messil osalejate kontaktid ja koostööpartnerid olemegi leidnud peaasjalikult just õpilaste teadusfestivalilt,“ ütles Leppik.

Festivalile on väga oodatud üldhariduskoolide õpilased, aine- ja klassiõpetajad, uurimistööde ja karjäärikoordinaatoreid. Samuti ka huviringide juhendajad, teadlasi ja teadusasutuste või ettevõtete töötajaid.

Õpilaste teadusfestivali külastamine on kõigile tasuta. Plaanides tulla suurema grupiga tasub enne festivali oma külastuse aeg registreerida, et korraldajad teaksid külastajate vastuvõttu paremini planeerida. Tutvu festivali kavaga siit.

Kohtumiseni aprillis Tartus, ÕTF-il!

Karjäär, mis muudab: insener harutab maailma juppideks lahti

Karjäär, mis muudab: insener harutab maailma juppideks lahti

Karjäär, mis muudab: kohalikust planetaariumist Euroopa Kosmoseagentuuri

Karjäär, mis muudab: kohalikust planetaariumist Euroopa Kosmoseagentuuri

Karjäär, mis muudab: insener saab ja peabki olema loominguline

Karjäär, mis muudab: insener saab ja peabki olema loominguline