Belglaste päästemadu kiirendaks päästjate tööd
Umbes pool aastat tagasi vaatasid belglased Hayteme Ziani, Younes Zahouane ja Hamza Blaada vaatasid telekast uudiseid ja nägid, et päästjad ei leidnud pärast maavärinat rusude alt ohvreid piisavalt kiiresti üles. See olukord pani nad mõtlema võimalikele lahendustele ja nii sündis nende päästemao prototüüp.
„Meie päästemadu pääseb uuristades rusude alla ja tänu sellele saab päästa seal lõksus olevaid inimesi. Selle infrapunasensor tuvastab kehasoojust ja edastab teabe arvutile. Maod liiguvad laineliselt ja me seadistasime oma roboti iga parameetri nii, et meie „madu“ liiguks samamoodi,“ rääkis Ziani.
Sponsorite otsingul
Päästemadu koosneb kuuest servomootorist, mis kõik on seadistatud liikuma koos. Kõik lisatarvikud, nagu aku, juhe ja muu sarnane on päästemao tagumises osas.
„Kuna selliste õnnetuste ja katastroofide puhul on aeg määrava tähtsusega, soovisime muuta ohvrite päästmise võimalikult kiireks. Kasutame matemaatikat ja füüsikat, et päästjatele aega võita,“ ütles Zahouane.
Praeguseks on noormehed projekti kallal töötanud viis kuud, kuid loomulikult soovivad nad praegust taaskasutatud materjalidest prototüüpi täiustada. Blaada avaldas lootust, et ehk õnnestub neil leida sponsorid ja ühel päeval ka elusuurune päästemadu valmis teha, mis saaks siis elude päästmisel abiks olla.
Teadus aitab probleeme lahendada
Teadust näevad nad tulevikus oma elus suurt rolli mängimas, sest maailmas on palju probleeme, mis vajavad lahendusi ja nende leidmiseks on vaja üha edasi uurida.
Sel sügisel ülikoolidesse astunud noormehed valisid erialadeks informaatika, inseneriteaduse ja meditsiini. Euroopa noorte teadlaste konkurssi pidasid nad muljetavaldavaks ürituseks, mis andis hea kogemuse.
Marii Kangur
Sündmused
Näitused
Lapsesuu välinäitus Tallinna sadamas
Tallinna sadam
Ahhaa, valguslinn!
AHHAA Teaduskeskus
Tervisemuuseumi näitus “Palju õnne!?”
Mis on valgus? Georg Friedrich Parroti füüsikakabinet
Tartu Ülikooli muuseum, Lossi 25