Harrastusteadus
Vaata seminari kava ja registreeru SIIN.
Mis see on?
Harrastusteadus ehk kodanikuteadus (ka rahvateadus, hobiteadus, huviteadus; inglise keeles citizen science) on inimeste vabatahtlik ja teadlik osalemine organiseeritud teadustegevuses või seda toetavates tegevustes. Kõige sagedamini on harrastusteadus seotud andmete kogumisega (nt loodusvaatluste tegemine ja andmete sisestamine mõnda andmebaasi), aga võib olla ka osalemine projekti või teadustöö planeerimisel, tulemuste analüüsimisel vm. Oluline on see, et osalemine oleks teadlik ja vabatahtlik ning ettevõtmisel oleks ka teaduslik osa. Harrastusteadus on seotud ka mõistetega avatud teadus, kaasamine, teaduse populariseerimine, huviharidus, rahvahange, ühisloome jm.
Euroopa Harrastusteaduse Ühing (European Citizen Science Association ehk ECSA) on kokku pannud kümme põhimõtet, mida hea harrastusteaduse projekt või algatus võiks järgida.
Milleks harrastusteadus?
Huviliste kaasamine ja osalemine teadustegevustes aitab mõista ja kujundada teaduslikku maailmavaadet. Harrastusteaduse algatustes osalemine innustab küsimuste lahendamisele kaasa mõtlema ja aitama ning seeläbi on igaühel võimalik mõjutada ka kohalikke ja riiklikke otsustajaid ühiskonna jaoks tähtsate otsuste langetamisel. Oluline on ka harrastusteaduse hariduslik pool, mis mõnes algatuses võib olla isegi peamine. Heast algatusest saavad osalejad uusi teadmisi ja tagasisidet tulemuste kohta, õpivad tundma teaduslikke uurimismeetodeid jms.
Näited
Nii Eestis kui ka mujal on kõige enam harrastusteadusega seotud projekte ja uurimusi keskkonna valdkonnas, aga ka tervise ja meditsiini, astronoomia, rahvakultuuri ja paljudes muudes valdkondades. Mujal maailmas on sagedased ka kodanike algatatud harrastusteaduse projektid, kus kogukond kaasab teadlasi kohalikule probleemile teadusliku selgituse või lahenduse leidmiseks.
Eestis on suuremat tähelepanu saanud head harrastusteaduse näited praeguseks lõppenud projektid „Eesti otsib nurmenukke“ ja „Pane puuk posti!“. Keskkonna valdkonnas ühendab loodushuvilisi ja teadlasi elurikkuse andmebaas PlutoF, selle valdkonna osalusvõimalusi leiab ka näiteks Keskkonnaagentuuri loodusveebist ja Eesti Ornitoloogiaühingu veebilehelt. Lasteaedades ja põhikoolide nooremas astmes on kõige tuntum programm „Tere, kevad!“, vanemates kooliastmetes UNESCO ühendkoolide võrgustiku Läänemere Projekt ning GLOBE teadusprogramm.
Harrastusteaduse kohta on infot ja viiteid ka näiteks avatud teaduse ja Tartu Ülikooli loodusmuuseumi veebilehtedel, samuti Baltimaade ülikoolide raamatukogude ühisprojekti LibOCS materjalides. Euroopas ühendab harrastusteaduse huvilisi Euroopa Harrastusteaduse Ühing, mille platvormilt leiab palju projekte ja infot.
Liitu harrastusteaduse listiga
Uudistelist harrastusteadus@list.etag.ee on ürituste ja algatuste info ning huvitavate või kasulike viidete ja materjalide jagamiseks, mõtete vahetamiseks ja aruteluks. See on avatud kõigile, kes on huvitatud harrastusteaduse edendamisest ja arendamisest, projektide ja algatuste elluviimisest, avalikkuse kaasamisest teadustegevusse või enda täiendamisest ja teemaga kursis hoidmisest. Listiga liitumiseks anna oma soovist teada aadressil riho.kinks@etag.ee.
Kontakt
Riho Kinks
Eesti Teadusagentuur
teaduskommunikatsiooni osakond
koordinaator
riho.kinks at etag.ee
508 6690
Sündmused
Näitused
Tartu loodusmaja Seenenäitus 2024
Tartu Loodusmaja, Lille 10, Tartu
Ahhaa, adrenaliin!
AHHAA Teaduskeskus
Lapsesuu välinäitus Tallinna sadamas
Tallinna sadam
Tervisemuuseumi näitus “Palju õnne!?”
Mis on valgus? Georg Friedrich Parroti füüsikakabinet
Tartu Ülikooli muuseum, Lossi 25