Hiinlanna valmistas süsihappegaasi siduvaid vedelikke

18-aastane hiinlanna Songrui Zhao uuris püridiinil põhinevate ioonsete vedelike sünteesi, et saavutada võimalikult head süsihappegaasi (CO2) siduvust. Tema keemiavaldkonna projekt pälvis Euroopa noorte teadlaste konkursil EuChMs (European Chemical Sciences) eripreemia 2000 eurot.

Kaudselt sai Zhao uurimistöö alguse juba kaheksa aastat tagasi , kui ta kuulis Kopenhaagenis toimunud konverentsist, kus paljude riikide juhid arutlesid kasvuhoonegaaside ja süsiniku jalajälje üle. „Minus tekitas huvi, et kuidas üks gaas nimega „süsihappegaas“ suudab nii palju täiskasvanuid vaidlema panna ja see sõna jäi mulle edaspidi igalt poolt kõlama,“ rääkis ta, „veidi vanemana käisin ioonsete vedelike kohta loengut kuulamas ja sain teada, et neid vedelikke saab kasutada CO2 lahustina. See oli juba siis huvitav ja ühel hetkel tekkis mul veel võimalus sellise teemaga tegelevas teadusrühmas ise kaasa lüüa.“

Foto. Euroopa Komisjon

Sobib tööstuslikuks kasutamiseks

Uurimuse käigus sünteesisid Zhao ja tema töörühm kolm püriidiumil põhinevat ioonset vedelikku, et kasutada neid lahustina CO2 sidumiseks. „Mõõtsime ja analüüsisime vedelike füüsilisi omadusi ja CO2 siduvust ning tegime arvutusi. Lisaks selle vaatlesime vedelike ringlusomadusi ja siduvust,“ kirjeldas neiu.

Töö tulemused näitasid, et kolm sünteesitud vedelikku seovad tõhusalt süsihappegaasi ja neid on võimalik täielikult taaskasutada. Zhao märkis, et kuigi süsihappegaasi lahustuvus ei olnud nii suur, kui nad lootsid, oli see siiski väga silmapaistev ja selliseid vedelikke saaks tööstuslikus CO2 sidumises rakendada küll.

Konkurss andis julgust

Euroopa noorte teadlaste konkurss andis hiinlannale palju armsaid mälestusi. „Sain päris teadlastena töötavatele kohtunikele oma tööd tutvustada ja nendega ideid vahetada, uute sõpradega teadusest ja kultuurist rääkida… ja kõik inimesed kinnitasid meile, et me oleme teinud head tööd ja peaksime seda jätkama. See andis mulle palju kindlust, et järgida oma südant ja kirega teadust teha,“ rääkis ta.

Sel sügisel alustas Zhao õpinguid Pekingi ülikooli keemiainstituudis. Ta kavatseb palju vaeva näha, et oma teadmistele tugev alusmüür laduda. Lisaks kandideeris ta üliõpilaste teadusprogrammi, mis tähendab, et kui ta toetuse saab, siis jätkab ta sama projektiga või alustab mõnda uut.

Tulevikus soovib ta olla keemiateadlane, kuid samas tunnistab ta, et tal pole veel õrna aimugi, milline tema tulevik ja karjäär täpsemalt olema saavad. „Kindel on vaid see, et teadus on ja jääb alati mu kireks,“ sõnas neiu.

Marii Kangur

Karjäär, mis muudab: riigiteadustest inseneeriasse

Karjäär, mis muudab: riigiteadustest inseneeriasse

Karjäär, mis muudab: moedisaineri unistusest tekstiilmaterjali inseneriks

Karjäär, mis muudab: moedisaineri unistusest tekstiilmaterjali inseneriks

Karjäär, mis muudab: insenerid aitavad päästa elusid

Karjäär, mis muudab: insenerid aitavad päästa elusid