Iisraellaste seade lihtsustab ja efektiivistab elustamist

Iisraeli linnast Kiryat Tiv’on pärit noormehed Nitai Edelberg ja Ohad Rave valmistasid oma uurimistöö tulemusena elustamise abivahendi CPR Bridge. Nende soov on viia vahend masstootmisesse, et see saaks kõikjal inimestele kättesaadav olla ja aitaks nii elusid päästa.

Foto: Euroopa Komisjon

Edelberg ja Rave selgitasid, et südamemassaaž on kardiopulmonaalse elustamise tähtsaim osa, kuid paljudel juhtudel teevad seda väljaõppeta kõrvalseisjad, mis tähendab, et elustamine võib olla ebatõhus. Noormeeste välja töötatud toode juhendab kasutajad ja annab tagasisidet õige koha, surve ja sageduse kohta.

Inspiratsioon edasi püüdlemiseks

Projekti kallal on nad töötanud poolteist aastat. Edelberg tunnistas, et vahendit tööle saada oli päris raske, aga näha oma leiutist töötamas on tema jaoks nii inspireeriv, et see annab jõudu edasi püüelda. „CPR Bridge on odav, seda on lihtne toota ja selle kasutamine ei vaja eriväljaõpet. Lisaks kaalub seade vähe ja seda on mugav kasutada. Me usume, et see suurendab eduka elustamise tõenäosust kriitilisel ajahetkel ja võib seega päästa rohkem inimelusid,“ ütles Rave.

Kevadel lõpetasid noormehed biomeditsiini ja teadustehnoloogia suunitlusega keskkooli, praegu töötavad nad vabatahtlikena skautidega ja järgmisel sügisel plaanivad nad ülikooli astuda, et õppida elektrotehnikat ja tarkvaraarendust. „Teadusel saab mu elus kindlasti suur roll olema, mulle meeldib iga päev midagi uut teada saada, mida siis ka rakendada,“ rääkis Edelberg.

EUCYSel osalemisest olid noormehed väga elevil, sest nad peavad seda heaks võimaluseks sidemete loomiseks.

Marii Kangur

Karjäär, mis muudab: riigiteadustest inseneeriasse

Karjäär, mis muudab: riigiteadustest inseneeriasse

Karjäär, mis muudab: moedisaineri unistusest tekstiilmaterjali inseneriks

Karjäär, mis muudab: moedisaineri unistusest tekstiilmaterjali inseneriks

Karjäär, mis muudab: insenerid aitavad päästa elusid

Karjäär, mis muudab: insenerid aitavad päästa elusid