Miks on kõnekeel niivõrd oluline?
Tere, julge uudishimulik!
Oled leidnud üles ühe kümnest “MIKS” küsimusest. Otsi Leonard-Ethani teadustööst vastus ja võida 100 euro ulatuses raamatuid ja Kolme Põrsakese tegevuskast.
“Keelte sarnasuse võrdlus”
(Leonard-Ethan Vellend, Kadrioru Saksa Gümnaasium, juhendaja Kristel Vaiksaar)
Meie kui inimeste tegevus oma täielikus ulatuses ja sügavuses on võimalik ainult tänu keele olemasolule ning sellele, et keel on oma olemuses erakordselt paindlik ja arenemisvõimeline. Me suhtleme keeles, kirjutame keeles, mõtleme keeles, unistame keeles ja saame infot keeles. Keel on alati olnud asendamatu nii primitiivses kui ka arenenud ühiskonnas. Inimkeele teadusliku uurimise ja anlüüsimisega tegeleb lingvistika.
Töö eesmärk oli leida matemaatiliste koefitsientidega sarnasusi keeltes; teha erinevate keelte erinevusi võrreldavaks numbriliselt. Selleks on võrreldud 8 keele (eesti, inglise, vene, saksa, prantsuse, soome, itaalia ja esperanto) sarnasust omavahel ning kajastatud tulemusi 100 palli süsteemis. Selleks sai tehtud 3 suurema keelekategooria võrdlust (keelte sõnavara, grammatika ja foneetika). Iga võrdlus koosnes omaette väiksematest võrdlustest, mis aitasid määrata konkreetseid kriteeriume võimalikult täpsete tulemuste saamiseks.
Töö koostamisel on kasutatud palju täiesti uusi autori poolt loodud matemaatilisi meetodeid keelte võrdluseks. Hüpotees leidis kinnitust, kuna keelte erinevusi saab tõepoolest võrrelda mitte ainult filosoofiliselt, vaid ka teatud andmetega ja numbritega matemaatiliselt.
Uurimistöö tulemustest selgus, et üldkokkuvõttes kõige sarnasem keelepaar on antud keeltest eestisoome, kõige erinevam on soome-prantsuse. Kõige sarnasema sõnavaraga keelepaar on prantsuseitaalia, kõige erinevama on soome-prantsuse. Kõige sarnasema grammatikaga keelepaar on eestisoome ning kõige erinevama itaalia-esperanto. Kõige sarnasema foneetikaga keelepaar on eestisoome ning kõige erinevama on eesti-vene.
Töö hüpotees, et keelte erinevusi annab efektiivselt ja lühemalt esitada matemaatilisel teel, leidis kinnitust. Uurimistöö põhiväärtuseks on ülevaade erinevate keelte sarnasustest ja erinevustest, millele tähelepanu pöörates võib keeleõpe osutada oluliselt lihtsamaks. See metoodika hõlmab kogu keele olemust, nii sõnavara, grammatika kui foneetika osas. Antud metoodikaga võib võrrelda kõiki erinevaid keeli. Andmeid saab kasutada keeleteaduslikus valdkonnas, rõhutamaks just nii keelkondade sisest erinevust kui ka erinevate keelkondade ülest sarnasust.
Kuidas loosis osaleda?
I võimalus
- Leia küsimus üles hoopis @Miks.ee Instagramist
- Leia vastus eelpool olevast teadustöö kokkuvõttest
- Kommenteeri vastus Instagrami pildi alla
- Märgi 3 sõpra
- Hakka @Miks.ee Instagrami jälgijaks
II võimalus
- Leia vastus allpool olevast teadustöö kokkuvõttest.
- Salvesta või tee screenshot vastuse põhjast
- Kirjuta küsimuse vastus screenshoti punktiirile
- Lisa vastus Instagrami storysse
- Märgi storys ära @miks.ee Instagrami konto, et me su üles leiaksime
- Jälgi meid Instagramis: @miks.ee
- Lisapunktide saamiseks märgi ära oma kaks uudishimulikku sõpra!
Leia ülejäänud küsimused kampaania pealehelt.
Kampaania “Julge olla uudishimulik!” näitab, et uudishimul on edasiviiv jõud. Nii nagu avastusrõõm viib silmapaistvate tegudeni, viivad meie “MIKS?” küsimused põnevate auhindadeni. Ära unusta vaadata ka õpilaste teadusfestivali – parimaid uurimistöid saab jälgida 1. aprillil Miks.ee lehel.
*Kampaania kestab 13. aprillini. Auhinnad loosime välja 16. aprillil. Kõikide võitjatega võetakse ühendust.
** Tegemist on õpilaste poolt tehtud töödega ning neid ei saa käsitleda samaväärselt teadlaste poolt tehtud teadustööga.
Sündmused
Õpetajate teaduspäev
Riia 23b/2 – 105, Tartu
Hullu Teadlase eksperimendihommikud
Tartu Ülikooli muuseum, Lossi 25
Suvine aialinnupäevik
üle Eesti
Elektrivaldkonna noortefestival: Positron 2024
Eesti Näituste messikeskuses
Õpilasleiutajate riiklik konkurss
Näitused
Tartu loodusmaja Seenenäitus 2024
Tartu Loodusmaja, Lille 10, Tartu
Ahhaa, adrenaliin!
AHHAA Teaduskeskus
Lapsesuu välinäitus Tallinna sadamas
Tallinna sadam
Tervisemuuseumi näitus “Palju õnne!?”
Mis on valgus? Georg Friedrich Parroti füüsikakabinet
Tartu Ülikooli muuseum, Lossi 25