Digipass DoBu teeb koduomaniku elu lihtsaks!

Kas poleks mugav, kui su kodu annaks ise märku, kui ta hooldust vajab ja kõik vajalikud andmed oleksid nupuvajutuse kaugusel? Siim Viilukas, Fred Kuiv ja Rasmus Merirand arvavad sama! Sel aastal võitsid nad õpilasleiutajate riikliku konkursi kõige vanemas vanuserühmas I preemia oma leiutisega „Digitaalne kodu tehniline pass“ (DoBu).

Mõte digipassist sündis siis, kui leiutajate sõbrad ostsid korteri, mille kogu tehniline teave oli kirjas paksus paberkaustikus. See aga läks kaotsi! “Mõtlesime, et kogu see info võiks pilves üleval olla, nii et see ei saaks ära kaduda ja oleks koduomanikele mugavalt kättesaadav. Kui nägime, et sarnaseid probleeme esineb ka teistel, asusime koduomanikke intervjueerima, et ideed testida,“ räägib Siim. Eestis on küll DoBule sarnaseid lahendusi, näiteks Korto, aga see on rohkem mõeldud korteriühistute suhtluskeskkonnaks ja ühiste otsuste tegemiseks.

DoBu tutvustamas enda ideed
DoBu meeskond tutvustamas enda ideed
õpilasleiutajate riikliku konkursi
auhindamisel.
Foto: Leemet Samel

DoBu-st saab omanik kätte kõik kodu andmed mõõtudest värvikoodideni (nii tead kohe, millist värvi osta, et ära kulunud sein üle võõbata) Lisaks teeb DoBu põhjaliku ülevaate näiteks kütte- või turvasüsteemi seisukorrast, annab märku, kui miski vajab välja vahetamist ning võimaldab tellida uue varuosa ja paigalduse. Praegu on DoBu suunatud eelkõige kinnisvaraarendajatele, et maja ehitamisel kohustuslikus korras loodava juhendi saaks koostada otse DoBu platvormil - see on mugav nii arendajale kui korteriomanikule. Tulevikus võiks igal koduomanikul olla võimalus ise platvormile infot lisada. 

Siim räägib, et tiimil oli kindel soov osaleda õpilasleiutajate konkursil ning DoBu arendamine langes just sobivale ajale: “Lisaks oli see hea võimalus mõtted omavahel läbi arutada ja teistele arusaadavalt kirja panna. See andis meile endale selguse, et mida me siis ikkagi ehitame.” Inspireerivana mõjus ka Markus Villig, kes sai omal ajal õpilasleiutajate konkursil osaledes motivatsiooni arendada edasi MTakso ideed, millest kasvas välja Bolt.

Oma idee edasi arendamiseks ja kiiresti käima tõmbamiseks on DoBu tiim võtnud osa Garage48 digitaalehituse häkatonist ning startup-kiirenditest STARTERtallinn ja Prototron. Soomes külastati maailma suurimat idufirmade konkurssi Slush, kus kogunes häid kontakte ja mõtteid edaspidiseks.

STARTERil pärjati DoBu peapreemia ning kahe eriauhinnaga. Siimu sõnul motiveeris neid osalema eelkõige võimalus ekspertide abiga ideed reaalseks tooteks arendada. „Kogemus oli ülimalt positiivne - iganädalastes töötubades tutvustasid oma ala tipud kõike alates teambuildingust lepingute sõlmimise ja rahavoogude hindamiseni ning pärast töötube sai küsida ka personaalselt tagasisidet, mis oli meile väga väärtuslik,“ jagab ta.

Mis nõu annab DoBu teistele, kes soovivad heast mõttest teostuseni jõuda? Kõigepealt tuleb läbi mõelda, kas ideega saab lahendada päris probleemi ning testida seda võimalike sihtrühmade peal. Seejärel tasub uurida, kas keegi teeb juba midagi sarnast ning kas probleemi saaks lahendada paremini, kiiremini või odavamalt. Kui jah, võiks julgelt osaleda mõnel võistlusel - näiteks õpilasleiutajate konkursil või hoopis häkatonil (nt Garage48), mis on hea võimalus leida mõttekaaslasi, kellega koos ideed testida ja esmast prototüüpi arendada. Kasuks tuleb kiire õppimis- ja kohanemisvõime. “Me keegi pole varem tarkvarafirmat loonud, niisiis tuleb pidevalt juurde õppida, kuid veel tähtsam on pealehakkamine ja järjepidevus,” kinnitab Siim. Alguses läheb kindlasti midagi valesti, aga see aitab areneda. “Me oleme mitu korda fookust muutnud, sest oleme saanud tagasisidet, kuidas DoBu võiks veel paremini toimida. Seega, ärge kartke läbi kukkuda, vaid õppige sellest ja liikuge veel kiiremini edasi,“ julgustab Siim teisi noori.

DoBu koos presidendiga
I riikliku preemia võitjad DoBu koos
president Alar Karisega.
Foto: Leemet Samel

Algselt kolmeliikmeline meeskond on kahekordistunud: Garage48 häkatonil lisanus tiimi programmeerija ning koolis DoBu-d tutvustades liitusid veebidisainer ja tarkvarainsener. Mõned tiimiliikmed hakkavad sügisel ülikoolis õppima, teised jätkavad käimasoleval kooli- ja tööteel, aga kõik annavad endast parima, et DoBu võiks peatselt kasvada täiskoha ja reaalse palgaga tööks. “Hetkel on peamine eesmärk jõuda digipassiga pilootfaasi, et saada aru, millised funktsioonid on vajalikud ja mida kasutajad veel ootavad. Peale seda soovime näha passi juba esimeste maksvate klientide kasutuses,“ avab Siim tulevikuplaane.

Uuri DoBu veebilehel oleval näidisplatvormil, kuidas digipass töötab!

Autor: Kai Kaljumäe
Avaldatud: 27.12.2022
Fotod: Leemet Samel