Masinaehitusinsener Raido Taluri

Töötate masinaehitusprojekteerimise inseneribüroos Aramet OÜ, mida teie töö täpsemalt kujutab?

Väga üldiselt öeldes on minu eriala tööstusseadmete projekteerimine ja valmistamine. Oletame, et kliendil on näiteks soov saada oma tootmisse konkreetset automaatset lahendust, näiteks, et konveier transpordiks detaili punktist A punkti B ning et see lihtsustaks ja kiirendaks tootmisprotsesse ja teeks tootmist odavamaks.

Meie teeme vajalikud arvutused ning projekteerime selle konveieri valmis. Keegi saab oma tootmise kiiremaks, meie saame ühe huvitava projekti teostada ja kõik on rahul.

Milliseid oskusi ja teadmisi teie töös vaja läheb?

Peab tundma mehaanikat ja ka lihtsamaid tootmistehnoloogiaid, et tagada tööprotsessi sujuvus ning et lõpptulemus ikka valmiks. Seda tuleb osata ka rahas kalkuleerida, et teha klientidele pakkumisi. Olen õppinud Tallinna Tehnikakõrgkoolis masinaehitust. Tallinna Tehnikaülikoolis on võimalik õppida masinaehitustehnoloogiat ning Tallinna Tööstushariduskeskuses mehhatroonikat.

Kuidas oma erialale sattusite, oli see planeeritud otsus?

Ma olin enne läbi oma isa juba sarnase alaga kokku puutunud - umbes kujutasin ette, mida see eriala endast kujutab ja see tundus põnev. Sealt saigi see alguse.

Mis teile oma töö juures meeldib ja millised on suurimad väljakutsed?

Minu töövaldkond on väga lai - võimalik on erinevaid tööstusi külastada ja neile lahendusi pakkuda. Seda alates puidu- ja plastitööstusest ning lõpetades toiduaine- või tekstiilitööstusega. Töö on väga vaheldusrikas ning toob kaasa laia spetsialiseerumise ja erinevad projektid. Ma ei pea kogu aeg tegema ühte toodet paremaks, vaid saan teha väga erinevaid asju. Mida keerulisem projekt, seda suurem väljakutse. Kui asi läheb juba täielikult tööstusautomaatika peale ja on vaja kasutada ka roboteid, siis on ka väljakutse suurem.

Mainisite, et teie töö on mitmekesine. Missugused on need erinevad aspektid teie töö juures?

Kuna olen ise nii projekteerija kui ka projektijuht, siis tehnoloogia poolelt õpin pidevalt uusi asju juurde, näiteks, kuidas lõigatakse mingit toru laseritega. Samas saan käia ka ringi ja külastada näiteks messe ja näha uusi lahendusi, mida erinevad meie tarnijad pakuvad.

Miks soovitaksite noortel masinaehitust õppima minna ja mida peaks eelnevalt teadma?

See on väga perspektiivikas eriala. Tegelikult on ka palgad väga head ja see kindlasti motiveerib koolilõpetajaid. Erinevalt näiteks infotehnoloogiast saab siin midagi oma kätega valmis teha. Mina sain õpingute lõpupoole paremini aru, mis eriala see tegelikult on - maailmapilt avardus ja asi läks huvitavamaks. Alguses on kindlasti vaja natukene kannatust, et käia need matemaatikad ja füüsikad läbi ning saada aru, et ilma nende kooliteadmisteta ei saa hakkama.

Kui lihtne on teie valdkonnas tööd leida?

Inseneridest on ikkagi põud. Kui oled jõudnud kooli lõppu, saad üpris kiiresti juba tööle. Minul kestis kool neli aastat, kuna mul on rakenduskõrgharidus ja minu kursusel käisid juba teisel õppeaastal umbes pooled osakoormusega tööl. Paljudel jäid ka õpingud katki, sest nii kiiresti võeti tööle.

Milline on Eesti üldine palgatase teie ameti juures?

Kui oled juba kõrgharidusega insener, siis kõvasti üle Eesti keskmise. Isegi alustajad võivad juba üsna hästi teenida.

Mida sooviksite karjäärialaselt veel saavutada ning kuhu edasi liikuda?

Projektidega saab minna järjest uhkemaks ja vägevamaks. Selle kõrval on muidugi ka oluline iseenda arendamine ja pidev uue õppimine.

 

Avaldatud: 23.10.2017