Raketlane Oskar Pukk: hea haridus on võimeka ühiskonna nurgakivi

Tallinna Reaalkooli 12. klassis õppiv Oskar Pukk läks enda sõnul „Rakett69“ saatesse selleks, et väikesel õel oleks toredam võistlust jälgida. Roheliste tiimis sageli silmapaistva liidrina tegutsenud noormees leiab, et hea haridus on võimeka ühiskonna nurgakivi – targad inimesed loovad uudset tehnoloogiat ning suudavad efektiivselt lahendada ühiskonna muresid.

Oskar meenutab, et soovis lapsena saada politseinikuks. „Hetkel tunnen, et minu kutsumuseks on tehnoloogia, programmeerimine ja ettevõtlus. Kui need kolm omavahel ristata, saab minu ideaalmaailma,“ leiab raketlane.

Ka tema mitmed hobid lähtuvad just nendest märksõnadest - nimelt tegeleb Oskar robootika, mõttemängude, investeerimise ja väitlemisega. Varasemalt on aga tegelenud ka võistlustantsuga. Tema suurimad saavutused ongi seotud erinevatel võistlustel saavutatud heade tulemustega. „Robotexil olen saavutanud linnaläbimises kolmanda koha, tantsuvõistlustel välismaistel võistlustel osalenud ning mõttemängudes maailmameistrivõistlustel käinud. Lühidalt, palju vingeid kogemusi, mis innustavad teiste eeskujul arenema,“ on ta tänulik. Ettevõtluses on ta samuti juba aktiivne ning arendab ettevõtet Investonian, mis annab veebilehe näol investoritele hea finantsanalüüsi tööriista.

Üheks põnevaks katsetuseks on olnud ka lohesurf, mis on Oskari sõnul väga raju spordiala ning nõuab väga head kordinatsiooni ja julgust. „See on ilmselt üks taolistest hobidest, kus on keeruline rahulikult kainet pilku hoida, sest kui liiga kaua jokutad, viskab merelaine su uperkuuti ja lohe tõmbab lendu. See-eest on tegemist laheda ning kindlasti proovimist väärt hobiga,“ usub noormees.

Kiire graafiku kõrval leidis Oskar sel hooajal võtta aega ka „Rakett69“ saates osalemiseks. „Mu väikesel õel peab olema ka kedagi igal laupäeval „Rakett69“ saates vaadata, et oleks parem kaasa elada,“ muigab raketlane. Ja lisab: „“Rakett69“ on minu meelest väga hea viis inimestes teadustuhinat äratada. Mulle on saade andnud suuremat kindlust pürgida teadmiste poole ning head ja väga targad uued tuttavad, kes innustavad ja toetavad.“

Hea haridus on Oskari arvates võimeka ühiskonna nurgakivi – targad inimesed loovad uudset tehnoloogiat ning suudavad efektiivselt lahendada ühiskonna muresid ning teisi mõista. „Väärtused loovad maailma. Ideaalis oleme kõik ühtviisi targad, kuid kuna kipume huvitatuma erinevatest asjadest, siis on haridusteekond kõigil erinev,“ lisab ta.

Koolis meeldivad talle väga ajalugu ning keemia, kuid kõige enam siiski matemaatika ning seda just klassijuhataja ja matemaatikaõpetaja Helen Kaasiku tõttu. „Häid ja inspireerivaid õpetajaid on minu elus palju. Enim ennast inspireerinud õpetajaks pean aga õpetaja Kaasikut,“ selgitab Oskar. „Ma olen tõesti õnnelik ning olen nautinud igat klassitundi, sest lausa rõõm on olla tunnis, kui õpetaja armastab oma õppeainet ning veel enam oma õpilastesse panustamist.“ Noormees leiab, et õpetaja olemine ei ole lihtsalt amet, see on missioon, mis vajab pidevat arenemist, pingutamist ning ka ise õppimist. „Õpetajaks olemine on kuldaväärt hingeline panus edukasse Eestisse. Nagu Johann Voldemar Jannsen on öelnud: „Häbenegem ennast alati, kui rumalad oleme, aga ei iial sellepärast, et eestlased oleme.““

Oskar toob hea sõnaga esile ka keemiaõpetaja Martin Saare, kes on inspireerinud olema täpne ning korrektne ja märkama keemilist lähenemist kohtades, kus sellele varem pole tulnud. „Ajaloo- ja ühiskonnaõpetaja Madis Somelar on andnud lugematul arvul võimalusi kuulata poliitikuid ning eksperte kõnelemas päevakajalistel poliitikateemadel ning õpetanud tundma ära ajaloolisi sidemeid tänapäevaga,“ täiendab ta teda mõjutanud õpetajate nimekirja. Oskari sõnul on ta väga tänulik pedagoogidele, kes on panustanud tema arengusse ning toetanud teadmiste kogumisel.

Paljude tegevuste kõrval naudib Oskar enim aga aega, mil saab loodusesse matkama või niisama olesklema minna. „Kerge rabasuplus päikesetõusuga on kindel viis, kuidas meelt erksana hoida,“ soovitab ta. Mere lähedus on ka üks põhjustest, miks Tallinna noormees oma kodukohta eriti hindab.

Oskari õnneretsept on lihtne - tunne rõõmu sellest, mis sul on, mitte ära muretse selle pärast, mida sul ei ole. „Tuleb hinnata iga päeva, tuleb tunda austust oma saavutuste üle, tuleb armastada ja hoida oma sõpru ning eelkõige tuleb kanda enda eest hoolt. Hea tasakaal kehalise ja vaimse aktiivsuse vahel tagab hea olemise,“ soovitab raketlane oma tõekspidamisi ka teistel proovida.