Austria noormehed tegid kiivrile löögitugevust mõõtva anduri

Ameerika jalgpall on üks sellistest kontaktspordialadest, kus on palju kokkupõrkeid, mis võivad mängijatele pea- ja kaelatraumasid põhjustada. Väikesest Ybbsi linnast pärit austerlased Gregor Widhalm ja Andreas Fußthaler töötasid oma informaatika valdkonna uurimistöö käigus välja kiivrimooduli HeadStat, mis kontrollib mängu ajal, kas löök oli nii tugev, et vajab viivitamatut sekkumist.

Widhalm mängib ise Ameerika jalgpalli ja seepärast tahtis ta enda jaoks olulist teemat lahendada. „Kogu töö sai tegelikult naljast alguse, aga teema on tõsine, sest mängus on väga tugevad jõud. Kuna mängu ajal ei ole näiteks treeneril pingilt võimalik kokkupõrke või löögi tugevust ja seega ka võimaliku vigastuse tõsidust määrata, siis on paljud traumad jäänud ravimata. Uuringute kohaselt on 43% kokkupõrkesse sattunud mängijatest hiljem kannatanud tagajärgede käes,“ rääkis ta.

Foto: Euroopa Komisjon

Teave kõigile ligipääsetavaks

Laetav kiivrimoodul mõõdab löögi tugevust ja saadab andmed miniserverisse, mis kuvab mõõdetud väärtuseid reaalajas graafilisel kujul ekraanile. Nii saab treener pingil olles näha, kas olukord vajab sekkumist. Andmed salvestatakse hilisemaks hindamiseks andmebaasi.

Noormehed töötasid mooduli välja kodulinna infotehnoloogia instituudis, kus veetsid kümne kuu jooksul 730 tundi.

Järgmise sammuna soovivad nad oma projekti avatud lähtekoodiga avaldada, et iga soovija saaks vajadusel mooduli ise kokku panna. „Terviseküsimused ei tohiks sõltuda rahalisest võimekusest. Tahame, et iga mängija saaks oma tervist kaitsta,“ ütles Fußthaler.

Käsitööna valminud moodulid

Oma võistkonna moodulid on nad ise käsitööna kokku pannud, kusjuures kiivrisse käiv andur maksab umbes 30 eurot ja server ning antenn kokku 150 eurot.

Oma tulevikku näevad noormehed biomeditsiinitehnoloogia valdkonnas, sest siis saavad nad tegeleda nii meditsiini ja tehnoloogiaga. „Meditsiinis on alati huvitavad süsteemid ja samas peab süsteeme ka pidevalt arendama,“ sõnas Widhalm.  Fußthaler lisas, et talle meeldib inimesi aidata ja selles vallas saab ta just seda teha.

Euroopa noorte teadlaste konkursil osalemist pidasid noormehed suureks auks. „Väga meeldiv on teiste noortega kohtuda ja näha, milliseid projekte mujal tehakse,“ ütlesid nad.

Marii Kangur

Õpilaste teadusfestival 2024 autasustamine

Õpilaste teadusfestivali autasustamine 2024

Õpilaste teadusfestival 2024 kutsub osalema!

Õpilaste teadusfestival 2024

Kuidas teha mõjusat posterettekannet?

Kuidas teha mõjusat posterettekannet?