Grusiinitarid leidsid kasutuse viinamarjaseemnetele

Gruusia abituriendid Teona Chokheli ja Nestan Jobashvili otsustasid leida kasutust oma kodukoha, Kahhethi piirkonna kõige tavalisema põllukultuuri – viinamarjade – ülejäägile ehk viinamarjaseemnetele. Tüdrukute eesmärgiks oli toota viinamarjaseemnetest ja etanoolist biodiislit ning see neil ka õnnestus.

Foto: Euroopa Komisjon

„Loomulikult on maailmas palju biodiisli tootmise võimalusi, aga meie otsisime lahendust ka sellele, kuidas kasutada ära seda ülejääki, mis Gruusias ja ka mujal veiniriikides igal aastal tonnide viisi tekib,“ rääkis Chokheli. Jobashvili perekond tegeleb veini tootmisega ja seepärast teab ta täpselt, kui palju seemneid üle jääb. Lisaks, taastuvate kütuste arendamine on maailmale ju väga oluline.

Igakülgselt hea

Biodiisli tootmise mõtteni jõudsid tüdrukud tasapisi mõtiskledes, et mida nad saaksid oma riigi heaks teha. „See on säästlik, innovatiivne, keskkonnasõbralik, vähendab prügi ja ei tooda uut, etanool pole ka mürgine ja mis peaasi – see toimib – traktor sõitis põllul meie laboris tehtud kütusega,“ rääkisid nad õhinal.

Seni on tüdrukud projektiga tegelenud aasta aega, aga edasine plaan näeb ette sponsorite ja tehaste otsingut, et viinamarjaseemnetest kütus ka päriselt kasutusse jõuaks. „Peame infot jagama ja edasi töötama,“ sõnasid nad.

Õpetajad tekitasid huvi

Chokheli ja Jobashvili on väga tänulikud oma bioloogia- ja keemiaõpetajale, kes neid suunasid ja tunnid rõõmu pakkuvaks tegid. „Nautisime tänu neile eksperimenteerimist väga,“ rääkisid nad ja lisasid, et ilmselt saavad keemia ja bioloogia tulevikus nende jaoks head hobid olema.

Telavi linnas 12. klassis käivad neiud soovivad ülikooliõpinguid alustada turunduse ja diplomaatia erialadel. „Võib-olla aitavad need erialad meil tulevikus oma biodiislit tutvustada,“ arvasid nad.

Euroopa noorte teadlaste konkursil Gruusia esindamine oli Chokheli ja Jobashvili jaoks väga uhke ülesanne ja nende sõnul ka huvitav väljakutse, kuna Gruusiat ei pruugita teada teadusriigina.

Marii Kangur

Õpilaste teadusfestival 2024 autasustamine

Õpilaste teadusfestivali autasustamine 2024

Õpilaste teadusfestival 2024 kutsub osalema!

Õpilaste teadusfestival 2024

Kuidas teha mõjusat posterettekannet?

Kuidas teha mõjusat posterettekannet?