EU TalentOn noorteadlaste võistluselt toodi võit koju: immunoloogia nooremteadur Brita Laht pälvis koos meeskonnaga esimese preemia ning publiku auhinna
Selle aasta 9. –14. septembril leidis Poolas Katowice linnas aset EU TalentOn võistlus, mille eesmärgiks on arendada noortes teadlastes loomingulist, kuid samas teaduslikku mõtlemist ning läbi selle luua sild teaduse ja tööstuse vahel. Võistluse tulemiks on äriidee, mis lahendab ühte viiest Euroopa Horisondi (Horizon Europe) missioonist. Osalejateks on noorteadlased erinevatest teadusvaldkondadest üle Euroopa, kes jaotatakse neljaliikmelistesse võistkondadesse vastavalt võistlejate soovidele või juhusele.
Sel aastal käis võistlusel Eestit esindamas Tartu Ülikooli immunoloogia nooremteadur Brita Laht.
Selleks, et võistlusele pääseda, tuli esmalt soovijatel esitada kandideerimisvorm, seejärel hinnata kaaskandidaatide kandideerimisvorme ning oodata komisjoni otsuseid. Kandidaate oli sel aastal 1276, kelle seast valiti välja 108 noort ning moodustati 27 võistkonda. Võistlus kestis kokku 4 päeva, mille jooksul said osalised tuttavaks oma võistkonnaga, mõtlesid välja innovaatilise äriidee, arendasid idee ärimudeliks ning panid selle koos teadusliku selgitustusega žürii jaoks kirja. ”Nende päevade jooksul sai nõu küsida spetsialistidelt nii teaduse kui äri valdkondadest. Võistluse kolmandal päeval sai harjutada 90-sekundilist liftikõnet kõigi osalejate ees ning anti välja ka publikupreemia. Neljandal päeval sai žüriile ette kanda 3-minutilise liftikõne, millele põhinedes valiti välja preemiate saajad,” kirjeldas Brita EU TalentOn võistlust.
Brita meekond arendas vesiniku tootmise äriideed
”Meie rühma projekt seisnes vesiniku tootmise lahendamises lokaalsel tasandil. Projekti mõte on luua suurte parklate kohale katused päikesepaneelidega, mis pakuksid varju ning samas toodaks ka energiat, millest saab toota elektrolüüsi abil vesinikku. Kuna vesiniku tootmisest jääb elektrit üle, siis parklates saavad laetud nii vesiniku- kui elektrimootoriga masinad. Vesiniku tootmine võtaks aset sealsamas parklas, mis tagab lokaalse energiajulgeoleku. Elektrikatkestuste korral on võimalik toodetud elekter juhtida kohalikku elektrivõrku. Elektrolüüsiks on vajalik aga palju väga puhast vett. Seetõttu puhastaksime kogutud vihmavett, mis aitaks ka ennetada üleujutuste teket. Elektrolüüsil vabanev kuumus oleks talvel kasutatav näiteks majade kütmisel. Kuigi idee on keerukas ja võib tunduda kulukas, siis tegime US NREL SAM modelleerimisprogrammiga arvutused tulude ja kulude kohta arvestades asukohaks Katowice linna. Suudaksime pakkuda konkurentsivõimelist hinda (elektri puhul keskmiselt 0.04 €/kWh) ning sisemine tasuvusmäär oleks 12,2 %,” kirjeldas noor neiu võistlusel välja töötatud äriideed.
Ideede genereerimine algas juba öösel peale ürituse avapidu. ”Kõik pakkusid ideid välja, kuid vesinikutehnoloogiate teema tuli meie tiimi liikme Paweli poolt. Kõigile tundus see põnev ning hakkasime seda ideed igaüks omamoodi täiendama.”
”Üks meelde jäävamaid hetki võistluselt oli see, kui me öösiti keldris ehitasime enda idee maketti”
Kõige meeldejäävamaks hetkeks peab Brita koosviibimisi, kus istusid oma tiimiga keldris, ehitades salaja oma projekti kohta maketti. Kuna liftikõnede jaoks ei olnud lubatud kasutada slaidiesitlusi, siis otsustasid noorteadlased teha oma keeruka idee näitlikustamiseks 3D – mudeli. Nad käisid meeskonnaga lähedal asuvas mudelite poes ning veetsid pikki öid liimides, lõigates ja värvides. Nende meeskond oli alati viimane, kes majast lahkus.
Meeskonnaga pälvisid noorteadlased enda idee eest publiku auhinna ning ka esimese preemia. ”Oli küll tore, kui keegi vaeva tunnustab, kuid parim osa üritusest oli siiski tiimiga koos töötamine. Meil oli väga lõbus.”
EU TalentOn võistlusel saavad osaleda noorteadlased vanuses 21–35 aastat. Oodatud on iga õppeastme üliõpilased ja juba ka kraadiga teadurid. Teadustöö suund ei ole oluline. ”See üritus on hea koht tutvuste leidmiseks ning viib mõtted interdistsiplinaarse teaduse peale. Usun, et see pakub huvi igale noorteadlasele,” tõi Nooremteadus välja ürituse olulisuse.
Kuidas Brita jõudis enda praegu erialani, milleks on immunoloogia
Brita alustas tänavu aasta doktoriõpinguid immunoloogia osakonnas. Immunoloogia osakond, kus Brita hetkel tegutseb, tegelevad nad suures osas 1. tüüpi diabeedi, gestatsioonidiabeedi ning tsöliaakia uurimisega. Immunoloogias uuritakse näiteks antikehade, immuunrakkude, immuunsüsteemi aktivatsiooni ja geneetika seoseid haigustega.
Immunoloogia nooremteadur keskendub aga oma teadustöös 1. tüüpi diabeedile ning püüab mõista, miks see haigus tekib. Selleks hakkas ta uurima 1. tüüpi diabeediga inimeste veres olevaid immuunrakke. Doktorant vaatab, kas haigetel ja tervetel inimestel on erinevad immuunrakkude profiilid ning võrdleb neid tulemusi ka geneetiliste andmetega ja autoantikehade esinemisega.
”Olen immunoloogiaga olnud seotud alates arstiõpingute 2. õppeaastast, mil hakkasin valikainena võtma immunoloogia ”Teadustöö alused” ainet. Varsti peale laboris tööle hakkamist kaasati mind erinevatesse projektidesse ning olen nüüdseks immunoloogia osakonnas töötanud neli aastat. Kuigi peale arstiteaduskonna lõpetamist mõtlesin korraks ka residentuuri mineku peale, oli mul alati olnud soov teha teadust ning otsustasin doktorantuuri kasuks. Residentuur võib veel oodata, kuid töötan siiski osakoormusega ka arstina,” sõnas Brita.
Immunoloogia kõnetas doktoranti just oma mitmekülgsuse tõttu: immuunsüsteem võib mõjutada kõiki organsüsteeme ja seega on uurimispõld väga põnev ja lai. ”Immuunsüsteemi abil toimivad ravimid on väga efektiivsed vähiravis ja mitmete teiste autoimmuunhaiguste korral, mis annab lootust, et kunagi võiks ka 1. tüüpi diabeet olla ravitav,” lausus doktorant entusiastlikult.
Brita osales ka 2017. aastal õpilaste teadustööde riiklikul konkursil, kus pälvis I preemia gümnaasiumiastmes ning pälvis võimaluse Eesti esindada Euroopa Liidu noorte teadlaste konkursil (EUCYS), mis toimus 2017. aaasta septembris Tallinnas. Loe lähemalt õpilaste teadustööde riikliku konkursi kohta Eesti Teadusagentuuri kodulehelt.
Brita Laht
Immunoloogia nooremteadur
Sündmused
Uudishimu päev 2024
Tallinna Ülikool Maximumi auditoorium (Narva mnt 29) ja Narva Eesti Gümnaasium
Rakett69 teadussessioon koos Rakett69 kohtuniku Taavi Kotkaga
Rakett69 teadusstuudiod, Valukoja 12, Tallinn
GIS päev 2024
üle Eesti
Tartu Ülikool kutsub õpilasi tegevusi täis Inseneripäevale
Tartu Ülikooli Delta õppehoone
Maapõuenädal
üle Eesti