Lapsena kingitud taskuluubist alguse saanud teadushuvi on Aare Baumerit saatnud tänaseni
Aare Baumer on leiutaja, teaduse populariseerija ja mitteformaalse hariduse tulihingeline edendaja. Lisaks on ta ka Energia keskuse teadus- ja arendusjuht, kuid huvisid ning hobisid on tal mitmeid alustades graatsiliste ämblikuvõrkude kogumisest lõuendile kuni tuleval aastal vaatajateni jõudva laulvatest liivadest filmi tegemiseni.
Te tegelete igapäevaselt teaduse populariseerimisega. Mis on see miski, mis innustab teid igapäevaselt sellega tegelema? Mis paneb teil selle töö juures südame kiiremini põksuma?
Vastan väga üldistatult: oleme osa kogu Universumi hõlmavast protsessist milles toimub informatsiooni kvaliteedi muutus. Sellega teadlikult(!) kaasas olla on minu jaoks oluline. Aga süda põksub kiiremini siis kui metatasandi naljad jõuavad vaatajani ja jälgin nende reaktsiooni.
Millega te lisaks veel teaduse populariseerimisega tegelete?
Projekte on mitu ja tegelen nendega vastavalt võimalustele.
Kõige olulisem on viimase nelja aasta sees olnud töötamine minu uue filmiga. Tegemist on laulvate liivade fenomeni ja seitset randa kirjeldava dokumentaalfilmiga. Videomaterjalide ja helitaustade ülesvõtmine, tekstide kirjutamine, montaaž – need tööd on täitnud kogu minu vaba aja. Film saab valmis järgmise aasta jooksul.
Kuidas teie huvi teaduse ning selle populariseerimise vastu alguse sai?
Väga lihtsalt: mulle kingiti taskuluup ja väikese haamri sain vanaisalt. Põldude servades olid lubjakivide kuhjad, uurisin kivistisi ja rääkisin nendest kõigile kes kuulata jaksasid.
Kes on teie suurim(ad) eeskuju(d), kes on teid inspireerinud?
Teaduste Akadeemia hõljus minu kujutlustes maa ja taeva vahel ja teadsin, et seal töötavad väga targad inimesed.
Kuidas te innustaksite noori rohkem teaduse vastu huvi tundma?
Kasutan teatrikunstist tuntud esinemisvõtteid, loon seoseid informatsiooni kogumite vahel, et neid oleks lihtsam ka vaatajal omavahel seostada.
Kelleks te unistasite väiksena saada?
Kõigepealt tahtsin saada raketiteadlaseks, siis aga tuumainseneriks ja hiljem kuulsa rockbändi tehnikajuhiks.
Eesti teaduse populariseerimise auhinna eesmärgiks on tunnustada Eestis teaduse populariseerimisega tegelevaid inimesi ja tõmmata suuremat tähelepanu ning anda hoogu teadust ja tehnoloogiat avalikkusele tutvustavatele tegevustele.
Esita projekt või teaduse populariseerija auhinnale 15. septembriks.
Aare Baumer
Teaduse populariseerija
Aare on leiutaja, tunnustatud teaduse populariseerija, mitteformaalse hariduse edendaja ning Energia avastuskeskuse teadus- ja arendusjuht. Aare on üle 20 aasta tegutsenud mitteformaalse õppe arendamise ja ekspositsioonide koostamise valdkonnas. Ta on osalenud mitmetes rahvusvahelistes projektides konsultandina ning ta on Eesti Teadusajakirjanike Seltsi liige. Kõigele lisaks on ta ka olnud ERR-i saatesarja „Eesti 2020“ saatejuht ja tema sulest on ilmunud artiklisari ajakirjas „Loodusesõber“.