Matemaatika hariduse lektor Tiina Kraav: matemaatikast tasub mõelda kui kunstist
Tiina Kraav on Tartu Ülikooli matemaatikahariduse lektor, kelle silmad säravad, kui ta saab õpetada matemaatikat läbi origami voltimise.
Algkoolis unistas Tiina juuksuri ametist. Kui ta selle ühel hetkel koolis ankeedile kirja pani, kutsus klassijuhataja ta vestlusele ning ütles, et see elukutse pole talle sobiv. Kas see mõjutas tema edasist teekonda, jääb teadmata, kuid juuksuriks Tiina ei saanud. Temast sai hoopis kirglik ja inspireeriv matemaatikaõpetaja. Matemaatika on Tiinale alati meeldinud, kuid see ei ole tema jaoks olnud alati lihtne. Matemaatika keerukuses peitubki salapära.
Matemaatika on hästi konkreetne ja võimaldab ka loovust rakendada. Origamientusiast mäletab hetke, kui üks õpilane lahendas ülesannet tahvli ees ning teatas vaimustunult, „matemaatika on lihtsalt imeline – see annab sulle võimsad tööriistad!“. Tiina sõnul inspireerib teda selline suhtumine: „kui osata neid tööriistu kasutada, siis on võimalik teha kõike. Enesekindlus, mis tekib teadmisest, et sul on oskused lahendada probleeme ja olla loov, on tõeliselt imetlusväärne. Eeskujud on noortele väga olulised,“ leiab Tiina ja lisab, „selle noormehe matemaatikaõpetaja tegi kindlasti midagi väga õigesti.“
Iga noore jaoks on vanemate toetus ülioluline. Tiina meenutab, et oma erialavalikut tehes oli tema isa see, kes toetas valikut sõnadetagi.
Matemaatikat saab õpetada läbi voltimise
Matemaatikaõpingute ajal tutvustas Tiinale voltimise võimalusi õpetaja Tiit Lepmann. Täna jagab Tiina ise neid teadmisi matemaatika- ja informaatikaõpetajatele. Lisaks täiendas ta end Kõrgemas Kunstikoolis Pallas, kus õppis voltimise rakendamist erinevate konstruktsioonide loomisel Anne Rudanovski juhendamisel. Inspiratsiooni on ta saanud Iisraelis resideeruvalt disainerilt Paul Jacksonilt ja tema matemaatikaõpetajast abikaasalt Miri Golanilt. Tiina räägib, et Golanite elutööna jõudis õppeaine „Origameetria“ Iisraeli riiklikku õppekavva, kus õpitakse matemaatikat läbi voltimise. „Tänapäeval ulatub voltimise mõju kaugele. Origami põhimõtteid rakendatakse inseneerias ja meditsiinis, kuid ka paljudes muudes valdkondades. Olulisi teadussaavutusi tehakse tänu nende iidsete võtete kasutamisele iga päev,“ kinnitab Tiina. Origami-tehnikaid kasutades saab näiteks kosmosesse transportida suuri elemente kompaktselt ning robotite loomisel neid liikuvamaks muuta.
Kuigi Tiina igapäevaselt ei voldi, mõtleb ta alati loovalt. Erinevate ideede genereerimine ja neile lahenduste leidmine on inseneeriale iseloomulik mõtteviis. Ta leiab, et matemaatikast tasub mõelda kui kunstist ja ütleb selle kohta ise: „Õigete võtetega saab olla matemaatikas väga loov“.
Seal saavad gümnaasiumiõpilased lahendada ülesandeid ja luua mudeleid, millel on põnev ja väljakutseid pakkuv matemaatiline taust. Varasemalt on Tiina voltinud ka põhikooliõpilastega, kelle siiras rõõm ja tegutsemislust jäid talle eredalt meelde.
Gümnaasiumi kursus pakub uusi rakendusvõimalusi ja arendab loovust, lõimides erinevaid aineid ja valdkondi. „Loominguline lähenemine teeb meeleolu heaks,“ rõõmustab Tiina.
Tartu Ülikooli Delta majas alustas matemaatikaõpetajatele suunatud voltimisring. Huvilised on oodatud liituma ning selleks võtta ühendust Tiina Kraaviga aadressil tiina.kraav@ut.ee.
Artikli autor: Kaidi Meus
Tiina Kraav
Tartu Ülikooli matemaatikahariduse lektor
Tiina on terve oma täiskasvanu elu pühendanud matemaatikale ja selle õpetamisele. Ta on kirglik loodusteaduste, matemaatika ja õpetamise edendaja, kelle sulest on ilmunud üle 20 artikli nendel teemadel. Tiinal on ulatuslik kogemus nii üliõpilaste juhendamisel kui ka teadustöö juhtimisel – ta on juhendanud mitmeid magistritöid ning hetkel on juhendamisel ka doktoritöö. Lisaks akadeemilisele tööle on Tiina olnud aktiivne erinevates projektides, tuues oma panuse kaudu esile uuenduslikke lahendusi ja koostöövorme. Tema pühendumus ja saavutused on leidnud tunnustust mitmete auhindade näol. Täpsemalt saab Tiina tegemistest lugeda tema CV-st: Tiina Kraav | CV