Robin Mere: Kõige olulisemad on siiski uued sõbrad, mida rahvusvahelistest laagritest kaasa võtta saab
London International Youth Science Forum (LIYSF) toimus sel aastal 24. juulist kuni 7. augustini ja Eestit käis suurlinnas sel korral esindamas Robin Mere, kes pälvis selle aasta kevadel õpilaste teadustööde konkursil võimaluse osaleda LIYSF-il ning kaks eripreemiat Tallinna Tehnika kõrgkoolilt, Eesti Energialt ja Kliimaministeeriumilt.
Kuidas Robin enda uurimistöö teemani jõudis?
Kevadel veel abituriendi staatuses olnud Robini uurimistööks oli 3D prinditud puldiga juhitav trimaraan, mille peale kinnitas päikesepaneelid, et võrrelda nende tootlikkust, kui paat ei liigu võrreldes kui sellega ringi sõita. Idee oli uurida, kas Eesti kliimas on päikesepaneelidele veelgi rohkem kasutusvõimalusi. Uurimistöö tulemuseks selgus, et päikesepaneelide praeguse efektiivsuse juures see ei tasu end ära, ent kõige kasulikum on kasutada päikesepaneele enne sõitu paadi aku täislaadimiseks, mitte sõiduaegse energiaallikana. Projekt oli tehtud koostöös TalTechiga, kes aitasid ka Robinil enda uurimistöö teemani jõuda. „Ma teadsin, et tahan teha midagi inseneeria ja mehhatroonika valdkonnas ning juhendajatega koos jõudsimegi merenduse ja päikesepaneelideni, sest sarnast paati neil veel ei olnud. Minu uurimistöö jäi TalTechile ning järgmistel õpilastel on võimalik seda enda uurimistööks kasutada, kas siis paadi optimeerimiseks või mingiks uueks nägemuseks,“ sõnas Robin.
Mis London International Youth Science Forum üldse endast kujutab ning millised olid Robini muljed?
LIYSF on STEM (eesti keeles loodus- ja täppisteadused ning tehnoloogia) ainete suvelaager, mis hõlmab loodusteaduseid, tehnoloogiat, inseneeriat ja matemaatikat. Laagris osales 420 huvilist, kellest osalejad olid 81 erinevast riigist ning tänavu sai laager 65. aastaseks.
„Enamus päevadel oli üks pealoeng Royal Albert Hallis, kus erinevad oma ala professionaalid kogu maailmast lendasid kohale ja jagasid oma teekonda, käimasolevaid projekte ning tuleviku ideid. Loenguid oli nii Nobeli preemia laureaadilt kui ka salapolitseinikult ehk siis täiesti seinast seina. Lisaks pealoengutele olid väiksemates gruppides spetsialistide loengud ja teaduslikud väljasõidud erinevatesse teadusasutustesse Londoni ümbruses,“ kirjeldas Robin laagri olemust.
Laagris osalenud jagati gruppidesse, mille said kõik ise valida, kuid kehtis „kes ees see mees reegel“. Loengud ja väljasõidud keskendusid spetsiifilisematele valdkondadele ja läksid omakorda veel rohkem süvitsi teemadesse sisse.
„Mina sattusin näiteks London Metropolitan University keemialaborisse aspiriini valmistama ja University of Essex spordilaborisse, kuid osadel õnnestus ka lausa McLareni peakontroisse pääseda,“ jagas endine abiturient innustunult enda kogemust.
Lisaks põnevatele loengutele anti ka laagriosalejatele võimalus omavahel lähemalt tutvust teha. Nii toimusid näiteks viktoriini õhtu, orienteerumisega ristsõna mööda Londonit, spordivõistlus ja kodutraditsioonide esitamine teistele osalejatele. Need, kes soovisid, said ka enda uurimistööde posterettekannetega võistelda, kellest parimad valiti kõigi ette lavale rääkima.
Laager võimaldas ka hulgaliselt muuseumite ning vaatamisväärsuste külastamist taskukohase hinnaga ning Robin samuti kasutas seda võimalust, käies Stonehengeis, Buckinghami palees ja Tower of Londonis.
Foorumi põhifookuses oli tänavu teadus üle piiride ja erinevate inimeste sidumine teaduse abil. Läbi paljude loengute kerkis neist esile inimeste mitmekesisuse olulisus ja rahvusvahelise koostöö vajadus, et lahendada keerulisi tulevikuprobleeme.
Sõprus on parim, mida rahvusvahelistest laagritest kaasa võtta saab
Kõikidele tegevustele lisaks jäeti osalejatele siiski võimalikult palju vaba aega, mille Robin veetis sõpradega Londonit avastades.
„Ka peamine asi mille ma sellest laagrist kaasa võtan on just inimesed. Kohtasin nende kahe nädala jooksul nii palju erinevaid inimesi väga paljudest erinevatest riikidest, kellest osadega sain headeks sõpradeks. Väga huvitav oli jagada erinevaid mõtteid ja õppida paremini tundma teisi rahvuseid ja kultuure. Oskus kuidas alustada vestlusi ja rääkida võõrastega sellistel üritustel tuleb tulevikus kindlasti kasuks nii isiklikus elus kui ka äri vaatenurgast.“
Nüüdseks värske ülikooli tudeng soovitab laagrit ka teistele õpilastele ning leiab, et rahvusvahelised laagrid on hindamatu kogemus, kuna seal saab end proovile panna erinevates aspektides. „Jäin LIYSF laagriga väga rahule, tõsiselt üks meeldejäävamaid kogemusi mu elus, millest on palju õppida. Soovitaksin seda foorumit ka teistele, osalejate hulgas oli ka palju neid, kes tulid omal algatusel. Kellel huvi ja võimalusi on, siis kindlasti soovitan, tõesti ainulaadne võimalus.“
Robin Mere
Tartu Ülikooli arvutitehnika eriala tudeng
Robin Mere osales selle aasta kevadel toimunud õpilaste teadustööde konkursil, kus ta pälvis enda uurimistöö eest võimaluse Eestit esindada London International Youth Science Forumil ning ka kaks eripreemiat TalTechil ja Eesti Energialt. Sellest sügisest alustas Robin õpinguid Tartu Ülikoolis arvutitehnika erialal, mis kombineerib tema huvid inseneeria ja elektroonika valdkonnas.