SPARK Makerlab MTÜ

Teadusekspositsioonide loomise hackathoni Garage48 elamused ja ekspositsioonid" korraldamine (2017)

“Garage48 elamused ja ekspositsioonid” häkaton toimus Tartus SPARK Hub’i majas 22.-24. september. Korraldajad olid SPARK Makerlab ja Garage48 koostöös Ahhaa teaduskeskusega. Lisaks peeti eelkonsultatsioone erinevate Tartu muuseumitega, et arvestada nende soovide ja vajadustega. Häktoni ettevalmistuse käigus, näidata eri osapooltele (muuseumite töötajad, teadlased, disainerid, insenerid) koostöövõimalusi ning kohapealne koostöö ja ühismõistmine andis neile kontakte ning julgust edasiseks koostegutsemiseks.

Tulemused:

VÕITJA - Tartu Tähetorn kui teadusinstrument (Ideeks tuua läbi tähetorni maketi maja arhitektuuriline ülesehitus kui teadusinstrument inimeseni. Tartu tähetorni maja ehitamisel on kasutatud palju nutikust, mis oli selle ehitamise järel eeskujuks teistele observatooriumitele mujal maailmas ja eksponaadi eesmärgiks on anda inimestele võimalus seda ise kogeda).

II koht ning parima elamuse looja - VR Must Kast (Masin/ruum, mis võimaldaks kogeda maksimaalset virtuaalreaalsuse kogemust - näiteks viia sind maavärina epitsentrisse ja anda sulle reaalsusele lähedane kogemus, mida kodused virtuaalreaalsuse seadmed ei võimalda).

II koht ning märkimisväärne missioonitunne - Juku 3000 (Muuseumieksponaat, mis on tänapäevastest komponentidest koostatud arvutisüsteem ja pakub kuni 30 aasta taguse arvutimängu mängimise kogemust selliselt, et eksponaat peab vastu suurele külastajate arvule).

Parima tehnoloogia eriauhind – Võlupeegel (Eksponaat, mis pakub reaalajas oma veebikaamerast tekkiva peegelpildi stiliseerimise võimalust, vastavalt maalikunstniku käekirjale, näiteks kuidas näeksid välja, kui sind maaliks Rembrant, aga miks mitte ka näiteks Kaido Ole).

Publiku lemmiku auhind - Julm Kana (Mänguasjamuuseumi töötajate idee luua eksponaat, mis näitlikustaks üleskeeratava nokkiva kana töötamise mehaanikat).
Teised loodud eksponaadid:
Tebo - õpiveebi püsieksponaat SPARK Demo keskusesse. Eksponaadiks on chatboti põhimõttel toimiv tunnikontroll, mis käivitub liikumisanduri abil ja alustab mööduva inimesega vestlust.
Ampsuteadus - muffin-eksponaat, mis seletaks loodusteaduslikke protsesse, aitab selgitada, kuidas alus ja hape omavahel reageerivad.
Tark Tartu - Ahhaa teaduskeskuse, Tartu linna ja Tartu Ülikool koostöös ehitatav makett/eksponaat Ahhaa teaduskeskusesse. Tegu on kahetasandilise linna maketiga, kus sõidavad autod ja trammid ja käib linnaelu. Maketi abil saab inimene tutvuda “targa linna” toimimisega kasutades puutetundlikku ekraani, QR koode ja erinevaid nuppe, et läbi mängida “targa linna” kasutuslugusid targast parkimisest, elektriautode laadimisest, nutikast trammipileti ostmisest ning ilmajaamast.

Ürituse koduleht

Finaali kokkuvõttev blogi