Töötoad

teadusfestibal

REGISTREERU ÕPILASTE TEADUSFESTIVALI TÖÖTUBADESSE 

NB! Töötoas saab osaleda vaid eelregistreerimise alusel. 


Eesti Maaülikooli töötuba Kuidas lugeda looma kehakeelt?“, teisipäeval kell 11.30 - 12.15

Loomad tunnevad samu tundeid kui meie, ent oma tunnete väljendamiseks ei saa nad kasutada sõnu. Üheskoos uurime lähemalt kuidas suured ja väikesed loomad väljendavad kurbust, rõõmu ja agressiivsust. Katsume leida nippe kuidas lugeda oma lemmikute kehakeelt. 

Eesti Maaülikooli töötuba Kliinilise ülevaatuse teostamine koeral“, teisipäeval kell 12.45 - 13.30

Tutvustame looma kliinilise ülevaatuse põhimõtteid, räägime veidi koera füsioloogiast ja anatoomiast ning samuti saavad õpilased päris koera peal kliinilise ülevaatuse läbiviimist (südame ja hingamissageduse kuulamine jne) proovida. 

Eesti Maaülikooli töötuba „Maastikuarhitektuuri töötuba“, teisipäeval kell 13.45 - 14.30 

Tule looma mõnusat väliruumi! Maastikuarhitektuuri töötoas saad lahendada põnevaid maastikuarhitektuurilisi ülesandeid eriala õppivate tudengite juhendamisel ning samuti ülevaate eriala olemusest, vajalikkusest ning õppimisvõimalustest. 

Eesti Maaülikooli töötuba Mida tähendab looma heaolu?“, kolmapäeval kell 10.30 - 11.45 

Sarnaselt inimese heaolule, tuleb meil hoolitseda looma eest selliselt, et tema vajadused oleks rahuldatud. Lisaks veele ja söödale, peame hoolt kandma selle eest, et loom ei tunneks valu ega stressi ning saaks suhelda oma liigikaaslastega. Proovime ühiselt mõista, kas looma heaolu on võimalik vähendada ka arvuliselt? 

Eesti Maaülikooli töötuba Kliinilise ülevaatuse teostamine koeral“, kolmapäeval kell 11.45 - 12.30 

Tutvustame looma kliinilise ülevaatuse põhimõtteid, räägime veidi koera füsioloogiast ja anatoomiast ning samuti saavad õpilased päris koera peal kliinilise ülevaatuse läbiviimist (südame ja hingamissageduse kuulamine jne) proovida. 

MTÜ Wikimedia Eesti töötuba Katsed Vikipeediaga”, teisipäeval kell 13.45 - 14.30 

Vikipeedia on veebipõhine entsüklopeedia, mis peidab endas palju võimalusi. Tule töötuppa ja saa osa Vikipeedia põnevast maailmast. Saad teada, kuidas Vikipeediat tehakse ja võid piiluda selle telgitagustesse. Võta kaasa nutiseade ja saad ka ise Vikipeediasse rännakule minna. Töötoas korraldame ka minivõistlusi, osalejatele auhinnad! 

Eesti Rahva Muuseumi töötuba Kuidas värve nähakse?”, teisipäeval ja kolmapäeval kell 11.30 - 12.45 

Nägemise abil saab inimene end ümbritseva kohta teavet umbes 80 protsenti kogu infost. Värv ei ole aga ainult teadusliku tõlgendamise küsimus, vaid on sageli subjektiivne, mõjutatuna individuaalsest tajust ja ümbrusest. Küsimusele „Mis on värv ja kuidas me värve näeme?“ ei ole vastust leida sugugi lihtne. Eesti kunstiklassikute töödega tutvudes arutame, kuidas me värve tajume ja mõistame. 

Eesti Meremuuseumi töötuba Merearheoloogia”, kolmapäeval kell 11.45 - 12.30 

Merearheoloogia – mis see on ja kuidas merel uurimistööd tehakse. Räägime sonarist ja robotist ja sukeldumisest, proovime sonaripiltidest ja allveevideotest aru saada. 

Tartu Ülikooli töötuba Mug shot’: detektiivina 800 aasta taga”, teisipäeval kell 10.30 - 11.45 ja 11.30 - 12.45 

Kahtlusalune on peidetud Eesti Rahva Muuseumi püsinäitusele! Nagu detektiivitööle omane, hakkab lugu hargnema üksikutest juhtlõngadest. Lahenduseni jõuab õigeid küsimusi esitades ning mitmete erialade teadlastega koostööd tehes. Töötoas uurime, kuidas ehk milliseid uurimismeetodeid rakendades saab kokku panna 800 aastat tagasi elanud inimese profiili ja eluloo. 

Tallinna Tehnikaülikooli Virumaa Kolledži töötuba Esimesed sammud tarkade asjade poole”, teisipäeval kell 10.30 - 11.45 

Töötoas koostame skeemi järgi targasüsteemi komponendid. Saad teada, kuidas mobiilrakendusega on võimalik tuvastada objekte, milleks andureid kasutada, kuidas neid ühendada ning koostatud skeem tööle panna. 

töötubaTallinna Tehnikaülikooli Virumaa Kolledži töötuba Praktiline energeetika”, teisipäeval kell 11.30 - 12.45 

Uurime päikesepaneeli tööpõhimõtet ja paneme paneelide abil valgusdioodi põlema. Kasutades erinevad andurid, uurime päikesepaneelide poolt saadud energiat. Teeme ka simulatsiooni arvutis. 

Tallinna Tehnikaülikooli Virumaa Kolledži töötuba Värvilised pigmendid taimedes”, teisipäeval kell 12.45 - 13.30 

Eraldame ja uurime taimeosades leiduvaid pigmente: klorofülli ja karotenoide. Vaatleme fluorestsentsiefekti luminofoorlambiga. 

Tallinna Tehnikaülikooli Virumaa Kolledži töötuba Piimast plastik”, teisipäeval kell 13.45 - 14.30 

Praegusel ajal tehakse plastikut naftatoodetest, kuid enne seda kasutati aga teisi lahendusi. Näiteks kasutati nii öelda loodusliku plastiku tegemise meetodit loomarasvast. Piimas sisalduvatest valkudest ja rasvadest valmistatud plastik on sünteetilise plastikuga samaväärne, kuid on lisaks ka loodussõbralik. 

Eesti Töötukassa töötuba Eneseturundus kooli ja tööle kandideerimisel”, teisipäeval kell 10.30 - 11.15 ja 11.30 - 12.15 

Töötoas saad analüüsida oma oskuseid, isikuomadusi, potentsiaali ning mõelda, missugused on Sinu supervõimed! Lisaks koostame liftikõne, millega saad ennast lühidalt ja efektiivselt tutvustada. 

Eesti Töötukassa töötuba Mida pakub Eesti Töötukassa noortele?”, teisipäeval kell 14.45 - 15.30 ja 15.45 - 16.30 

Kas tead, missuguseid teenuseid on võimalik sul noorena Eesti Töötukassast saada? 
Töötoas tutvume üheskoos Eesti Töötukassa noortele suunatud teenustega. 

Eesti Töötukassa töötuba Tulevikuoskused, OSKA!”, teisipäeval kell 12.45 - 13.30 ja 13.45 - 14.30 

Kas tead, mis on tulevikuoskused? Kuidas tulevikuoskused aitavad sind praegu ja tulevikus sinu karjääris? Vaatame koos tulevikoskusi, saad ennast proovile panna ja avastada, mis on OSKA! Töötuba on täis avastamisrõõmu, nõustamist ja enda sisse vaatamist. 

Eesti Matemaatika Seltsi töötuba Väikeste ja suurte asjade voltimine”,  teisipäeval kell 14.45 - 13.30

Vaatame ja uurime erineva kujuga paberilehti ning mida neist ja nendega teha saab. Kasutades matemaatikat, nutikust, ruumilist mõtlemist ning abivahenditena vajadusel pliiatsit, taskuarvutit, joonlauda ja kääre voldime erinevaid asju. 

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia töötuba Sootundlik popmuusika analüüs”, teisipäeval kell 12.45 - 13.30 

Muusikateaduse töötoas vaatleme, kuidas peegeldab popmuusika meie ühiskonda ning seal levinud väärtusi ja ideid. Selleks teeme feministliku analüüsi ühele poplaulule, võttes arvesse nii muusikat, teksti kui ka visuaali. 

Viljandi gümnaasiumi töötuba Teadus+teater”, kolmapäeval kell 10.30 - 11.15 

Kui võtta teaduse vahenditest vahva efektiga katsed ja kasutada neid, et muuta nähtavaks ja mõistetavaks mõni lugu, mis kõnetab, saamegi kokku teadusteatri. Töötoas saad valida teema, harjutada selle juurde sobivaid katseid ja proovida teadusteatri näitleja rolli. 

Tartu Ülikooli teaduskooli töötuba Klorofülli kromatograafia”, teisipäeval kell 14.45 - 15.30 ja kolmapäeval kell 11.45 - 12.30 

Rohelised taimed sisaldavad klorofülli, mis koosneb mitmest erinevast pigmendist. Töötoas valmistame rohelistest taimedest ekstrakti ning õhukese kihi kromatograafia abil määrame, millistest pigmentidest klorofüll koosneb. Arutleme selle üle, kus neid aineid saab kasutada. 

Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi töötuba Infrapuna”, teisipäeval kell 14.45 - 15.30 ja kolmapäeval kell 10.30 - 11.45

Uurime infrapuna kiirguse olemust praktiliste katsete raames. Termokaamerad, termomeetrid ja termotekid, kõik on katsetamiseks kohal. Kindlasti saad teada, milliseid vigu vältida satelliitide ehitamisel. 

Valga Gümnaasiumi töötuba Supertoit- söödavad putukad”, teisipäeval kell 14.45 - 15.30 ja 15.45 - 16.30

Tänapäeval on toidu teema väga populaarne, otsitakse uut ja jätkusuutlikku. Töötoa käigus tutvustame söödavate valgurikaste putukate kasutamisvaldkonda ja suunda. Kes pelgab keskkonnasõbralikku supertoitu- krõmpsuvat kilki/jahuussi suhu panna, see saab meie töötoas valmistada ja maitsta seda peidetud moel. Tule ja uuri! Juhendajad Valga Gümnaasiumi neiud. 

töötubaRändav Bioklassi töötuba Mis on DNA ja kuidas seda näha?”, teisipäev kell 15.45 - 16.30 

Rändava bioklassi DNA töötoas on ideaalne võimalus saada üheks päevaks justkui päris teadlaseks! Keskendume geneetika põhitõdedele ja kaasaegse laboritehnika kasutamisele. Õpime töötoa käigus pipeteerima, räägime, mis on DNA ja püüame seda oma silmaga näha ning teeme läbi ka PCR-testi. 

Eesti Tervisemuuseumi töötuba Teadustrenn”, teisipäeval kell 13.45 - 14.30 

Sind huvitavad teadus, füüsika, meditsiin? Kas ja kuidas on need valdkonnad omavahel seotud? Avastusretkel inimkeha sisemusse uurime inimese anatoomiat ja füüsilist võimekust, mõõdame keha koostist, lihaste tööd, reaktsiooni aega jpm. Õpime kasutama mõõteseadmeid, andmekogureid, sensoreid jt töövahendeid. Kogume, mõõdame, visualiseerime ja analüüsime andmeid oma keha kohta. 

EGEA Tartu töötuba Nutitelefon geograafilise abimehena”, teisipäeval kell 13.45 - 14.30 ja 14.45 - 15.30 

Nutitelefon on levinud abimees ning selle funktsioonid täienevad pidevalt, kuid enamjaolt kasutatakse neist vaid üksikuid. Töötoas selgitatakse asukohapõhiste teenuste toimimist ja rakendamist, harjutatakse teekonnaplaneerimist ja igapäevaste geograafiliste ülesannete lahendamist nutitelefonide abil. Vajalikud rakendused: Waze, Päevapakkumised, Tripadvisor, Booking.com, RMK loodusega koos, Ilm+. 

EGEA Tartu töötuba Planeerimine: geograafia roll meie elukeskkonna planeerimisel", kolmapäeval kell 10.30 - 11.15 ja 11.45 - 12.30

Töötoa eesmärk on õpilastele tutvustada, mida planeerimine endast kujutab ning kuidas ise aktiivse kodanikuna planeeringutes kaasa rääkida. Õpilastel on võimalus asuda ise planeerijate rolli ning tunnis grupitöö käigus tegeleda oma kodukoha või riiklikul tasandil aktuaalse planeeringuga, kus ülesandeks on erinevaid materjale kasutades leida kompromisse, pakkudes planeeringule parim lahendus. 

teadusfestival