Aasta insener 2022 on Viljo Allik ja aasta tehnikaüliõpilane 2022 on Artur Lavrov
12. detsember 2022
Eelmisel nädalal tähistati 100+1 aasta möödumist EILi eelkäija Eesti Inseneride Ühingu asutamisest, mille raames anti üle aasta inseneri ja aasta tehnikaüliõpilase tiitlid. Sellel aastal pälvis EILi aasta inseneri tiitli Tartu Ülikooli observatooriumi juhtivinsener Viljo Allik ja aasta tehnikaüliõpilase tiitli Tallinna Tehnikaülikooli elektroonika ja mehhatroonika bakalaureuse 3. kursusel õppiv Anton Larvov.
“Eesti Inseneride Liidu juhatuse liikmena tunnustan insener Viljo Alliku saavutusi Eesti kosmoseriigi tutvustajana ja saadikuna. Meil on vähe insenere kelle saavutusi on tunnustanud Euroopa Kosmoseagentuur. Sellest johtuvalt insener Viljo Allik on õige valik Eesti Inseneride Liidu aasta inseneri tiitlile” kirjeldas võitjat Eesti Inseneride Liidu asepresident Enn Kerner.
Viljo Allik on raadioside insener, kes on töötanud Tartu Observatooriumis aastast 2010 esmalt teadurina, seejärel (alates 2013) juhtivinsenerina ja jätkas Tartu Ülikooli Tartu observatooriumis 2018. aastast juhtivinsenerina. Ta on Raadioamatööride Ühingu liige ning oli esimene, kes võttis Eestis kasutusele gigahertside lainealad. Koostöös ühinguga on ta korraldanud Kaitseliidu Tartu maleva võitlejatele raadioamatööride B-kategooria loenguid ja praktikat. Tal on pikaaegne kogemus kosmosesektori ettevõtete teadusmahukate teenuste ja toodete väljaarendamises ja nõustamises ning ta on konsulteerinud nii Eesti kui ka rahvusvahelisi partnereid. 2019 aastal päästis Viljo 1,75 miljonit eurot maksva Euroopa Kosmoseagentuuri tudengisatelliidi SEO kosmoseprügi saatusest. Alates 2010. aastast on Viljo juhendanud tudengisatelliitide ESTCube – 1 ja ESTCube – 2 arendustööd elektroonika ja telekommunikatsiooni valdkonnas ning ta panustab aktiivselt ka inseneride järelkasvu. Viljo on juhendanud arvukalt nii kooliõpilaste uurimistöid, bakalaureuse- ja magistriastmete lõputöid ning ta olnud üle 10 aasta Tartu observatooriumi Teadusmaleva juhendaja.
“Eesti Inseneride Liidu presidendina näen, et Artur Lavrov on väga sihikindel ja uudishimulik noor insener. Ta on kõrgelt hinnatud nii elektroenergeetika valdkonna professorite, kui ka tudengiorganisatsioonide poolt. Peale edukaid õpinguid töötab ta juba insenerina ABB AS-s kus rakendab oma teadmisi ja oskusi” selgitas võitja valikut Eesti Inseneride Liidu president Igor Krupenski (pildil paremalt esimene).
Artur Lavrov on lõpetanud 2018. Aastal Kadrioru Saksa Gümnaasiumi ning õpib hetkel Tallinna Tehnikaülikooli Elektroenergeetika ja mehhatroonika 3. kursusel. Ta on Inseneriteaduskonna Üliõpilaskogu juhtkonna liige ning on selle esindajaks ja koordinaatoriks ka organisatsioonis European Young Engineers (EYE). Järgmisel aastal on Artur EYE 2023 sügiskonverentsi peakorraldaja. Artur on ka vabatahtlik Erasmus Student Network Tallinnas, kus aitab vahetusüliõpilastel sisse elada. Ta viib läbi ka noortele mõeldud Taltechi Elektroenergeetika ja Mehhatroonika Instituudi töötubasid ning käib aktiivselt koolides inseneeriat ja kitsamalt oma eriala ning oma lugu tutvustamas. Sellel õppeaastal omandas Artur Lean Six Sigma valge vöö ja pingutab kollase vöö kallal.
Aasta inseneri valitakse 1999. aastast ja aasta tehnikaüliõpilast 2007. aastast. Eelmiste aastate võitjad on leitavad insener.ee kodulehelt.
Eesti Inseneride Liit on avalikes huvides tegutsev mittetulundusühing, mis ühendab Eesti Vabariigis inseneride erialaorganisatsioone, ettevõtteid ja koolitajaid. EIL asutati 1988. aastal ja on 1921. aastal asutatud Eesti Inseneride Ühingu, mille asutamisest möödub sel aastal 100 aastat tegevuse jätkaja. 1996. aastast alates on EIL Euroopa Rahvuslike Inseneriühenduste Föderatsiooni (FEANI) liige. EIL eesmärk on Eesti tehnikateaduste ja arendustegevuse, innovatsiooni ja sellekohase hariduspoliitika edendamine. Loe EIL kohta lähemalt insener.ee kodulehelt.
Kontakt:
Igor Krupenski
Igor.Krupsenski@insener.ee
Sündmused
Uudishimu päev 2024
Tallinna Ülikool Maximumi auditoorium (Narva mnt 29) ja Narva Eesti Gümnaasium
Rakett69 teadussessioon koos Rakett69 kohtuniku Taavi Kotkaga
Rakett69 teadusstuudiod, Valukoja 12, Tallinn
Uudishimupäeva töötoas tutvustab Eesti Jalgrattamuuseum mehaanilist arvutusmasinat
GIS päev 2024
üle Eesti
Tartu Ülikool kutsub õpilasi tegevusi täis Inseneripäevale
Tartu Ülikooli Delta õppehoone