Eesti meeskond saavutas ülemaailmsel FIRST Global Challenge robootikavõistlusel kolmanda koha
01. oktoober 2024
Möödunud nädalavahetusel osales Eesti esindusmeeskond Ateenas toimunud FIRST Global Challenge robootikavõistlusel, kus saavutati auväärne kolmas koht. Olümpia-stiilis võistlusel lahendasid üle 190 riigi võistkonnad maailma olulisi probleeme teaduse, tehnoloogia, inseneriteaduse ja matemaatika abil.
FIRST Global Challenge annab noortele võimaluse ühiselt lahendada maailma kõige pakilisemaid probleeme. Rahvusvaheline robootikavõistlus edendab kultuuridevahelist suhtlust ja koostööd noorte vahel üle kogu maailma. Kõik tiimid töötavad ühise eesmärgi nimel – leida lahendusi, mis parandaksid üldist elukvaliteeti. Selle aasta võistlusteema keskendus jätkusuutliku toidutootmise tagamisele.
Varasemalt tiimi liige olnud ning nüüd mentoriks kasvanud Katariina Kuke sõnul annab võistlus noortele mitmekülgse kogemustepagasi. “Võistlus hõlmab tööd innovatsiooniprojektiga, roboti disaini, arendus- ja programmeerimistöid ning lisaks rahvusvahelist suhtlust teiste tiimidega.” Robotimäng toimub loositud allianssiga, seega on hea tulemuse saavutamiseks vaja luua liitlastega ühine strateegia ning parima tulemuse nimel ühiselt pingutada. Finaalis kolmanda koha saavutanud allianssi moodustasid Eesti, Guam, Singapur ning Trinidad ja Tobago. “Alates võistluse esimesest päevast täiendas tiim roboti võimekust pidevalt ning on rõõm tõdeda, et ka võistluse suurima skooriga mängul oli oluline roll Eesti robotil,” lisas Kukk.
Tiimi üks juhendajatest Liia Tammes usub, et sellised saavutused kinnitavad noorte inseneeriahuvi. “Meie riik vajab majanduse tõusule pööramiseks tublisid insenere ja tippspetsialiste. Mida varem noores inseneeriahuvi tärkab, seda suurem on tõenäosus, et ta selle eriala tulevikus valib,” rõhutas Tammes. Ta lisas, et noortele suunatud robootika vajab püsima jäämiseks stabiilset rahastust: “Lootustandvad noored on meil olemas, kuid tihti ei ole võimalust valdkonnaga süvitsi tegelemiseks vajalike vahendeid leida.”
Eesti meeskonna edu FIRST Global Challenge’il näitab selgelt, et noorte robootika on Eestis maailmatasemel.
FIRST Global programmi koordineerib Eestis MTÜ Robootika ja läbi viivad juhendajad Liia Tammes, Velle Taraste ning mentor Katariina Kukk.
Meeskond koosnes viiest liikmest: Jasper Tammes, Lennart Luud, Ralf Saarmets, Robin Õunamägi ning Pärtel Kukk.
Sündmused
Elektrivaldkonna noortefestival: Positron 2024
Eesti Näituste messikeskuses
Rakett69 teadussessioon koos Rakett69 võitja Andri Türksoniga
Rakett69 teadusstuudiod, Valukoja 12, Tallinn
Õpilasleiutajate riiklik konkurss
Harrastusteaduse seminar
WAF lounge, Raekoja plats 10, Tartu
Build-a-Thon Energy 2024