Eesti Teadusagentuuri poolt toetatud ja MTÜ Robootika poolt ellu viidud Teaduse populariseerimise projektikonkursi projekt „Koolikaare robootika – WRO Eestisse!“ jõudis edukalt finišisse
20. detsember 2024
14. detsember 2024 tähistas ametlikult Eesti Teadusagentuuri poolt rahastatud projekti „Koolikaare robootika – WRO Eestisse!“ suurejoonelist finaali. Nimelt MTÜ Robootika koostöös Tartu Ülikooli Tehnoloogiainstituudiga viisid Eesti Maaülikooli Spordihoones läbi Lõuna-Eesti suurima robootika ja inseneeria ürituse „DeltaX | WRO Estonia“. Päev oli täis tihedat konkurentsi robotite jalgpallis, robotite korvpallis ning World Robot Olympiad erinevates võistluskategooriates. Inseneeriast pakatav päev oli lõpplahenduseks edukale projektile, mis hõlmas muuhulgas just Eestis esmakordselt nähtud World Robot Olympiad võistlusformaadi eestindamist ja siinmail piloteerimist. Pilootvõistlusel, mis viidi läbi 8. juunil 2024 TÜ Delta keskuses, osales 16 meeskonda, sh 46 õpilast ning MTÜ Robootika vabatahtlikud.
Projekti käigus loodi eestikeelsed võistlusjuhendid, ehitati vajalikud võistlusväljakud, viidi läbi juhendajate koolitused nii Tallinnas kui ka Tartus, millest viimasest kujunes välja ka WRO demopäev, kus samal ajal kui juhendajad MTÜ Robootika eestvedaja Ramon Rantsuse etteannet teemadel WRO programm, kategooriad ja reeglid kuulasid, said nendega kaasas olnud noored robootikainsenerid ise juba robotite jalgpalli proovida ning WRO missioonidele ise käe külge panna. Juhendajate koolitusel osales kokku enam kui 51 juhendajat üle Eesti.
WRO Estonia finaalis osales 63 meeskonda 6 erineval võistlusalal ja see hõlmas enamat kui 150 õpilast.
Projekt oli vajalik just selleks, et aru saada, kas selline teistlaadi võistlusformaat nagu selleks on World Robot Olympiad sobitub üldse Eesti robootikavõistluste kalendrisse ning kas nende kategooriate vastu üldse on huvi. Juba peale pilootvõistlust olid juhendajad meeldivalt üllatunud ja noored nautisid päeva. Detsembris toimunud võistlusel saime näha kõikide kategooriate võistlusroboteid ja erinevaid nüansse. Projekti väljund pakkus huvi ka Tartu Ülikooli Arvutitehnika eriala robootika õppejõududele, et miks mitte ka nende esmakursuslastel lasta end WRO kõige kangemas, Tuleviku Inseneride (inglisk. Future Engineers) kategoorias proovile panna. Kui 2024 aastal osales seal üks erameeskond ning üks meeskond Saaremaa Gümnaasiumist, siis huvi sellega tegeleda näitasid võistluspäeval üles ka Pärnu Koidula Gümnaasiumi ning Tartu Jaan Poska Gümnaasiumi robootikaõpetajad. Just Future Engineers võistlusklass võiks olla see, mis toob hetkel robootikaväljundite mõistes vaeslapse rollis olevad 16+ aastased noorinsenerid uuesti robootika juurde.
Juhuste kokkulangemisel viidi projekti lõppvõistlus läbi detsembri kuus, kuid tegelikult leia WRO võistlus omale Eesti koolirobootika võistluskalendris koha just kevadel, kui FIRST LEGO League Challenge võistlus on enamuste meeskondade jaoks lõppenud ning ülejäänud suuremad robootikafestivalid Eestis kevadeks miskit ei paku. Seega sobib see kevadesse valatult.
Sündmused
Rakett69 teadussessioon koos Rakett69 finalisti Rudolf Kiviga
Rakett69 teadusstuudiod, Valukoja 12, Tallinn
Delta karjääripäev 2025
Tartu Ülikooli Delta õppehoone
Kino esilinastus: “ESTCube-2.X: kümme aastat tähtedeni”
üle Eesti
Eesti Maaülikooli Avatud uste päev 2025
Näitused
Lapsesuu välinäitus Tallinna sadamas
Tallinna sadam
Energia Avastuskeskuse näitus “Elu- ja surmaring”
Energia avastuskeskus, Tallinn
Ahhaa, valguslinn!
AHHAA Teaduskeskus
Tervisemuuseumi näitus “Palju õnne!?”
Mis on valgus? Georg Friedrich Parroti füüsikakabinet
Tartu Ülikooli muuseum, Lossi 25