Eesti Teadusagentuuri toetusel sündis projekt “Videoga Saaremaa ajaloomaastikel”
09. detsember 2024
Projekti eesmärgiks oli populariseerida Saaremaa vanema ajaloo uurimisel tehtud uusi avastusi ja tuua nähtavaks arheoloogiamälestiste seos maastikuga. Marika Mägi aastatepikkuse uurimistöö ja SA Osiliana tegevuse tulemusel on avanenud uus perspektiiv Saaremaa esiaja lõpu ja keskaja ühiskonnale ja maastikele, kuid neid avastusi on seni toodud publikuni raamatute, sotsiaalmeedia, näituste ja infopäevade kaudu ning suuresti kasutamata on jäänud audiovisuaalne meedium, mida aina enam inimesi kasutab informatsiooni hankimiseks, eriti noored.
Projekt “Videoga Saaremaa ajaloomaastikel” seadis enda eesmärgiks seda lünka täita. Selle tulemusena valmisid 7 mikro-dokumentaali Saaremaa ajaloo ja selle erinevate muististe kohta, mille loojateks on SA Osiliana koostöös OÜ Videoharidus’ega.
Kaks mikro-dokumentaali käsitlevad Saaremaa viikingiaega ja Saaremaa keskaega. Ülejäänud viie keskmes on konkreetsed muistised: Tõnija Tuulingumäe kultuskoht, Lepna surnumaja, Viidumäe ohverduspaik, Valjala maalinn ja Karja keskaegne kalmistu. Muististe valikul võeti arvesse nende unikaalsust meie piirkonna kontekstis.
Saaremaa muistne maastik äratati ellu kaardianimatsioonide ja 3D rekonstruktsioonide abil. Saatejuhina astub neis üles koolinoorte hulgas populaarsete ajaloo õppevideote autor Kristo Siig.
09.10.2024 korraldati Tallinna Ülikoolis videosid tutustav üritus, peale mida tehti kõik videod vabalt vaadatavaks läbi SA Osiliana kodulehe: https://osiliana.eu/multimeedia/ ja Youtube’i kanali: https://www.youtube.com/@Osiliana. Videotel on nii eesti- kui ka inglisekeelsed subtiitrid.
Kõikidele videotele on nii ülalviidatud kodulehel kui ka Youtube’s lisatud juurde ka lühikesed projekti tutvustavad tekstid (eesti- ja inglise keeles), kus on äratoodud projekti rahastajad (ETAG ning SA Osiliana); tegijad ja kasutatud materjalid. Projekti kohta ilmus ka Saarte Hääles kokkuvõttev artikkel: https://saartehaal.postimees.ee/8115654/video-osiliana-esitles-saaremaa-vanema-ajaloo-mikrodokusid.
Mikro-dokumentaalide autorid on: Kristo Siig, Martin Männik, Marika Mägi, Piia Sandra Palm.
Tulevikus lisatakse videote info ka mälestiste infotahvlite juurde, võimaldades kasutada filme videogiidina.
Sündmused
Rakett69 teadussessioon koos Rakett69 finalisti Rudolf Kiviga
Rakett69 teadusstuudiod, Valukoja 12, Tallinn
Kino esilinastus: “ESTCube-2.X: kümme aastat tähtedeni”
üle Eesti
Algkoolide uurimistööde konkurss 2025
Delta karjääripäev 2025
Tartu Ülikooli Delta õppehoone
Õpilaste teadustööde riiklik konkurss 2025
Näitused
Lapsesuu välinäitus Tallinna sadamas
Tallinna sadam
Energia Avastuskeskuse näitus “Elu- ja surmaring”
Energia avastuskeskus, Tallinn
Ahhaa, valguslinn!
AHHAA Teaduskeskus
Tervisemuuseumi näitus “Palju õnne!?”
Mis on valgus? Georg Friedrich Parroti füüsikakabinet
Tartu Ülikooli muuseum, Lossi 25