Eesti Tervisemuuseumi näitus unest ja magamisest piilub une salapärasesse maailma

Pilt 2

Kuidas inimesed magavad ning mis toimub meie kehaga une ajal? Eesti Tervisemuuseumi uus näitus Uneversum. Näitus unest ja magamisest piilub magamistuppa ning pöörab tähelepanu une väärtusele ja tähtsusele meie igapäevases elus. Näitus on avatud 14.04.202317.11.2024.

Pilt 1
Iga kolmas eestlane on mõnes eluetapis kokku puutunud unetusega. Uneaja lühenemine ja rahuliku une puudus avaldavad mõju nii vaimsele kui füüsilisele tervisele, töövõimele, lisaks ka oodatavale elueale. Eesti Tervisemuuseumi unenäituse „Uneversum. Näitus unest ja magamisest eesmärk on väärtustada und kui füüsilise, vaimse ning emotsionaalse stressi leevendajat ja võimekuse taastajat. Näitusel jagatakse praktilisi näpunäiteid parimaks puhkuseks ning soovitusi kõigile, kes peavad oma unetervise eest hoolitsemist oluliseks. Lisaks näitusele on avatud ka virtuaalnäitus Unelood eestlaste värvikatest unenägudest ning Leila Arefjevi fotoseeria Unenäod.
Näituse kuraator Ülle Kask selgitab, et viimased 10 aastat on uneteadus väga palju edasi arenenud ning praeguseks on teaduspõhist materjali piisavalt, et teha unest korralik ja silmaringi avardav ülevaatenäitus. Ta lisab:
Nüüdseks võime ka kindlalt väita, et hea uni pole ajaraiskamine või luksus, mida endale aeg-ajalt rohkem lubada, vaid bioloogiline vajadus ning kõige vajalikum tegevus. Inglise neuroteadlane Matthew Walker nimetab und intrigeerivalt revolutsiooniliseks imerohuks”, mis parandab mälu, teeb ilusaks, vähendab söögiisu, pakub kaitset haiguste eest, suurendab õnnetunnet ja pikendab eluiga.
Näitusega kaasneb ka publikuprogramm ning peagi on võimalus osa võtta muuseumitundidest ja teematuuridest. Näituse valmimisel olid konsultantideks mitmed eksperdid, nende seas kopsu- ja unearst Erve Sõõru, Kristi Arendi, Monika Uustalu, Aile Pilberg, Krister Põllupüü ja paljud teised. Näituse tegemist toetasid Eesti Teadusagentuur, Eesti Kultuurkapital ja Muinsuskaitseamet.
„Uneversum“
on kolme Tallinna vanalinna muuseumi ühisnäitus, mis käsitleb une erinevaid tahke. Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum siseneb Uneversumisse maikuus, mil avatakse näitus unenägudest ja inspiratsioonist. Oktoobri lõpus laieneb näitus lisaks Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumisse, kus uuritakse aja ja ruumi mõju unele. Rohkem infot leiab kodulehelt uneversum.ee.

Lisainfo:
Ülle Kask, Näituse kuraator
Eesti Tervisemuuseum. tel. +372 504 2547

ylle@tervisemuuseum.ee

Foto: Aleksandr Gužov

Õpilaste teadusfestival 2024 autasustamine

Õpilaste teadusfestivali autasustamine 2024

Õpilaste teadusfestival 2024 kutsub osalema!

Õpilaste teadusfestival 2024

Kuidas teha mõjusat posterettekannet?

Kuidas teha mõjusat posterettekannet?