ETV2 noortesaade “NOVA” viis noored teaduse keskele
13. juuni 2022
Igal eetripäeval tuhandete noorteni jõudev telemagasin “NOVA” võttis sel hooajal senisest tõsisemalt ja laiahaardelisemalt ette teaduse populariseerimise.
ETV2 magasinsaade “NOVA” on ka varem teadusega seotud teemasid kajastanud, ent peamiselt on see sündinud stuudioseinte vahel. Teaduse populariseerimise projektitoetuse abil avanes võimalus saata noored reporterid stuudiost välja laboritesse, töökodadesse ja teadusasutustesse ning päriselt näidata seda, millest juttu on.
“Saia kerkimise taga oleva põneva pärmseente maailma tutvustamiseks läksime kaameratega kohale pagarikotta, kus meister hapusaia vormis ja taigna hingeelu avas. Seda, kuidas internet töötab, uudistasime Eesti kõige olulisemas serveriruumis, kus sai lausa kaablite sisse piiluda. Maanteemüra tekitavaid rehvimustreid käisime aga näpuga katsumas TTÜ akustikalaboris,” tutvustab toimetaja Maarja Merivoo-Parro.
Produtsent Margus Saare sõnul aitavad visuaalselt köitvad reportaažid vaatajal mõista ka keerulisi teemasid, mis niisama stuudios räägituna võivad jääda segaseks. “NOVA teadusrubriik on saanud väga head tagasisidet nii noortelt kui ka täiskasvanutelt. Inimestele meeldib, et teeme puust ja punaseks miks Eestis pole vulkaane ega dinosauruste skelette või kuidas kaardimakse ikka täpselt toimub,” toob Saar välja. Lühikesed ja hoogsad seletusvideod avavad vaatajate silmad argielu taga olevatele seaduspärasustele ning teevad targemaks.
Alles oma teadmistepagasit rajavad noored on haavatavad, kuna veedavad väga suure osa oma ajast meelelahutuslikes virtuaalkeskkondades. Seal levib aga palju valeuudiseid ning väärinfot. “NOVA” vahendatud realistlik ja otse allikatelt saadud tõenduspõhine teadmine aitab noortel paremini üldises infomüras orienteeruda ning vandenõuteooriatele vastu seista.
Ajal, mil elukogemust alles kogutakse ja kriitikameel on arenemisjärgus, on usaldusväärne teave otse ekspertidelt väga oluline lisandus laste ja noorte maailmatunnetusele ning suurepärane vahend vormimaks uut põlvkonda üha enam teaduse usku.
Projektis valminud 38 saatelõiku viisid noored reporterid uudistama nii reaal-, kui ka humanitaarteaduseid ning otsima vastuseid erinevatele küsimustele nagu näiteks: Miks lennukid mõnikord taevasse triipe jätavad? Kuidas hambaplomm hamba sisse saab? Kust vanasõnad tulevad? Kuidas koeratõud tekkisid? Kas spordis on olulisem töökus või talent? jne.
Projekti teostamine jäi keerulisse koroona-perioodi ja ehkki jooksvalt tuli plaane ümber teha, õnnestus hooaja lõpuks siiski kõigi tegevustega ühele poole saada ning lisaks iganädalasele teadusrubriigile ka mõned teadusele pühendatud erisaated kokku panna. “Eks ka pildis on see meie ühine pandeemia-teekond näha. Juhindusime võtete ajal kehtivatest soovitustest ja nii ongi osa saateid maskides ja osa ilma,” toob Merivoo-Parro välja.
Kõik projektis valminud saatelõigud on vähemalt kolm korda olnud ETV2 eetris ning sealt edasi rändasid need mitmetele ERRi veebiplatvormidele. “Usume, et juba kümneid tuhandeid silmapaare leidnud klipid elavad oma elu edasi veebis, leiavad kasutust koolitöös ja nende positiivne mõju ajas muudkui süveneb,” avaldab Saar lootust.
Lisaks ETV2 kodulehele pääseb “NOVA seletab” rubriigile ligi ka näiteks Jupiteri ja Lasteekraani keskkondades. ERRi teadusportaali Novaator avalehel on lausa eraldi veebipleier, kus klippe vaadata saab.
Foto: Nova
Avaldatud: 13.06.2022
Sündmused
Näitused
Tartu loodusmaja Seenenäitus 2024
Tartu Loodusmaja, Lille 10, Tartu
Ahhaa, adrenaliin!
AHHAA Teaduskeskus
Lapsesuu välinäitus Tallinna sadamas
Tallinna sadam
Tervisemuuseumi näitus “Palju õnne!?”
Mis on valgus? Georg Friedrich Parroti füüsikakabinet
Tartu Ülikooli muuseum, Lossi 25