Iga nimi on lugu – millised on nimede sünnilood?
21. aprill 2025

Lähte Ühisgümnaasiumi õpilasajalehes Lügemik ilmus lugu, kus õpilane Ketriin võttis luubi alla laste nimede tekkelood 4.–6. klasside õpilaste seas. Igal nimel on oma lugu, kust vanemad nimeks inspiratsiooni said.
Autor: Ketriin Eismel, Lähte Ühisgümnaasiumi 10. klassi õpilane
Teises kooliastmes käib kokku 126 õpilast, kellest pooled on tüdrukud ja pooled poisid. Selgus, et kolme tüdruku nimi on Eliise, kahe tüdruku nimi Loreen ja kahe Loore. Ülejäänud 57-l tüdrukul on erinevad nimed. Nimekordusi on poiste hulgas rohkem. Sander, Oskar, Rasmus, Lauri ja Joonas – neid nimesid esineb kaks korda. Kaks eesnime on 126-st õpilasest 28-l.
Eisi (4.b)
Eisi nime avastas tema ema haiglas ristsõnu tehes. Nimi oli üheks lahenduseks ja ta otsustas selle ristsõna kõrvale üles kirjutada. Kuigi isa emotsioon nimele oli külm, siis peale tüdruku sündi ütles ta: ,,Meie väike Eisi!’’ Nagu Eisi mulle ise ütles, siis järelikult oli ta ikka Eisi nägu.
Sisiliis (5.a)
Sisiliisi ema luges raamatut, kus lillehaldja nimi oli Sisi-Liis. Läks aga nii, et tütre nimeks sai Sirlys. Kuid emale meeldis see nimi nii väga, et kui 20 aastat hiljem sündis teine tütar, oli ta kindel, et tema nimeks saab Sisiliis.
Andra Ireen (5.b)
Nagu ka paljude teiste nimede puhul tavaks on, sai ka Andra Ireen oma nime ema ja isa nimetähtede järgi. Ka tema õel on kaks eesnime, millest esimene algab samuti A-tähega.
Erlika (5.b)
Erlika nime mõtles välja tema ema. Nimi pidi algama E-tähega ja sisaldama R-tähte. Kusjuures nimi oli välja mõeldud juba 18 aastat tagasi, kuid sündis hoopis poeg ja Erlika nimi jäi emale mällu. Kui 2013. aastal sündis neljas laps, kes oli tütar, sai tema nimeks Erlika.
Minna Paula Mirtel (6.b)
Enne Minna Paula Mirteli sündi pidi saama tema õe nimeks Mirel-Mirtel, kuid nimeks jäi vaid Mirel. Nimi Mirtel sai aga kasutust, kui teine laps sündis. Kuigi tüdruk oli vanemate jaoks rohkem Paula nägu, läks ikkagi dokumentidesse kirja Mirtel. Paula oli ka vanavanaema nimi ning pereliikmed kutsusid last peale sündi Paulaks. Tüdruku vanemaks saades mõisteti, et nimele tuleb ka ametlikult juurde lisada Paula. Nimi Minna aga lisandus lõpuks isapoolsest perekonnast.
Jenny-Liisika (5.a)
Nimi Jenny tuli tüdruku emalt, kellele on nimi juba lapsepõlvest saati meeldinud. Jenny-Liisika teise nime valis aga isa, kelle arust Liisika nende perekonnanimega hästi kokku läheb.
Tirke Telle (6.a)
Tirke Telle isa soovis tütrele nimeks panna nime, mis sarnaneks nimega Kirke. Kuna Kirke ei olnud meelepärane, mõtles ta, mis sobiks nimega kokku. Sellest tuli nimi Tirke, mis mõlemale vanemale meeldis. Telle lisandus juurde, sest ema tahtis nimele pehmust. Tüdruku vanaema Helle ning täditütarde Marielle ja Armelle nimed lõppevad elle-ga. Nendest nimedest tuli soov ka tüdruku nimes -elle lõppu kasutada.
Sündmused

Avatud tehaste päev
Tartumaa tehastes

Rakett69 teadussessioon koos võitja Robin Õunamägiga
Rakett69 teadusstuudiod, Valukoja 12, Tallinn
Matemaatikavõistlus “kaval-Ants” 4.-6. klassi õpilastele
Karjäärispetsialistide kevadkool
Tartu Ülikooli Narva kolledz
Tartu Ülikooli teaduskool kutsub Munalaborisse
Näitused

Ahhaa, valguslinn!
AHHAA Teaduskeskus

Tervisemuuseumi näitus “Palju õnne!?”
Ahhaa, tehisaru!
AHHAA Teaduskeskus
Näitus: „Käega katsutav kliima. Mis meist saab?“
Tartu Ülikooli loodusmuuseum, Vanemuise 46
Näitus “Solaride ja päikeseenergia. Võimalus teha võimatut!”
Energia avastuskeskus, Tallinn