Kuidas saada leiutajaks läbi viie lihtsa sammu

Simona Strauss



Suvevaheajal võib ette tulla hetki, kui ei teagi, mida kõike selle vaba ajaga peale hakata ning ühtegi head ideed ka ei tule pähe. Kuid selle ajaga saab proovida teha hoopis midagi põnevat – leiutamist. Anna enda loovusele ja sisemisele leiutajale võimalus särada. Siin on viis nippi, kuidas alustada leiutamisega.

1.     Sõnasta probleem, millele püüad lahendust leida. Alusta ideede kogumisest ja mõtle läbi, millised probleemid sinu meelest vajavad lahendust või mõni vajadus, mis vajaks uut lähenemist. Pane kirja kõik mõtted, mis sulle pähe tulevad, hoolimata sellest kui ulmelised need võivad tunduda. Küsi pidevalt küsimusi: „miks?“, „kuidas?“ ja „mis oleks, kui?“ ja kahtle traditsioonilistes lähenemistes. Nii hästi, kui oskad  probleemi mõista ning sõnastada, nii hästi oskad seda ka lahendada. Lisaks aitavad ideid korrastada ja seoseid luua mõttekaardid ja visuaalsed skeemid. 

2.     Tee taustauuringut, kas sarnaseid leiutisi on juba olemas ning kui on, siis kuidas saaks neid paremaks muuta. Uuri valdkondi põhjalikult, milliseid tehnoloogiaid või meetodeid saaksid oma idee elluviimiseks kasutada. Kas ja kuidas lahendus loodussäästliku mõtteviisiga haakub?  

3.     Pane kirja kõik enda lennukad ideed ning vali neist välja mõni, mis sind ennast kõige rohkem kõnetab ja arenda neid mõtteid edasi. Mõtle läbi selle võimalikud rakendused, kasutegur ja potentsiaalne turg. Visualiseeri, kuidas sinu leiutis võiks välja näha või kuidas see toimiks. Mõtle „kastist välja“ ja leia erinevate valdkondade vahel seoseid. Oma ideed arendades, ära unusta, kes on selle leiutise kasutaja ning mis probleemi see nende jaoks lahendama peaks.

4.     Loo enda leiutisest mudel. Hakka looma esialgset mudelit, et oma ideed reaalselt testida. See võib hõlmata käsitsi tehtud maketti, 3D-printimist, programmeerimist või muid meetodeid vastavalt sinu ideele. Mudel aitab sul paremini mõista idee tööpõhimõtet ja avastada võimalikke paranduskohti või täiendusi. Soovitus on teha vähemalt kolm erinevat mudelit, millel on erinevad omadused, suurused või lähenemisviisid. 

5.     Katsetada enda leiutist. Katseta oma mudeleid erinevates tingimustes ja keskkondades ning vaata, kuidas see vastu peab erinevatele tingimustele. Küsi tagasisidet teistelt inimestelt, ekspertidelt või isegi potentsiaalsetelt kasutajatelt. See aitab sul tuvastada probleeme ja leida võimalusi oma idee täiustamiseks. 

Nüüd kui sul on edukalt leiutamise protsess läbitud saad enda idee teele panna õpilasleiutajate riiklikule konkursile, et leiutisele veel hoogu juurde anda. Õpilasleiutajate riiklik konkurss kutsub osalema ning ootab töid 15. oktoobrini. Konkursi keskkond avatakse 1. augustil. Rohkem infot konkursi kohta leiad siit: www.etag.ee/opilasleiutajad 

Lisaks uudista ka miks.ee kodulehel olevaid leiutamist toetavaid materjale ning saad ammutada ka ideid tutvudes teiste leiutistega.

Mõtle leiutamisele kui järjepidevale (disaini)protsessile, mis võtab aega ja nõuab kannatlikkust. Oluline on uskuda oma ideesse, olla valmis võtma riske ning õppima läbi katsetamiste ja tagasilöökide. Leiutamine ongi katsetamine ja eksimine. Isegi kui see ei tööta, on see  proovimist väärt. Oluline on jääda avatuks, loominguliseks ja kannatlikuks, sest parimad leiutised võivad sündida ootamatutest kohtadest. 

Karjäär, mis muudab: insenerid aitavad päästa elusid

Karjäär, mis muudab: insenerid aitavad päästa elusid

Karjäär, mis muudab: insener harutab maailma juppideks lahti

Karjäär, mis muudab: insener harutab maailma juppideks lahti

Karjäär, mis muudab: kohalikust planetaariumist Euroopa Kosmoseagentuuri

Karjäär, mis muudab: kohalikust planetaariumist Euroopa Kosmoseagentuuri