Kuidas sünnivad uuenduslikud leiutised – Martin Lazarev julgustab kõiki leiutama, isegi kui esimene kord kohe ei õnnestu

LazPort-1020887

Martin Lazarev on graafiline disainer, fotograaf ning samuti ka leiutaja. Tema üks leiutisi on Standfold telefonihoidja, mille järele ta tundis ise vajadust ning sellest tekkis ka idee luua mitte ainult endale, vaid ka teistele toode, mis lihtsustab telefoni paigale sättimise probleemi. Kuid see pole sugugi ainus leiutis. Lisaks sündis tal uneledes idee luua käepärane ID-kaardi lugeja.

Mis innustab või inspireerib Martinit leiutama?

Martinit inspireerib leiutama teistmoodi, uuendusliku või parema lahenduse leidmine.

„Enamus asjadele peaks olema mitu lahendust ja ei pea leppima ainult sellega, mida pakutakse või mis on tavaks saanud. Reeglina saab teha ikka ja jälle paremini, soodsamalt või mingil moel kasulikumalt. Ja kui see uus lahendus on veelgi parem, siis on rõõm veelgi suurem.

Selle parema ja kavalama lähenemise leidmise teekond võib muidugi vahepeal nihu minna, kuid oluline ongi just see nuputamise või leiutamise protsess ise ning sealt viib juba üks asi teiseni. Kui juba oled kätte saanud selle alguse, siis edasine leiutamine on nagu põnev mäng. Hakkad vaatama asju teise pilguga ja proovid lahendada olukordi ning tehnilisi detaile nagu paljud lahendavad ristsõnu.“

Kuidas sündis idee luua Standfold telefoni hoidja ning kuidas selle leiutamise protsess välja nägi?

Standfold voldiku prototüüp

„Standfold nutitelefoni hoidja/voldiku idee tekkis praktilisest vajadusest 2016. aastal, kui reisisin Brasiilias ja oli vaja Skype’i kõnet teha mobiiliga. Siis oligi vaja telefon kuhugi lauale seisma panna. Nii võtsingi lainepapi tüki ja voltisin ning leiutasin. Loomulikult tuli silmas pidada lihtsaid füüsikareegleid ja materjali tunnetust. Paari katsetusega sai valmis täiesti töötav nutitelefoni alus, mida siis aastaid hiljem lihtsalt täiustasin ning sobitasin vastavalt uuematele telefoni mudelitele, kuid idee aastast aastasse jäi samaks. Hiljem tuli lahendada ka masstootmise küsimus ja leida täpselt sobiv materjal.“

Standfoldi valmis toode

Kuidas näeb välja samm sammult leiutamise protsess?

Martin leiutas 2009. aastal kõigest 5 grammi kaaluva ID-kaardi lugeja, mis on kompaktsem ning asendab kohmakaid kaardilugejaid.

„Näiteks +iD ID-kaardi lugeja idee tekkis poolunes pikutades. Nägin seda lahendust uneledes ja siis haarasin kiirelt paberi ja pliiatsi ning joonistasin esimese visandi üles, katsetasin ka prototüübiga ja ennäe imet – see töötas.

Paljud teised lahendusedki on pähe tulnud just sellise poolärkvel ja pool unes päevase tukastamise käigus. See tuleneb arvatavasti sellest, et just siis on ajutegevus väga kiire ja erk. Suudan kujutlusvõimega läbi katsetada ja näha eri lahendusi probleemidele. Samuti aitab kaasa disaineri elukutsest tekkinud visuaalne mälu ning objektide ja detailide ettekujutamine. Näiteks suudab sarnase kogemusega disainer nagu mina, oma peas kokku panna keerulisi kujundusi juba enne arvutis töö alustamist.

Jällegi, treening ning harjutamine viib järjest edasi ja iga uue katsetusega oled osavam. Näed lahendusi juba eos ja oskad lahti arutada ning aru saada probleemist, et seda siis paremini või optimaalsemalt lahendada. Igas untsu läinud leiutises on alati väärtuslik õppematerjal või kogemus sees. Seega polegi ükski leiutamine päriselt ebaõnnestunud projekt.“

Kuidas või millest nad võiksid leiutamist alustada?

Martin soovitab julgelt katsetada ja ebaõnnestumise puhul mitte tulemusest nördida.

„Isegi parimad ideed ei pruugi tegelikkuses teoks saada. See ei sõltu üldse leiutajast endast. Lihtsalt aeg ega koht ei pruugi õige olla leiutise jaoks. See on leiutamise juures täiesti eraldi teema, kuidas need ideed ka teoks teha ja ka maha müüa.

Leiutamine ise on põnev ja huvitav, kuid sealt edasi hakkab juba keeruliseks minema. Vahel lihtsalt tulebki aru anda, et teatud leiutis on küll kasulik, kuid selle teostamine käib üle jõu.

Alati tuleb proovida uuesti ning leida see põnevus leiutamise protsessis eneses, kindlasti soovitan leida abilised, kellega saab koostööd teha. Mitmekesi projekti vedada on alati parem, kui üksi. Hea ideega tulevad hakkajad inimesed kaasa ja idee saabki rohujuure tasandilt teoks.“

Mis ajendab leiutama ning millal tekkis Martinis huvi leiutamise vastu?

Martinis tekkis huvi leiutamise vastu juba varakult, kuna ta proovis asjade olemusest ning toimimisest aru saada. „Põhjus on kindlasti minu uudishimus ning pealehakkamises. Ma uurisin ja küsisin kõike. Küll sai leiutatud omapärane rotilõks (mis oli vägagi tõhus) või siis paigaldasin salajase häirekella (sellise korraliku) oma riidekappi. Katsetasin ja nuputasin.

See peegeldub praegugi minu töös, kuna tegelen logode ning brändingu väljamõtlemisega ettevõtetele. Ka see on puhas leiutamine. Tuleb leida idee, hiljem ka lahenduskäik, mis tuleb omakorda veel klientidele maha müüa. Seega harjutan ma leiutamist jätkuvalt edasi ka oma igapäevatöös.“

Karjäär, mis muudab: riigiteadustest inseneeriasse

Karjäär, mis muudab: riigiteadustest inseneeriasse

Karjäär, mis muudab: moedisaineri unistusest tekstiilmaterjali inseneriks

Karjäär, mis muudab: moedisaineri unistusest tekstiilmaterjali inseneriks

Karjäär, mis muudab: insenerid aitavad päästa elusid

Karjäär, mis muudab: insenerid aitavad päästa elusid