Loodusfestival kutsub loodusvaatluste maratoni aladest teada andma

LEP

Järjekorras viies loodusvaatluste maraton toimub sel aastal 11.–12. juunil üle Eesti. Vaatlusaladest saab teada anda 1. juunini.

Kõik huvilised, kes osalevad loodusvaatluste maratonil, saavad võimaluse õppida kodukoha loodust paremini tundma ning anda oma panuse andmete kogumisse, mida saavad oma ös ära kasutada loodusteadlased ja -kaitsjad.

Loodusvaatluste maratonil osalemiseks tuleb registreerida vaatlusala, mis võib olla avalik, et kõik huvilised saaksid osaleda, aga sobib ka eramaa, et pereringis loodust avastada. Mõlemal juhul on oluline vaatlusalast korraldajatele teada anda, et tehtud vaatlused hiljem eElurikkuse andmeportaali jõuaksid. „Kodukoha või mõne muu paiga registreerimine vaatlusalaks aitab lähemalt tundma õppida sealset elurikkust. Maratoni toimumise ajal on alati põnev jälgida, milliselt vaatlusalalt kõige rohkem liike leitakse,“ rääkis maratoni eestvedaja, Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia harrastusteaduse peaekspert Veljo Runnel.

Loodusvaatluste maraton on viiendat aastat toimuv harrastusteaduse sündmus, mis kasutab rahvusvaheliselt tuntud vaatlusformaati BioBlitz. BioBlitzi käigus tuvastatakse kindlal alal kindla ajavahemiku jooksul (tavaliselt 24 tundi) nii palju eluslooduse liike, kui võimalik. Seda tehakse teadlaste ja loodushuviliste koostöös.

Loodusvaatluste maratoni peakorraldajad on Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, kaaskorraldaja Linnuvaatleja. Loodusvaatluste maraton on osa kaheksandat aastat toimuva Loodusfestivali programmist.Loodusfestivali korraldavad Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koostöös partneritega. Loodusfestival kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi, kus kannab nime Ellujäämise Linnaloodusfestival: „Loodus loob“.

2021. aastal oli erinevates Eesti paikades 41 vaatlusala, kus tehti üle 7600 loodusvaatluse ja leiti uus liik – muulukal elav pahklest Fragariocoptes setiger. Maratoniga seotud sündmustel osales ligi 600 inimest. Aastal 2018 pärjati vaatlusmaraton Eesti Teadusagentuuri teaduse populariseerimise auhinnaga uue algatuse kategoorias. Üle-eestiline ettevõtmine sai 2019. aasta alguses tunnustuse ka Keskkonnaministeeriumi aasta keskkonnateo konkursil.

28. aprillil tutvustab Veljo Runnel loodusvaatluste maratoni kõigile loodushuvilistele tasuta seminaril Loodusvaatluste maratoni infopäev“. Täpsem teave peagi Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia kodulehtedel.

 Loodusvaatluste maratoni koduleht, alade registreerimine: elurikkus.ee/lvm
Loodusvaatluste maraton Facebookis: www.facebook.com/LoodusvaatlusteMaraton
Loodusfestival Facebookis: https://www.facebook.com/loodusfestival/

Lisateave:
Veljo Runnel
Loodusvaatluste maratoni korraldaja
veljo.runnel@ut.ee
520 6108

Margit Hirv
Loodusvaatluste maratoni vaatlusalade koordinaator
loodusvaatluste.maraton@gmail.com
5239736

Õpilaste teadusfestival 2024 autasustamine

Õpilaste teadusfestivali autasustamine 2024

Õpilaste teadusfestival 2024 kutsub osalema!

Õpilaste teadusfestival 2024

Kuidas teha mõjusat posterettekannet?

Kuidas teha mõjusat posterettekannet?