Maa-amet kutsub kõiki väikeseid kunstnikke satelliidiandmetega „maalima“

Pilt 1

Eestil on oma satelliidiandmete keskus ESTHub ja igal aastal korraldab Maa-amet satelliidiandmetele pühendatud infopäeva – ESThubi visioonipäeva. Üritus toimub 1. juunil 2023 kell 10-16 Tallinnas ja selle eesmärk on jagada kogemusi ja näiteid satellidiandmete kasutamisest.

Sel aastal soovime anda lastele ja noortele esmase kogemuse satelliidiandmetega läbi mängulise vormi. Kas teie näiteks teadsite, et iga päev lendab üle Eesti satelliit, mis pildistab üles meie lemmikud seenemetsad, meie saared ja sood? See tähendab, et Eesti saab iga päev endast ühe värske „selfie“. Need pildid ei ole mitte mõne salajase luureoperatsiooni jaoks, neid saab igaüks vaadata Satilao veebirakenduses. Kusjuures pildid on kõik natukene omamoodi, sest igal päeval pildistab satelliit Eestist erineva osa ning natuke üllatust ja salapära lisavad omaltpoolt ka pilved. Satilao rakendus võimaldab analüütikutel uurida ja võrrelda taimkatte ja veekogudega toimuvaid muudatusi. Et muudatused ja erinevused piltidelt paremini esile tuleksid, on rakenduses võimalik pildi värve ja heledust muuta, osad alad esile tõsta ja teised välja lülitada.
Tulemuseks on vahel sellised värvilised moonutused, et ei olegi aru saada, et tegemist on satelliidipildiga. Parem võiks pilt rippuda mõne kaasaaegse kunstigalerii seinal. Sel aastal oleme fookusesse võtnud satelliidiandmete tutvustamise kooliõpilastele ja tahame näha, mida põnevat õpilased satelliidipiltidest välja oskavad võluda.
Eesmärk on kokku koguda kollektsioon satelliidipiltidel põhinevatest kunstiteostest, mida nii ESTHubi visioonipäeval kui ka enda meediakanalites kõigiga jagada. Satelliidiandmete näitus demonstreerib, et kunst on kõikjal – ka kosmoses ja ruumiandmetes. Üleskutsest kutsume eelkõige osa võtma 1.-9. klassi õpilasi. See eeldab arvuti kasutamise võimalust ja mõningast oskust, mistõttu võib sobida nii kunstiõpetuse kui ka arvutiõpetuse ainekavasse. Väljundi jätame lahtiseks, et see sobiks nii algklasside kui ka põhikooli õpilastele. Näiteks võib ülesanne olla otsida satelliidipiltidelt mõni äratuntav kujutis või loom, samas võib tööl olla ka lihtsalt esteetiline väärtus. Pildid võivad olla kuvatõmmised otse Satilao rakendusest, aga neid võib ka teiste programmide ja tehnikatega edasi töödelda. Piltide arv ei ole piiratud. Oluline on, et igal pildil oleks märgitud teose nimi ja autor, aga tore oleks teada ka, mis paigaga on tegu. SIIT VIDEOST saab näpunäiteid, kuidas Satiladu kasutada.

Pildid palume saata meili teel aadressile ann.rehemaa@maaamet.ee pildiformaadis JPEG või PNG.
Registreeri siin (registreerumine on avatud kuni 26. mai 2023)

Lisainfo: esthub.maaamet.ee

Karjäär, mis muudab: insener harutab maailma juppideks lahti

Karjäär, mis muudab: insener harutab maailma juppideks lahti

Karjäär, mis muudab: kohalikust planetaariumist Euroopa Kosmoseagentuuri

Karjäär, mis muudab: kohalikust planetaariumist Euroopa Kosmoseagentuuri

Karjäär, mis muudab: insener saab ja peabki olema loominguline

Karjäär, mis muudab: insener saab ja peabki olema loominguline