Maapõue rikkused igapäevaelus

01. aprill 2020

mineraal

Peale eriolukorra lõppu tule uudistama rändnäitust maapõue rikkustest igapäevaelus!

Kuidas jõuavad meie kööki kõige argisemad esemed, näiteks metallist kahvlid, ja millise teekonna teevad need läbi enne tooteks saamist? Üllatavaid vastuseid ja võimalust maavarasid põhjalikumalt uudistada pakub TalTechi interaktiivne rändnäitus “Mineraalid-superstaarid! Maa alt koju”, millest rääkis lähemalt näituse eestvedaja, TalTechi geoloogia instituudi projekti koordinaator Karin Käär.

Kes näituse kokku panid?

Alustasime näituse loomist Tallinna Tehnikaülikooli geoloogia instituudi ja muuseumi ning projekti partneritega rohkem kui  aasta tagasi. Väljapanek sündis viie riigi ülikooli ja teadusasutuse koostöös. Tehnikaülikooli ülesanne oli hoolitseda näituse disaini ja ehituse eest. Näitus tutvustab, kuidas tekkis universum, mineraalid ja metallid ning milline on olnud mineraalide ja metallide teekond alates suurest paugust kuni tänase päevani, kus kasutame neid igapäevaselt. Eelmisel sügisel oli ekspositsioon üleval kaubanduskeskuses T1 ja pälvis seal paljude õpilaste ja keskuse külastajate tähelepanu.

Seoses viiruse puhanguga on TalTech ja näitus suletud ja ootame eriolukorra lõppu. Loodetavasti saame maikuus jälle külalisi vastu võtta ja siis ootame näitust külastama klasse koos õpetajate või vanematega. Külastusel on abiks tööleht, mis viitab näitusel olulistele punktidele.

Mis on näituse eesmärk? Pakkuda avastamisrõõmu maavarade puhul?

Kindlasti soovime pakkuda avastamisrõõmu! Kuigi me seda endale ei teadvusta, siis me kasutame maavarasid igapäevaselt üsna palju. Väga suures osas meie igapäevastest tarbeesemetes on kasutatud materjale, mida on maa seest välja toodud.
Ka mugava nutielu aluseks on ressursid maapõuest. Me ei näe neid, sest nad on peidetud või töödeldud vormis nende asjade sees, mida argiselt kasutame.
On oluline teada, millest sõltub meie tänane mugav elu ja kuidas see on tekkinud. Parim viis selleks on näidata ja lasta külastajatel katsuda.

Milliseid maavarasid näitusel näha saab?

Väljas on sada erinevat mineraali ja kõiki neid saab ka katsuda. Näitusel on nii Eestis leiduvaid mineraale kui ka selliseid, mida tavaliselt näeme ainult pildil või läbi klaasi, kuid siin on võimalus kohe käed külge panna.

Millised siinsed metallid on argielus kasutust leidnud?

Seda, millised metallid argielus on kasutust leidnud, näeb näituse “köögiruumis”, kus lisaks igapäevaselt kasutatavatele asjadele, saab katsuda kivimitena ka nende valmistamiseks kasutatud maavarasid - rauda, vaske, alumiiniumi ja teisi materjale.

Noortele meeldib näitustel ise midagi teha. Kas näitusel on ka midagi interaktiivset?

Meil on ikka silmad ka sõrme otsas ja seekord saab näitusel sõrmi silmadena kasutada.
Näitusel on kolm erinevat ruumi. Esimeses ruumis, köögis olevad kapid ja sahtlid on mõeldud avamiseks, sest seal sees on üllatused. Loomulikult on väga põnev näituse teine ruum ehk mineraalide tuba, kus sada erinevat mineraali on kinnitatud peegelseina peale ja kõik need on ka katsumiseks. Seda kasutasid külastajad väga hoogsalt. Viimases toas on erinevad näited kaevanduse rekonstrueerimisest ja sellest, kuidas loodus on taastunud peale kaevandusala korrastamist.

Kõige (inter)aktiivsem osa näitusest on aga alles tekkimas tänu Eesti kooliõpilastele. Nimelt on hetkel käimas mobiilimängu loomise konkurss, kus kõik koolinoored saavad vabalt valitud operatsioonisüsteemile  ja platvormile luua õpilastele eakohase mängu. Võistlustööd tuleb esitada 10.maiks  ja konkursi võitja mäng sõidab koos rändnäitusega edasi Euroopasse.

Lisaks näitusele pakute ka praktilisi töötubasid?

Tõepoolest korraldame erinevaid töötubasid. Näiteks ühes neist, “Kaevandame šokolaadi!” nimelises töötoas teeme šokolaadiküpsiste abil noortega läbi kogu kaevandamise protsessi, alates maagi leidmisest kuni selle väärtuse arvutamiseni. On tõsiasi, et maavarast saab vara siis, kui teame selle väärtust ka ühiskonnale. Teise töötoa nimeks on “Kust tuleb kahvel?” ning selles on võimalik määrata erinevaid mineraale ja vaadata lähemalt, millise eseme jaoks on mingit metalli või mineraali vaja läinud.

Enne eriolukorra kehtestamist jõudis osa koole ja klasse töötubasid juba ka proovida. Noortele oli suureks üllatuseks, et meil leiduv fosforiit sisaldab väga palju erinevaid elemente ja on väga mitmes majandussektoris oluline mineraal. See näitab, et meil on vaja rohkem rääkida sellest, mida ja milleks me kasutame ja kust see kõik tuleb.

Kui kauaks näitus Tehnikaülikoolis avatuks jääb?

Praeguse kava kohaselt mai lõpuni. Kui koolid jälle avatakse, siis on võimalus külastada näitust ka kõigil nendel, kelle külastused viimasel hetkel tühistati või end kirja ei jõudnud panna. Suve hakul kolime näituse Eestis uude kohta, enne kui see Euroopas rändama hakkab. Hetkel käivad selleks läbirääkimised. Kõige värskem info on saadaval näituse kodulehel.

Kuigi näitus kolib peale mai lõppu Tehnikaülikoolist ära, ootame jätkuvalt huvilisi osa võtma erinevatest tegevustest koolinoortele, mida geoloogia instituut pakub. Tutvu kindlasti täpsema infoga tegevuste kohta. Kooligruppidel palutakse näituse külastamiseks teada anda aadressil karin.kaar@taltech.ee

***

Näituse on loonud viie riigi kõrgkoolid ja teadusasutused: Lorraine’i Ülikool Prantsusmaalt, FCT-Universidade Nova de Lisboa Portugalist, Tšehhi Geoloogiateenistus, Oulu Ülikool Soomest ning Tallinna Tehnikaülikooli muuseum ja geoloogia instituut. Pärast väljapanekut TalTechis liigub rändnäitus teistesse Euroopa riikidesse.
Näituse loomist rahastab Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituudi (EIT) toormaterjalide innovatsioonivõrgustik EIT RAW MATERIALS Euroopa projekti TravelEx raames, mille eesmärk on tõsta teadlikkust maavaradest ja nende väärtusest.

Artikkel aitab kaasa teadus- ja tehnoloogiapakti eesmärkide saavutamisele. Pakt on ühiskondlik koostöölepe teaduse, tehnoloogia ja inseneeria valdkonna arendamiseks. Pakti üldeesmärk on valdkonna hariduse ja ettevõtluse jätkusuutlik arendamine ning piisava tööjõu tagamine Eestis.