Satelliidisadu toob Nurmsisse noored kosmoseinsenerid üle Eesti
18. märts 2026

Satelliitide lennutamise võistlus toob 19.–20. märtsil Nurmsi droonikeskusesse kooliõpilased üle Eesti, kes panevad stardijoonele enda ehitatud purksatelliidid.
Purksatelliitide ehitamise ja lennutamise võistlus CanSat Estonia on Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi ja ESERO Eesti eestvedamisel toimuv rahvusvaheline teaduse ja inseneeria võistlus. Selle käigus ehitavad ja lennutavad õpilased karastusjoogi purgi suuruse purksatelliidi, mis peab vastama kindlatele tehnilistele nõuetele ning täitma vähemalt kahte teadusmissiooni.
Tänavune võistlus toimub Eestis teist korda ja inspiratsioonikõnelejatena on pardale astunud kosmose- ja tehnoloogiavaldkonna tunnustatud eestvedajad – Mart Noorma, Kaupo Voormansik ja Katriin Reedo. “Võistlus annab noortele harukordse võimaluse kogeda päris satelliidimissiooni kavandamist ja elluviimist. Just selliste projektide kaudu arenevad oskused, mida meie ühiskond ja tööturg täna vajavad – tehniline mõtlemine, probleemide lahendamine ja meeskonnatöö, ” sõnas Eesti esimese tudengisatelliidi eestvedaja ja kosmose- ja kaitsetehnoloogia professor Mart Noorma.
CanSat Estonia võistlus on sel aastal märkimisväärselt kasvanud osalejate arvu poolest. Eelvoorus astuvad võistlustulle 17 tiimi üle 80 õpilasega Põltsamaa, Tõrva, Võru, Valga, Ardu, Tartu, Tartumaa, Narva ja Tallinna koolidest.
Kõik satelliidi põhifunktsioonid – näiteks toite- ja sidesüsteem ning andurid – tuleb mahutada ühe joogipurgi suurusesse seadmesse. Purksatelliidid peavad võistlusel täitma kahte missiooni. Kohustusliku põhiülesandena tuleb õpilaste ehitatud satelliidil mõõta õhutemperatuuri ja õhurõhku ning edastada need andmed iga sekundi järel maapealsesse sidejaama. Lisaks saavad meeskonnad kavandada ka oma lisamissiooni, mille sisu on nende endi valida. See võib olla näiteks mõni teaduslik mõõtmine või insenertehniline katse, mis aitab demonstreerida satelliidi võimalusi ja meeskonna loovust.
„Enne lennukatseid kontrollime põhjalikult üle satelliidile määratud tehnilised nõuded – täpselt nagu päris kosmosemissioonide puhul. Kui mõni süsteem ei vasta nõuetele, ei saa see lihtsalt lennata,“ kirjeldas võistlusreegleid Tartu observatooriumi arendusjuht ja võistluse peakorraldaja Tõnis Rüütel.
Uudne on sel aastal purksatelliitide lennutamine droonide abil, mis teeb missiooni tehniliselt ambitsioonikamaks. Kui eelmisel aastal kukutati satelliidid alla Tallinna teletornist, siis tänavu kasutatakse nende lennutamiseks droone. Võistluse käigus tõstetakse purksatelliidid drooni abil neljasaja meetri kõrgusele ning kukutatakse mõtteliselt stardijoonelt alla, simuleerides väikese satelliidi laskumist atmosfääris. Droone käitavad Eesti Lennuakadeemia ja ettevõte Cafa Tech. „Kaasates eksperte Tartu Ülikoolist, Eesti Lennuakadeemiast, Eesti Masinatööstuse Liidust, Eesti Inseneride liidust, Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutusest, Eesti Teadusagentuurist ja ettevõtetest, saame noortes arendada just neid oskusi, mida tööturg hetkel vajab,“ rõhutas Rüütel võistluse väliste toetajate olulist panust praktilisse õppesse.
Võistluse toimumine Nurmsis annab sündmusele erilise mõõtme. Nurmsi droonikeskus on üks Eesti olulisemaid droonitehnoloogia arendamise ja testimise keskusi ning pakub keskkonda, kus uusi tehnoloogiaid saab katsetada realistlikes tingimustes. Siin on nõu ja jõuga abiks Kaitseliidu Järva malev.
„Hetk, mil noorte enda ehitatud satelliit taevast alla laskub ja samal ajal andmeid edastab, on midagi, mida nad ei unusta kunagi. Just sellistest kogemustest algavad paljude tulevaste kosmoseentusiastide karjäär,“ lisas Rüütel.
20. märtsil selgitatakse välja kuus võistkonda, kes pääsevad CanSat Estonia võistluse lõppvooru. Lõppvoor toimub 28. aprillil Nursipalus, kus valitakse välja Eesti parim võistkond, kelle peaauhinnaks on reis koos juhendajaga Hollandisse Euroopa Kosmoseagentuuri ESTEC kosmosekeskusesse.
Võistluse täpsema päevakava leiate siit.
Loe lisaks CanSati kohta siit.
Sündmused

Harrastusteaduse seminar: kalastajate ja teadlaste koostöö
Tartu Loomemajanduskeskus

JULGUS TEGUTSEDA – tulevikutüdrukute inspiratsioonipäevad
Rakett69 teadusstuudiod, Valukoja 12, Tallinn
CADrina 2026
Elektrilevi esitleb: Tähelepanu! Elektrikuu
Energia avastuskeskus, Tallinn
Rakett69 16. hooaja fännipäev
Rakett69 teadusstuudiod, Valukoja 12, Tallinn
Näitused

Ahhaa, hiidputukad!
AHHAA Teaduskeskus

Hüvasti, noorus! Kuidas sina tahad vananeda?
Eesti Tervisemuuseum
Tartu Ülikooli loodusmuuseumi näitus „Maa ja vee vahel – meie särisev suhe soodega“
Tartu Ülikooli loodusmuuseum, Vanemuise 46
Mis on valgus? Georg Friedrich Parroti füüsikakabinet
Tartu Ülikooli muuseum, Lossi 25
