Selgusid 2021. aasta parimad õpilasleiutajad

leiutajate auhindamine
7. detsembril autasustati Tallinnas PROTO avastustehases õpilasleiutajate riikliku konkursi parimaid ning anti üle koostööpartnerite eripreemiad.

Konkursil osales 658 noort leiutajat 560 ideega. Osalejaid oli üle Eesti kokku 13 maakonnast ning 76 koolist, lasteaiast ja huvikoolist.

Konkursi hindamiskomisjoni esimees Tanel Liira rõõmustas, et noored on aastatega muutunud järjest innovaatilisemaks ja leidlikumaks ning leidis, et neist sirgub väärikas järelkasv tänastele inseneridele ja teadlaskonnale. „Tõsi, uusi asju on üha raskem leiutada, aga üha rohkem näeme uudset lähenemist protsessile – see on oskus luua uusi lahendusi, tooteid ja teenuseid, mis on töökindlamad, huvitavamad, inimsõbralikumad, ilusamad, loodustsäästvamad ja turvalisemad. Leiutamine kui loomisprotsess teeb elu paremaks. Tulevikus on meie maailm kindlasti parem, sest seda tulevikku loovad just need noored,“ rääkis ta.

Liira tunnustas ka toetavaid ja motiveerivaid juhendajaid ja rõhutas järjepideva toetuse olulisust. „Seda tööd ei tehta aastaga, see on pikaajaline protsess, mis on nüüd hakanud vilja kandma. Ma tänan kõiki osalejaid-noori, juhendajaid, õpetajaid, lapsevanemaid, kes annavad oma panuse, et nii toredad tööd jõuavad igal aastal just sellele konkursile. Väärtustame seda!“

6–7aastaste laste ja 1. kooliastme kategoorias sai esimese preemia Mai-Merily Nisu Kindluse Kooli 1. klassist. Mai-Merily leiutas lambisussid, millega pimedas turvaliselt kööki või tualetti minna. 2. kooliastme esimese preemiaga auhinnati Ragnar Leeduksit Tõrva Gümnaasiumi 6. klassist töö „Mahlasäilituse komplekt“ eest. 2. kooliastme parim oli Marleen Viisut, Kose Gümnaasiumi 9. klassi õpilane ja Kose Huvikooli liige, kes leiutas uuendusliku puidust käekoti.

Gümnaasiumi ja kutseõppeasutuse kategooria pälvisid II preemia. Grete Paat, Anita Algus, Paul Jürgens ja Jürgen Tihanov Hugo Treffneri Gümnaasiumi 12. klassist. Nende auhinnaväärseks leiutiseks oli füüsiliste kaartide kaotamiseks mõeldud telefonirakendus.

Parima kooli preemia pälvis Kindluse Kool.

Riiklikud preemiad andis üle  haridus- ja teadusminister Liina Kersna. Lisaks riiklikele preemiatele andis 12 koostööpartnerit välja 37 eriauhinda. Konkursil tunnustati ka esimese, teise ja kolmanda preemia saanud tööde juhendajad. Kokku sai tunnustuse 24 põnevat leiutist ning 60 õpilast  ja juhendajat.

Eripreemiad panid välja Kuninglik Taani Saatkond, Maailma Intellektuaalomandi Organisatsioon (WIPO), Patendiamet, Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, Transpordiamet, Admiras AS, Tallinna Tehnikaülikooli Mektory tehnoloogiakool, Energia Avastuskeskus, PROTO avastustehas, Eesti teadushuvihariduse liit, Lottemaa teemapark, laste teadusajakiri „Minu Maailm“ ja kirjastus „Argo“.

Õpilasleiutajate riiklik konkurss julgustab õpilasi loovalt mõtlema ja otsima lahendusi igapäevaeluga seotud probleemidele. Konkurssi korraldab Eesti Teadusagentuur ning rahastab Haridus- ja Teadusministeerium.

Kõigi preemiasaajate loetelu leiab siit ning ürituse pildigalerii on nähtav siin. Auhinnatseremoonia on ka järele vaadatav:

Õpilasleiutajate riiklik konkurss 2021 pidulik auhinnagala

Õpilaste teadusfestival 2024 autasustamine

Õpilaste teadusfestivali autasustamine 2024

Õpilaste teadusfestival 2024 kutsub osalema!

Õpilaste teadusfestival 2024

Kuidas teha mõjusat posterettekannet?

Kuidas teha mõjusat posterettekannet?