Tänapäeva noorte salakeel: kuidas noorte keelest aru saada
25. veebruar 2025

Sotsiaalmeedia tekke ja leviku tõttu puutuvad tänapäeva noored tihedalt kokku inglise keelega. Sellest tulenevalt on inglisekeelsed väljendid hakanud ilmuma ka nende igapäevakõnesse, luues omamoodi eesti-inglise segakeele. Nendest väljenditest arusaamine võib aga osutada keeruliseks inimestele, kes sotsiaalmeediat igapäevaselt ei jälgi. Siit artiklist on võimalik leida seletus kõige levinumatele tänapäeva noorte eesti-inglise keele sõnadele.
- Rizz ehk romantiline karisma (nimisõna)
Rizz ehk tuletis sõnast charisma on laialt kasutuses tänu sellele, et sõna on lühike ja kergesti hääldatav. Sõna kasutatakse siis, kui keegi suudab teisi väga kergelt võrgutada. Näiteks „Erik Mäel on õpetajatest kõige rohkem rizz’i.“ Sõna on nii asendamatu, et sellele põhimõtteliselt puudub vaste.
Levimuse eest saab rizz 9/10
Mugavuse eest saab rizz 10/10
Kasutamistiheduse eest saab rizz 5/10
- Sigma ehk keegi, kes on edukas, populaarne ja inspireeriv, kuid vaikne ja rahulik (omadus- ja nimisõna)
Sigma (Σ) pärineb kreeka tähestikust ja seda kasutatakse ka matemaatikas summa tähistamisel. Väljend on tulnud TikTokist, kus tehti montaaže ühest USA näitlejast ja kirjutati juurde lühike tekst, mis jäi inimestele meelde ja nii liikus see sõna edasi. Sigma öeldakse inimese kohta, kes on edukas ja ei lase ennast kõrvalistel asjadel mõjutada. Samuti saab kasutada seda sõna kui komplimenti. Näiteks „Erik Mäe on väga sigma.“
Levimuse eest saab sigma 8/10
Mugavuse eest saab sigma 10/10
Kasutamistiheduse eest saab sigma 7/10
- The GOAT [gout] on laialt kasutuses olev lühend, mis tähendab inglise keeles the greatest of all time.
Eesti keelde tõlgituna on selle tähendus „parim läbi aegade“. Sõna võib kasutada komplimendina, kui keegi on heateo teinud või lihtsalt millegagi eriti hästi hakkama saanud. Näiteks „Erik Mäe kui kolmekordse korvpalli maailmameistrivõistluste võitjate tiimi treener on the GOAT“.
Levimuse eest saab the GOAT 8/10
Mugavuse eest saab the GOAT 8/10
Kasutamistiheduse eest saab the GOAT 9/10
- Yap/Yap’ama [jäp/jäppama] ehk mõttetu jutt/mõttetut juttu ajama (nimi- ja tegusõna)
Sõna yap, mida kasutati algul koera haukumise kirjeldamiseks, sai kuulsaks TikToki kaudu, kus inimesed kasutasid seda, et kirjeldada igavat juttu või igava jutu rääkimist. Sõna kasutatakse siis, kui keegi räägib palju ja seosetult. Näiteks „See uus teema on nii raske, tundub nagu õpetaja ainult yap’ab klassi ees.“ Sõna sobib ka veel kirjeldamaks olukorda, kus asjalik jutt kõlab, nagu see oleks välja mõeldud. Näiteks „Selle teksti autorid yap’avad tekstis palju“. Sõna eestikeelseks vasteks sobib näiteks plära/plärama.
Levimuse eest saab yap 8/10
Mugavuse eest saab yap 10/10
Kasutamistiheduse eest saab yap 6/10
- NPC [enpisii] ehk igav ja väga tavapärane inimene (nimisõna)
NPC ehk inglise keeles non-playable character on järjekordne TikTokis kuulsaks saanud väljend, mida kasutatakse, et rääkida inimesest, kelle igapäevane käitumine ja eluviis on igav või pole märkimisväärne.
Levimuse eest saab NPC 7/10
Mugavuse eest saab NPC 7/10
Kasutamistiheduse eest saab NPC 3/10
- Chill guy [tšill gai] ehk otsetõlkes rahulik kutt (omadussõna)
Chill guy meem on pärit Ameerika teleseriaalist „Smiling Friends“ ja on seriaali kahe peategelase, poisi ja koera, keha ja pea vastavalt kokku monteeritud. Kokku monteeris nad internetikunstnik Phillip Banks. Phillip postitas chill guy Twitterisse 4. oktoobril 2023, kuid meem sai alles kuulsaks umbes aasta hiljem, kui see hakkas TikTokis levima. Chill guy on koera pea ja inimese kehaga tegelane, kellel on rahulik muie näol ja käed siniste dressipükste taskus. Sõna kasutatakse, et kirjeldada kellegi rahulikku käitumist pingerohkes olukorras.
Levimuse eest saab chill guy 8/10
Mugavuse eest saab chill guy 10/10
Kasutamistiheduse eest saab chill guy 4/10
Lühidalt võib öelda, et tänapäeva noortel on tekkinud väga huvitav ja omapärane sõnavara. Sarnaseid sõnu, mida noored leiavad ja kasutavad, on veel väga palju ning neid ilmselt tekib ka juurde. Nende sõnade tähendust on võimalik leida internetist ja muudest sotsiaalmeedia allikatest.
Artikli autorid on Tallinna Reaalkooli õpilased: Richard Altmäe 143.b, Oliver Vink 143.b. Lugu ilmus kooli ajalehes Reaali Poiss jaanuari väljaandes.
Sündmused

Loodusloovusfestivali kaaskorraldajaid kaasav veebikoosolek

Energia avastuskeskus kutsub uue näituse “Solaride ja päikeseenergia. Võimalus teha võimatut!” avamisele
Energia avastuskeskus, Tallinn
Seminar: Õpilaste uurimistööde juhendamisest reaalainetes ja tehnoloogia valdkonnas
Soho hotell, Rüütli 9, Tartu
Distansilt targemaks: “Kuidas AI-d reaalainetes kasutada?”
Veebis
Konverents “IT ja inseneeria koolis – võimaluste võti”
Rakett69 teadusstuudiod, Valukoja 12, Tallinn
Näitused

Ahhaa, valguslinn!
AHHAA Teaduskeskus

Tervisemuuseumi näitus “Palju õnne!?”
Näitus “Solaride ja päikeseenergia. Võimalus teha võimatut!”
Energia avastuskeskus, Tallinn
Mis on valgus? Georg Friedrich Parroti füüsikakabinet
Tartu Ülikooli muuseum, Lossi 25