Tuleviku tegijad avastasid tehnika- ja tehnoloogiamaailma ning omandasid huviklubides uusi oskusi
09. juuni 2025

Võrumaa Haridus- ja Tehnoloogiakeskus viis 2024. aasta maist kuni tänavu aprillini läbi projekti „Tuleviku tegijate avastusõpe, tehnika- ja tehnoloogialaborid ning innovatsioonipäev Võrumaa Haridus- ja Tehnoloogiakeskuses EWERS“. Projekti toetas Eesti Teadusagentuuri teaduse populariseerimise meede.
Projekti eesmärgiks oli tehnika- ja tehnoloogiavaldkonna tutvustamine, et tekitada ja suurendada laste, noorte ja laiema avalikkuse huvi nende valdkondade vastu. Kui avastada varakult tehnikamaailma, põnevaid tehnoloogiaid ja nende kasutamist erinevatel elualadel, ettevõtluses, tootmises ja tööstuses, siis aitavad saadud teadmised ja oskused loovust ja iseseisvat mõtlemist arendada. Tänu sellele saab paremini oma huvisid rakendada, olla edukamad ja motiveeritumad õpingutes ja tulevases töömaailmas. Tehnika- ja tehnoloogiamaailmaga lähemalt tutvumine julgustab lapsi ja noori ka senisest enam siduma oma tulevikku tehnika ja tootmisega ning omandama vastavat haridust ja töötama tulevikus meistrite, spetsialistide ning inseneridena.
Projekti raames oli lasteaedade eelkooliealistel mudilastel võimalus tulla koos õpetajate ja lapsevanematega avastusõppesse. Töötubades tutvuti puidu ja metalliga – materjalide ja seadmetega, painutati traadist kujundeid, ehitati ja programmeeriti LEGO roboteid. Avastusõppes osales 262 last ja 55 täiskasvanut (õpetajad, lapsevanemad ja ühel lasteaial ka vabatahtlik) Võrumaa ja Põlvamaa lasteaedadest: Võru valla lasteia Lõunapärlid Väimela ja Parksepa maja, Rõuge Lasteaed, Sõmerpalu Lasteaed, Saverna Lasteaed Sipsik (I ja II rühm), Põlva Lõunakaare Lasteaed (I, II, II rühm), Lusti Lasteaed, Puiga Lasteaed Siilike, Vastseliina Lasteaed, Krootuse Lasteaed Pesapuu, Võru Lasteaed Sõleke, Võru Lasteaed Punamütsike (I ja II rühm) ning Võru Lasteaed Okasroosike.
Huviklubidega Tehnika- ja tehnoloogialabor alustati sügisel ning nooremas ja vanemas vanuseastmes võttis osa neist 41 õpilast – noorim osaleja 4.klassist ja vanimad 26-aastased noored. Huviklubides proovida kõiki valdkondi – puitu, metalli, mehhatroonikat, IKT-d. Töötati materjalidega, valmistati väiksemaid ja suuremaid tooteid – karpe, mänge, laualampe, koostati lihtsamaid mehhatroonikasüsteeme, harjutati keevitussimulaatoritel, keevitati metalli, remonditi vana autot, koostati programme, modelleeriti ning lahendati tehnoloogilisi ülesandeid.
27.märtsil toimus Tuleviku tegijate innovatsioonipäev, mis oli mõeldud õpilastele, õpetajatele ja lapsevanematele tehnika- ja tehnoloogiavaldkonna võimaluste ja teaduse teemadega lähemalt tutvumiseks. Messialal sai tutvuda ettevõtete, arendusorganisatsioonide ja haridusasutustega – ZeroEdition OÜ, KoodVõru, Maaülikool, Kagu-Eesti Innovatsioonikeskus (KEIK), Võrumaa Arenduskeskus, vaadata esitlusi ning osaleda praktilistes tegevustes. Külastati ettevõtet AS Rauameister ja üleriigilist puidu kompetentsikeskust TSENTER ning Võrumaa Haridus- ja Tehnoloogiakeskuse töökodasid ja laboreid. Põnevaid ja meeldejäävaid elamusi pakkus Teadusbuss etendusega materjalitehnoloogiast ning AHHAA keskus särtsuva elektri teemal. Tegutseda sai robootika, programmeerimise, metalli, puidutehnoloogia – inseneeria töötubades ning osa võtta õpilastööde ja Tinkercad 3D mudeli loomise võistlustest.
Projekti lõpetasime ühise kringlisöömise ja aruteluga. Osalejad tõid välja, et neile meeldis tegutseda ja katsetada erinevaid valdkondi ning järgmisel õppeaastal soovitakse uuesti tulla huviklubidesse. Suur tänu Eesti Teadusagentuurile projekti toetamise eest!
Artikli autor: Terje Kruusalu. Foto: Võrumaa Haridus- ja Tehnoloogiakeskus.
Sündmused

Inseneeria laager 7.-8. klassi noortele VOCO-s
VOCO, Kopli 1, Tartu

Tartu Ülikooli observatoorium kutsub Teadusmalevasse
Tõraveres
Suveakadeemia 2025 “Mina keskkonnahoidlike väärtuste kandjana”
Olustvere, Viljandimaa
Alustava LTT huviringi juhendaja koolitus 2025
Tartu, Viljandi, Pärnu
Keemiaõpetajate suvelaager 2025
Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskool
Näitused

Ahhaa, tehisaru!
AHHAA Teaduskeskus

Näitus: „Käega katsutav kliima. Mis meist saab?“
Tartu Ülikooli loodusmuuseum, Vanemuise 46
Näitus “Solaride ja päikeseenergia. Võimalus teha võimatut!”
Energia avastuskeskus, Tallinn
Mis on valgus? Georg Friedrich Parroti füüsikakabinet
Tartu Ülikooli muuseum, Lossi 25