Ükssarvikute juhendajaks humanitaartausta kiuste

1. kursuse teemad olid kõik seotud lavaga. Pildil oleva tunni teemaks oli „liikumine“, mis seondus lavaga, tüdrukud õppisid, kuidas markeerida lavalist liikumist.

Kanged Saaremaa naised ei lasknud end heidutada asjaolust, et pole reaalainetega just suurimad sõbrad ning juhendavad nüüd juba kolmandat kursust tüdrukute tehnoloogiaringi HK Uniqorn Squad.

Esimest korda tehnoloogiaringi juhendades vasardas saksa keele filoloogia haridusega ja kinnisvaraettevõttes turundajana töötava Urve Nõgu peas vaid: „Appikene, see on nii hullult keeruline!“ Tunni teema oli „heli“ ning kokku tuli panna kõlar, selleks tekitada magnetväli. Esimesel korral olid kohal paljud uudishimulikud lapsevanemad ning üheskoos saadi kõlarid kenasti tööle. Nüüd tagasi vaadates märgib juhendaja, et see ongi olnud üks keerulisemaid teemasid. Edaspidi läks juba lihtsamalt, enne igat tundi uuris Nõgu Unicorn Squadi liikumise eestvedajate saadetud kasti põhjalikult läbi ning vajadusel otsis infot juurdegi. Nõgu kaasjuhendaja Anneli Raudsepp, kes on kunstialase taustaga ning igapäevaselt töötab kontoris, möönab samuti, et on olnud seni teemakauge, kuid seda enam põnevust pakuvad juhendatavad ringid ka talle endale. „Vabalt võiks neid ka täiskasvanutele korraldada,“ lisab ta.

Elektroonika, vooluringi tegemine
3. kursuse elektri ja elektroonika tunnis ehitasid tüdrukud jada- ja rööpühendusi, Urve Nõgu (foto keskel) selgitas ühenduste erinevusi. Katsetamiseks kasutati Snap Circuit komplekte.

Küsimusele, kui raske ikkagi on vastavat tausta omamata juhendada algklassi neidude tehnoloogiaringi, vastavad mõlemad naised kui ühest suust, et tegelikult ei ole selles mitte midagi keerulist. „Kui 7-12-aastane laps peab sellest aru saama, küll siis saame meie ka,“ märgib Raudsepp. Aega ja tahtmist peab olema. Mõlemad naised soovisid, et nende tütred saaksid tundma tehnoloogiat, robootikat, elektroonikat ning teisi teemasid, millega muidu sellise põhjalikkusega kokku ei puutu. Uutele juhendajatele, kes kaaluvad samuti tüdrukute ringi kokku panna, ütlevad naised julgustavaid sõnu – kõik juhendid on ette antud, midagi kontimurdvat ei tule teha.

Komplekteeritud vahendite kast
Näide kastist, millega tunnikomplektid iganädalaselt gruppideni jõuavad

Nõgu on enda laste pealt näinud, kui vajalik on tehnoloogiaring ainult tüdrukutele. Tihti juhtus, et poeg tahtis tütre eest põnevamaid asju ära teha. „See ongi oluline, et tüdrukud ise teeksid, et ei annaks rolli ära. Kui on vaja akutrelliga porgandisse auku puurida, saavad tüdrukud sellega väga edukalt hakkama, selleks ei pea poiss olema.“ Tööalaselt näeb naine, kuidas üha enam on hinnas IT-teadmised ja tehnoloogiataiplikkus, seega soovib ta julgustada nii enda tütart kui ka enda juhendatavaid unicorne neid valdkondi avastama.

Jada- ja rööpühenduste tegemine
2. kursuse esimeses tunnis kasutasid tüdrukud jadaühendusega vooluringi ehitamisel puu- ja juurvilju, voolu tarbis LED-pirn. Õpiti seda, et vooluring peab olema tervik, ühendused korrektsed, muidu asi ei tööta. Juhendaja Urve Nõgu fotol paremal.

Eri teemasid uurivad lapsed praktiliste ülesannete kaudu. Näiteks õpitakse ehitama porgandipilli või katsetatakse vooluringi LED riiete abil, programmeeritakse droone või ehitatakse purjeauto. „Lastelt endilt tuleb päri palju ideid, kuidas ülesandeid lahendada,“ ütleb Nõgu. „Kahju, et ma ise ei ole enam 10-aastane! Oleks meie ajal ka midagi sellist olnud. Robootika, elektroonika, see kõik on nii põnev tänapäeval,“ räägib Raudsepp ja lisab, et tema enda jaoks on füüsikaga seotud ülesanded osutunud väga huvitavateks. „Kooli ajal ei pakkunud füüsika mulle huvi või ei osanud õpetajad seda huvitavaks teha.“ Seda enam hindab ta HK Unicorn Squadi algatust. „Väga äge, et sellise asja peale on üldse tuldud!“

Saaremaal käib teadaolevalt koos viis tüdrukute tehnoloogiaringi. Üle Eesti tegutseb tüdrukute tehnoloogiaringe 96, milles osaleb ligi 1200 last.

Purjeauto
3. kursuse esimeses tunnis tuli tüdrukutel ehitada tuule jõul liikuv auto. Selles tunnis tehti allatuult liikuva purjega auto, hiljem ehitati purjeid, et katsetada, kas auto saab liikuda ka külgtuules.

HK Unicorn Squad

HK tehnoloogiaringi nimes tähistavad liikumise ellukutsuja Taavi Kotka tütre Helena Kotka nimetähti.

Liikumine sai alguse 2018. aasta sügisel eesmärgiga tekitada ja arendada tüdrukute hulgas praktiliste ülesannete kaudu tehnikaalast huvi. Kuna sageli jäävad poiste-tüdrukute segarühmades tüdrukud tahaplaanile, otsustatigi teha tehnoloogiarühmad vaid tüdrukutele.

2019. aasta kevadel laienes liikumine üle Eesti, hetkel tegutsevad ringid kõikides maakondades, välja arvatud Võrumaal. Liikumise eestvedajad on kokku pannud temaatilised materjalid koos juhenditega, mis saadetakse vabatahtlikele juhendajatele.

Tehnoloogiaring koosneb kursustest, igal kursusel on 9 temaatilist õppekomplektidega varustatud tundi ja üks lisatund. Praegu on korraldajatel käsil 4. kursuse väljatöötamine. Kokku tuleb materjale kuue kursuse jagu.

Avatud on registreerumine rühmadele, mis alustavad 2021. aasta märtsist.

Lisainfo: https://unicornsquad.ee/

Autor: Sigrid Rajalo

Fotod: erakogu

 

Õpilaste teadusfestival 2024 autasustamine

Õpilaste teadusfestivali autasustamine 2024

Õpilaste teadusfestival 2024 kutsub osalema!

Õpilaste teadusfestival 2024

Kuidas teha mõjusat posterettekannet?

Kuidas teha mõjusat posterettekannet?